Categories: EdukacjaNews

List otwarty Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 19

List otwarty Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej nr 19 w Jaworznie w sprawie materiałów 71. rocznica wyzwolenia Jaworzna z 23. stycznia oraz Wyzwolenie czy zmiana okupanta z 26. stycznia 2016 r. wyemitowanych na portalu www.jaw.pl oraz artykułu 71. rocznica wyzwolenia Jaworzna spod okupacji hitlerowskiej.

W trosce o rzetelne rozpowszechnianie informacji na temat działalności dydaktyczno-wychowawczej naszej szkoły zwracamy się do Redakcji jaw.pl i Co tydzień o zamieszczenie następujących wyjaśnień:

1. Organizatorem przywołanego w materiałach wydarzenia był klub „Kasztan” działający w dzielnicy Jeziorki, podlegający Miejskiemu Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.

2. Uczniowie SP19 zostali wraz z wychowawcą kl. 6 zaproszeni do udziału w spotkaniu pod pomnikiem.

3. Tematyka wystąpienia nie była wcześniej konsultowana z historykiem szkolnym ani żadną osobą ze szkoły.

4. Szkoła skorzystała z zaproszenia, ponieważ od lat współpracuje z klubem, uczestnicząc m.in. w corocznych lipcowych uroczystościach upamiętniających pacyfikację leśniczówki w Jeziorkach, gdzie w sposób rzetelny i wyczerpujący przypominany jest przebieg wydarzeń rozgrywających  się w okolicznych lasach między 5 a 16 lipca 1943 r. i przywoływani są z imienia i nazwiska bohaterowie  tych tragicznych dni.

5. Po spotkaniu pod pomnikiem wychowawczyni kl. 6 podzieliła się z nauczycielką historii swoimi wątpliwościami dotyczącymi treści przekazanych w formie krótkiego odczytu. Wspólnie ustaliły, że sprostowanie uzyskanych przez uczniów informacji będzie punktem wyjścia do planowanej na początek lutego lekcji historii i zostanie poprowadzone tak, by nie podważać autorytetu organizatora, a jednocześnie przekazać uczniom fakty historyczne.

Nie chcieliśmy też tworzyć wokół zaistniałej sytuacji atmosfery sensacji, dając uczniom, nauczycielom i rodzicom czas na spokojne podsumowanie klasyfikacji śródrocznej, którą zakończyła konferencja klasyfikacyjna 25. i wywiadówki 26. stycznia.

Pomnik w Jeziorkach poświęcony żołnierzom GL, AL, AK, BCH oraz jak głosi napis na pamiątkowej płycie: Poległym bohaterom w walce z faszyzmem hitlerowskim w lipcu 1943, jest najważniejszym dla mieszkańców tej dzielnicy miejscem pamięci.

2 września 1996 r. miała miejsce podniosła uroczystość przekazania pod opiekę szkole odnowionego z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy AK pomnika w obecnym kształcie. Złożyliśmy wówczas obietnicę, którą do dziś traktujemy bardzo odpowiedzialnie – kolejne roczniki naszych uczniów nie tylko czczą pamięć partyzantów poległych w pobliskim lesie, ale też dbają o porządek w otoczeniu pomnika. Spotkania w tym miejscu z kwiatami, zniczami, z udziałem pocztu sztandarowego to od wielu lat nasza niezmienna szkolna tradycja. Jesteśmy tam zawsze 1 września, w okolicach 1 i 11 listopada oraz 3 maja. Mniej uroczyście, w rękawiczkach, z miotłami i workami w rękach bywamy częściej, gdy tylko aura na to pozwala. To my porządkujemy to, co potrafimy sami zrobić, a sprawy, z którymi sobie nie radzimy np. wiszący nad pomnikiem złamany konar czy niedające się usunąć napisy, zgłaszamy odpowiednim służbom.

Od kilku lat, gdy organizacją obchodów rocznicy pacyfikacji leśniczówki zajął się klub “Kasztan”,  harcerze szczepu “Grodzisko” złożonego z naszych uczniów i absolwentów, pełnią honorową wartę w kościele i pod pomnikiem, a także przygotowują oprawę artystyczną.

Na uroczystościach tych obecny jest zawsze nasz poczet sztandarowy.

Tradycji upamiętniania pod pomnikiem wydarzeń z  22 stycznia 1945 r. w naszej szkole nie kultywujemy.

W piątek, 22 stycznia, już na miejscu, pod pomnikiem nasi uczniowie zostali poproszeni o złożenie przygotowanej wcześniej przez organizatora spotkania wiązanki kwiatów. Dla nich kwiaty w tym miejscu są czymś naturalnym, oni wiedzą, dlaczego tu przychodzą od lat i jakie wydarzenia ważne dla społeczności Jeziorek zachowują w pamięci.

Nauczanie historii w naszej szkole, wygląda  nastepująco: realizowane jest zgodnie z programem nauczania ogólnego historii i społeczeństwa w klasach IV-VI szkoły podstawowej dra Tomasza Maćkowskiego – zgodnego z założeniami podstawy programowej opracowanej przez MEN; ze ścisłym wykorzystaniem podręcznika „Wczoraj i dziś” G. Wojciechowskiego.

Do 22.01.2016 r. uczniowie klasy VI zapoznali się z tematyką kampanii wrześniowej 1939 r. Na kolejnych lekcjach omawiany będzie dalszy przebieg wojny aż do jej zakończenia, życie Polaków w okupowanym kraju i sposoby walki z okupantami: niemieckim i radzieckim, a następnie  powstanie PRL, życie w komunistycznej Polsce i walka z komunizmem.

Realizując tematykę małej ojczyzny, nauczycielka historii wykorzystuje ofertę Muzeum Miasta Jaworzna. W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy IV i VI wzięli udział w wycieczce historycznej „Wokół jaworznickiego rynku”. W ubiegłym roku szkolnym (w maju) zeszłoroczni szóstoklasiści uczestniczyli w wyciecze historycznej „Obóz dwóch totalitaryzmów”. W tym roku szkolnym taka sama wycieczka planowana jest na maj.

Poniżej osiągnięcia naszych uczniów w konkursach historycznych, z zaznaczeniem, że co roku dysponujemy tylko jedną klasą VI, więc spośród kilkunastu osób wybieramy naszych reprezentantów do międzyszkolnego współzawodnictwa z różnych dziedzin.

– 2011/2012 uczeń kl. VI został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego z Elementami Historii.

– 2012/2013 uczeń klasy VI zajął I miejsce w międzyszkolnym konkursie “Polacy na frontach II Wojny Światowej” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej – koło

w Jaworznie (pod patronatem m.in. Kuratorium Oświaty w Katowicach).

– 2013/2014 uczeń kl. VI zajął w ww. konkursie IV miejsce.

– 2014/2015 dwoje uczniów wzięło udział w miejskim konkursie historycznym szkół podstawowych „II Wojna Światowa”- zajęli II i IV miejsce.

W roku szkolnym 2015/2016 przygotowywany przez nauczycielkę uczeń klasy VI nie wystąpił w konkursie organizowanym przez SPAK tylko dlatego, że jego termin nałożył się z terminem miejskiego konkursu “Góry nasze góry”, w którym od lat startujemy, odnosząc znaczące sukcesy.

Wychowania patriotycznego uczymy się u źródeł. W szkolnych kronikach pozostały zapisy niezwykłych spotkań z byłymi więźniarkami Oświęcimia paniami Heleną Bujakiewicz, Marią Macą, Marią Sołtysek-Synowiec. Gościliśmy też m.in. pana Stanisława Nowakowskiego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK – koło w Jaworznie, który opowiadał nam o tragicznej historii naszego miasta i pamiętnych wydarzeniach w Jeziorkach.  Jakiś czas temu, jako jedna z nielicznych szkoł podstawowych byliśmy zaproszeni na zorganizowane przez Teatr Sztuk obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach AK.

Pouczającą lekcję poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości przeprowadził historyk, wykładowca UŚ dr Wojciech Organiściak.

Z dumą pieczołowicie przechowujemy w naszej kronice następujący wpis:

Składamy podziękowanie społeczności Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mikołaja Kopernika za zaangażowanie w ochronę pamięci narodowej, za przekazywanie dzieciom szkoły tradycji niepodległościowych, za wychowanie przyszłych pokoleń Polaków.

 W imieniu Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa w Katowicach Zespół: Bożena Adamczyk- viceprezes Związku GłównegoTowarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, Benedykt Walczak – radny Rady Miejskiej w Mikołowie Stanisław Nowakowski –  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Jaworznie, prezes koła, Jerzy (nazwisko nieczytelne) – Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Teresa Bilińska – przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

O poziomie nauczania w SP19 świadczą osiągnięcia jej uczniów, w tym wyniki sprawdzianu zewnętrznego plasujące nas zawsze w ścisłej czołówce jaworznickich szkół, a także miejsca w konkursach międzyszkolnych, z których wymieniliśmy tylko te związane z poruszaną w dyskusjach tematyką,

Przytoczone powyżej fakty pozostawiamy bez jakiegokolwiek komentarza, ocenę pozostawiając odbiorcom. 

Puentą całego zamieszania wokół naszej szkoły niech będzie zdarzenie ze szkolnego korytarza – uczeń klasy VI zapytany znienacka o to, co mu się kojarzy z 22 stycznia, odpowiedział po chwili namysłu: powstanie styczniowe, to już braliśmy!

I trudno nie przyznać mu racji. A w dodatku rok wybuchu powstania -1863 wpisuje się w jeszcze jeden element pomnika, gdzie obok wspomnianych wcześniej, widnieje pokaźnych rozmiarów tarcza, a na niej “dwa nagie miecze“, napis Grunwald – Berlin i daty 1410 – 1945, o które nasze dzieci często pytają swoich wychowawców, przychodzących z nimi pod pomnik przy różnych okazjach.

W imieniu Rady Pedagogicznej

Liliana Sowisło

przewodnicząca RP

dyrektor szkoły

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

View Comments

  • No tak to jest, trzeba się tłumaczyć..
    Tłumaczyć, gdyż po 25 października 2015 roku, obudziło się w dwóch mieszkańcach Jaworzna, poczucie patriotyzmu..
    Wszak te uczucia dżemały w nich od dawna, ale jak się było z nimi afiszować, gdy w ich mniemaniu w naszym kraju Stan Wojenny nieprzerwanie trwał?

    • Ja myślę że to chodzi o to że po raz pierwszy na obchodach były dzieci. Wcześniej bywali tam dorośli, nieprawdaż?

    • Yoga BezMedytacji - Ja znam poglądy Panów Migasa i Curyły.
      Szanuję je tak samo jak poglądy innych i z nimi nie polemizuję!
      Ja piętnuję i wyśmiewam ludzką przewrotność - tym bardziej, że to nie są tuzinkowe postacie jaworznickiego życia!
      Ich zachowanie nie wynikło z tytułu, czy pod pomnikiem były dzieci, czy ludzie dorośli. Podejrzwwam, że niezbyt ich interesowało, w jakim celu tam byli..
      Moim zdaniem ich zachowanie wynika z politycznego rachunku i wiatru który zaczął zawiewać polityczne "Dobre Zmiany"?
      Ot, chcą się pokazać, zaistnieć - wpisać się w krajową retorykę, stąd ta nagła walka Silberta i jego ekipy o odkomunizowanie Jaworzna.

  • Mam nadzieję że Rada Pedagogiczna wyjaśniła wszystko . Nie trzeba tu już żadnych komentarzy . Ale pieniacze pewnie się wypowiedzą .

    • Widzę, że Panów zabolało..?!
      Tak już jest z prawdą, że niektórych w oczy szczypie!

  • Pana Migasa znam od 35 lat. Zawsze taki był : kto nie z nami ten przeciwko nam. Gdzieś już kiedyś takie hasło było....

    • Sami nie widzą, ani nie czują, że są zmiatani..?
      Jeden już dostał błogosławieństwo i będzie kraj zbawiał "Dobrymi Zmianami"
      Co prawda za dwukrotnie niższą pensję, ale cóż to...
      Ogrywa ich tak, jak ogrywał poprzedników - zanim się spotrzegą, będzie tylko "pozamiatać"?

Recent Posts

5 korzyści z dostaw kawy ziarnistej do biura

Współczesne biuro to nie tylko miejsce pracy, to przestrzeń, która zapewnia komfort i motywację do…

3 godziny ago

Co położyć zamiast płytek w kuchni na ścianę nad zlewem?

Ściana nad zlewem w kuchni jest dość newralgicznym miejscem. Obszar ten narażony jest na działanie…

3 godziny ago

Powerbanki reklamowe: Jak nowoczesne gadżety wpływają na wizerunek firmy?

Zwiększ rozpoznawalność dzięki nowoczesnym gadżetom reklamowym. Powerbanki z logo firmy to nie tylko praktyczne gadżety,…

3 godziny ago

Jak znaleźć i zatrudnić większą grupę pracowników na produkcję?

W dobie rosnącej konkurencji na globalnym rynku zdolność do szybkiego i efektywnego zwiększania zasobów ludzkich…

3 godziny ago

Pilates – w zdrowym ciele zdrowy duch

Aktywność fizyczna stała się w dzisiejszych czasach niezwykle popularna. Wynika to z faktu, że mamy…

3 godziny ago

Spawanie laserowe: narzędzie przyszłości czy technologia z przeszłości?

Łączenie materiałów w procesie spawania metodą laserową zyskuje wielu zwolenników. To sposób, który często nie…

3 godziny ago