Categories: Edukacja

Będę wspierał społeczne inicjatywy…

Ze znanym aktorem młodego pokolenia, Jakubem Wesołowskim rozmawia Kamil Rozłowiecki

Rusza druga edycja konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”, organizowanego przez Bank Zachodni WBK…a Pan znowu jest twarzą tej akcji, tak brzmi pytanie?
Dokładnie.

Sam się wprosiłem po sukcesie pierwszej edycji konkursu (śmiech). A poważniej, wie Pan, to trochę jak z dobrym filmem czy serialem – jeśli pierwszy sezon okazał się sukcesem, to aktor tym chętniej uczestniczy w jego kontynuacji. Tak było ze mną chociażby w przypadku „Czasu Honoru”. I podobnie jest z akcjami społecznymi, których efekty nie są iluzoryczne, tylko realne i naprawdę pożyteczne. Zawsze takie przedsięwzięcia będę wspierał, bo moim zdaniem, nie ma nic lepszego niż wyzwalanie w ludziach pozytywnej energii ukierunkowanej na działania służące innym: sąsiadom, społeczności lokalnej czy ogólnie rzecz ujmując pożytkowi publicznemu. Z tego powodu, nie kryję, że wciąż jestem pod ogromnym wrażeniem pierwszej edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”.

Ponad 1,5 mln złotych przeznaczonych w grantach na realizację blisko 250 pomysłów polepszających codzienne życie społeczności lokalnych. To faktycznie może robić wrażenie.

Tak, to bardzo wymierny i konkretny efekt pierwszej edycji konkursu. Przecież dzięki temu, w kilkuset miasteczkach i miejscowościach Polski już powstało, albo właśnie jest na ukończeniu mnóstwo inicjatyw społecznych, które codzienne życie mieszkańców uczynią lepszym, milszym, bardziej funkcjonalnym. Ale dla mnie największą wartością tej akcji jest promocja działania na rzecz dobra wspólnego. Ten konkurs to odrodzenie idei społeczeństwa obywatelskiego, to pokazanie, że w nas Polakach drzemie potężny potencjał dobra i działania bezinteresownego. Każdy powinien przeczytać te pomysły zgłoszone w ramach I edycji „Tu mieszkam, tu zmieniam”. Z miejsca przybyłoby nam w kraju lepszych i pozytywnie nastawionych do innych, ludzi (śmiech).

Ideę konkursu zdążył Pan już pochwalić i przedstawić. Do kogo jest on zatem skierowany?

Tak jak w pierwszej edycji, taki i teraz grupą docelową naszego konkursu są szeroko pojęci mieszkańcy Polski lokalnej. Wnioski o granty finansowe mogą składać organizacje i instytucje pożytku publicznego. To mogą być gminy, fundacje, stowarzyszenia, biblioteki, parafie, Ochotnicze Straże Pożarne, kluby sportowe, itd. Chodzi o to, że osobom fizycznym trudno byłoby w pojedynkę doprowadzić np. do wybudowania pomnika, wyremontowania domu kultury czy wymiany ławek w parku.

A teraz… money, money, money. Jaki jest budżet II edycji konkursu „Tu mieszkam, tu zmieniam”?

Przyznanych zostanie 300 grantów na realizację najlepszych pomysłów. Są trzy kwoty dofinansowania: 4, 7 i 10 tysięcy złotych. Laureatów wybierze specjalne jury, w pracach którego – z wielką przyjemnością

– wezmę udział również ja. Podobnie jak w I edycji, chcemy, żeby również internauci dokonali bezpośredniego i autonomicznego wyboru swoich faworytów. Trzy wnioski, na które zostanie oddanych najwięcej głosów, otrzymają dodatkowe nagrody finansowe. Chciałbym podkreślić, że wnioski mogą składać również laureaci I edycji naszego konkursu. I jeszcze jedno – szanowni potencjalni beneficjenci…nie bójcie się! W „Tu mieszkam, tu zmieniam” nie ma żadnych „haczyków”, nie ma żadnych „gwiazdek”, a cała procedura konkursowa jest maksymalnie uproszczona i pozbawiona zbędnej papierologii.

Ale terminy składania wniosków są zapewne znane i będą skrupulatnie przestrzegane…

Oczywiście, bez tego nie byłoby dobrej organizacji pracy z pożytkiem dla przyszłych zwycięzców! I to jest ta jeszcze jedna rzecz, która podoba mi się w naszym konkursie – dynamika działań! Wszystko będzie się działo szybko i zapewniam, że bez poślizgów. Projekty można zgłaszać poprzez specjalną aplikację internetową do 26 lipca, a listę laureatów konkursu poznamy już 21 sierpnia. Potem internauci będą mieli tydzień na wybór trzech swoich faworytów i od 28 sierpnia beneficjenci konkursu będą musieli zakasać rękawy i brać się do roboty, żeby to co ładnie rozpisali we wnioskach jeszcze ładniej wyglądało w „realu”.

Więcej informacji dotyczących konkursu „TU MIESZKAM, TU ZMIENIAM” na stronie internetowej: www.bzwbk.pl/tumieszkamtuzmieniam

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

30 minut ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

3 godziny ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

4 godziny ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

6 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

6 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

18 godzin ago