REKLAMA

Małe mieszkania mogą być urządzone z pomysłem. Niewielki metraż nie jest przeszkodą, by stworzyć w mieszkaniu piękny salon. Musimy jednak wykazać się kreatywnością i stosować się do kilku żelaznych zasad. Dzięki nim salon, a raczej pokój dzienny będzie funkcjonalny i komfortowy.

Kilka pomieszczeń w jednym

Mały metraż wymaga od nas sporej pomysłowości przy aranżacji wnętrza. W niewielkich mieszkaniach stworzenie pokoju dziennego to nie lada wyzwanie. Pomieszczenie to musi spełniać rolę  m. in. salonu, jadalni, a nawet sypialni. W tym miejscu będziemy spędzać najwięcej czasu z rodziną, będziemy jeść i bawić się. Pomysłów na aranżację jest wiele, w nowoczesnych wnętrzach jadalnię od reszty pokoju można oddzielić za pomocą ścianki działowej. W powstałym pomieszczeniu możemy bez problemy postawić stół i krzesła. Możemy też stworzyć tutaj mały gabinet czy kącik do nauki. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Ścianka działowa to komfortowe rozwiązanie jednak w wielu pomieszczeniach niemożliwe do realizacji. Wtedy pokój dzielimy na strefy jedynie umownie. Możemy to uczynić za pomocą dodatków, kwiatów czy oświetlenia.

Porządek = komfort i relaks

Żelazną zasadą w małych pokojach jest porządek i ład. Zagracone przestrzenie wyglądają na zdecydowanie mniejsze, niż są w rzeczywistości. Dlatego w takich aranżacjach musimy znaleźć złoty środek w dodatkach i meblach. Nie ma tutaj miejsca na nadprogramowe gadżety. Wnętrze musi być maksymalnie uporządkowane. Aranżację zacznijmy od ścian stawiajmy na nowoczesne jasne kolory. Jeśli taki wygląd jest dla nas zdecydowanie zbyt nudny możemy na jednej ścianie pokusić się o tapetę. Ciekawy wzór doda charakteru naszemu pomieszczeniu. Bardzo modnym rozwiązaniem są fototapety i tapety 3D, które optycznie powiększają pomieszczenie. Dzięki nim możemy przenieść na ścianę ulubiony obraz lub zdjęcie. Korzystając z takiego pomysłu nie będziemy musieli już myśleć o obrazach czy plakatach. Tapeta będzie tutaj wystarczającym dodatkiem. Sklepy z tapetami oferują szeroką gamę faktur, motywów i kolorów, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. W tym samym czasie warto pomyśleć o podłogach. Najlepszym rozwiązaniem będą panele albo parkiet, które nie pomniejszają optycznie pokoju.

Królują optyczne triki

W małym pokoju dziennym postawmy na meble wielofunkcyjne. Wygodny wypoczynek z funkcją spania sprawi, że w kilka chwil stworzymy małą sypialnię. Pufy posłużą do siedzenia i przechowywania koców lub poduszek. Jasne kolory tworzą iluzję większego pomieszczenia, dlatego też w przypadku mebli stawiajmy na jaśniejsze rozwiązania. Ciężkie meble zdecydowanie nie pasują do takich wnętrz. Wybierajmy lekkie i niskie modele, które powiększą pokój. Możemy pokusić się o całkowitą zabudowę jednej ściany szafkami. Musimy jednak być bardzo ostrożni i wybrać szafki z jasnymi frontami. Jeśli zrobimy to w nieumiejętny sposób zmniejszymy optycznie pokój. Aranżacja małego pokoju to wyzwanie, jednak stosując się do tych prostych rad stworzymy miłe wnętrze.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki