Urządzenia mobilne stały się już właściwie częścią naszego życia. Trudno dziś znaleźć dorosłą osobę, która nie posiada smartfona lub tabletu. Coraz częściej do tego typu urządzeń dokupywane są kosztowne akcesoria. Czy także one mogą zostać objęte dodatkowym ubezpieczeniem?

Jak wynika z badań TNS Polska, 58% Polaków powyżej 15 roku życia posiada co najmniej jeden smartfon, a właścicielami tabletów jest 21% naszych rodaków. Okazuje się, że im młodsza grupa wiekowa, tym większa penetracja smartfonów. Blisko 91% osób w wieku 15-19 lat używa tego rodzaju urządzeń mobilnych. Niewiele mniej, bo 88% osób w wieku 20-29 lat wykorzystuje smartfony. Najrzadziej używają urządzeń mobilnych starsi Polacy, którzy ukończyli 60 lat – 23%. Warto dodać, że polski użytkownik spędza na smartfonie przeciętnie około 3 godziny dziennie, z czego 2 godziny przeznacza na surfowanie po internecie. Wielu z tych użytkowników rozszerza możliwości swoich urządzeń również o dodatkowe akcesoria (źródło: http://www.tnsglobal.pl/coslychac/files/2015/05/POLSKA_JEST_MOBI_2015.pdf).

Czy warto ubezpieczać akcesoria mobilne?

Liczba użytkowników urządzeń mobilnych bardzo dynamicznie wzrasta nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Firma Ericsson w swoim cyklicznym raporcie szacuje ich ilość na koniec 2015 roku na 7,3 mld osób (źródło: http://www.ericsson.com/news/1986667). Łatwo się domyślić, że tam, gdzie jest taka duża liczba urządzeń elektronicznych, nierzadko bardzo delikatnych, łatwo o częste uszkodzenia i zniszczenia sprzętu. Co gorsza, wiele z tych usterek nie jest objętych gwarancją producenta. To oznacza, że w skali całego globu wydawane są nie tylko ogromne pieniądze na zakup urządzeń i akcesoriów do nich, ale równie wiele kosztuje ich naprawa. Tak naprawdę smartfony i tablety narażone są na uszkodzenia zarówno w domu, jak i poza nim. Warto podkreślić, że często chodzi tu o uszkodzenia mechaniczne, za usunięcie których nie bierze już odpowiedzialności ani producent, ani sprzedawca urządzenia. Nawet jeśli dorosły sam nie uszkodzi swojego smartfona lub tabletu, często zrobi to jego dziecko. W 48% takich przypadków do uszkodzenia dochodzi poprzez upuszczenie sprzętu na podłogę, a 21% to zalanie, natomiast rzadziej zniszczenie jest wynikiem upuszczenia innego przedmiotu na urządzenie (źródło: http://www.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/Smartfony-laptopy-tablety-urzadzenia-ktore-niszcza-dzieci-00014801). Również trzymane w domach czworonogi mają swój udział w niszczeniu urządzeń mobilnych. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia smartfona lub tabletu poprzez pogryzienie (źródło: http://tech.wp.pl/kat,130058,title,Ponad-17-mln-urzadzen-mobilnych-zniszczonych-przez-zwierzeta-domowe,wid,17575209,wiadomosc.html?ticaid=116a1c). Niestety, na podobne niebezpieczeństwa narażone są również akcesoria dokupywane do urządzeń mobilnych.

Jak wynika z badań SW Research, najpopularniejsze akcesoria, wykorzystywane przez właścicieli smartfonów i tabletów, to słuchawki, różnego rodzaju etui na urządzenia mobilne i folia lub szkło na ekran. W mniejszym stopniu, ale również używane są ładowarki bezprzewodowe, smartwatche, głośniki czy klawiatury zewnętrzne (źródło: http://antyweb.pl/jakie-smartfony-kupuja-polacy-gdzie-uzywaja-tabletow-i-ile-sa-sklonni-zaplacic-za-wearables-mamy-soczyste-dane/). Niektóre z tych akcesoriów wcale nie są tanie. Kilkaset złotych, a nierzadko nawet dużo powyżej 1000 zł, trzeba zapłacić na przykład za takie produkty, jak inteligentny głośnik Bluetooth BSP60 Sony, etui Smart Battery Case do iPhone’a 6S, Smart Keyboard do iPad Pro czy zewnętrzna pamięć do urządzeń Apple – Leef iBridge USB 2.0. To oczywiście tylko kilka przykładów, ale na rynku można znaleźć wiele drogich urządzeń, które rozszerzają możliwości smartfonów i tabletów. W takim przypadku wszelkie uszkodzenia mechaniczne, niepodlegające gwarancji, mogą się wiązać z olbrzymimi kosztami. Przy nich cena polisy ubezpieczeniowej sprzętu może wydawać się śmiesznie niska.

Jakiego ubezpieczenia szukać?

Na rynku dostępne są różne rozwiązania, jeśli chodzi o ubezpieczenia urządzeń mobilnych i akcesoriów do nich. Niestety, podobnie jak w przypadku ubezpieczeń na życie czy ubezpieczeń nieruchomości, nie warto kierować się jedynie ceną polisy. Ważne, żeby dopasować zakres ochrony do indywidualnych potrzeb.

W rzeczywistości właściciel smartfona lub tabletu ma do wyboru dwa rozwiązania. Może skorzystać z ubezpieczenia oferowanego przez operatora sieci komórkowej. Obecnie wszystkie telekomy proponują tego rodzaju usługi swoim abonentom. Co prawda najczęściej koszt takiej polisy w skali miesiąca nie jest duży, jednak również zakres ochrony jest przeważnie dość wąski. W wielu przypadkach nie można ubezpieczyć urządzenia i akcesoriów na przykład od kradzieży. Nierzadko taka polisa ma ograniczenia co do liczby szkód, jakie można zgłosić w ciągu jednego roku, a już prawie zawsze ochroną objęte są urządzenia tylko na terenie Polski.

Bardziej elastyczne i lepiej dopasowane do potrzeb mobilnych użytkowników są jednak oferty firm, które specjalizują się w ubezpieczeniach telefonów, tabletów i dedykowanych im gadżetów. Szczególnie ochrona tych ostatnich może być problematyczna u operatorów komórkowych. Na szczęście nie ma takich kłopotów w firmach ubezpieczeniowych, na przykład w Gadget Cover (na stronie https://www.gadget-cover.com można się dowiedzieć, że ubezpieczają akcesoria o wartości powyżej 150 GBR, czyli ok. 830 zł).

Wybierając ubezpieczenie dla swojego urządzenia mobilnego i dedykowanym mu akcesoriom, warto zwrócić uwagę, żeby ochrona uwzględniała pęknięcia szybek, wszelkie inne uszkodzenia mechaniczne, kradzież, zgubienie urządzeń lub akcesoriów i brak ograniczenia liczby szkód w roku. Osoby często podróżujące za granicę powinny wybrać tylko taką ofertę, która zapewni im ochronę również poza Polską.

Urządzenia mobilne stają się coraz droższe i to nie tylko te wykorzystywane w firmach. Warto dodać, że najnowsze modele smartfonów, tabletów i ich akcesoria są coraz bardziej zaawansowane technologiczne, a także mniej odporne na wszelkie upadki, uderzenia czy zalania. To sprawia, że nierzadko bardziej się opłaca objąć urządzenie ochroną ubezpieczyciela, niż dokonywać naprawy na własny koszt. Dotyczy to także coraz droższych i bardziej zaawansowanych akcesoriów mobilnych.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Rozpoczął się sezon ogrodniczy. Co sadzimy w ogródkach?

Sezon ogrodniczy już się rozpoczął, a co za tym idzie – wzmożone prace na ogródkach.…

4 godziny ago

Piotr Regulski nowy prezes zarządu ElectroMobility Poland S.A.

Rada Nadzorcza ElectroMobility Poland S.A. ogłosiła powołanie Piotra Regulskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Regulski…

4 godziny ago

Nowe centrum stomatologiczne w Jaworznie oferuje kompleksowe leczenie w jednym miejscu

W Jaworznie powstało nowoczesne centrum stomatologiczne, jakiego w mieście jeszcze nie było. Uśmiechnij Mi Się!…

5 godzin ago

Podsumowanie policyjnej akcji „Prędkość”

Policjanci z jaworznickiej drogówki prowadzili czynności w zakresie działań krajowych „Prędkość”. Kontrole prowadzone były przez…

5 godzin ago

Dr Iwona Brandys o jaworznickiej architekturze

W muzealnym cyklu pt. „Z Historią na Ty” 7 spotkanie, które odbyło się 8 maja,…

6 godzin ago

Zaproszenie na I Biesiadę Poetycko-Muzyczną

Jaworznicka poetka Renata Batko w ramach swojego cyklu Jaworowe Artystyczne Spotkania organizuje w maju I…

7 godzin ago