Categories: Biznes

Duży problem niskiej emisji

Marszałek Wojciech Saługa zapowiedział powołanie zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie założeń do uchwały antysmogowej dla regionu. Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej i najbardziej liberalne zasady informowania o tym zagrożeniu.

O potrzebie dyskusji, edukacji i walki z tym problemem rozmawiali uczestnicy debaty „Smog w województwie śląskim – jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem?” W spotkaniu, które odbyło się w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach, uczestniczyli eksperci z zakresu zanieczyszczenia powietrza, ekologii i zmian klimatycznych, a także lekarze, samorządowcy i aktywiści.

Pierwszym etapem prac w tym zakresie było przesłanie do 167 gmin z regionu ankiety, której celem było określenie świadomości na ten temat i zapytanie władz gmin, czy dysponują one planami, programami walki z niską emisją. Póki co informację zwrotną w tej sprawie odesłało 87 proc z nich i zdecydowana większość deklaruje wsparcie w walce z tym problemem.

W trakcie debaty poruszono tematy dotyczące m.in. skutków zanieczyszczenia powietrza wpływających na zdrowie i życie ludzi, technik efektywnego i nieuciążliwego dla środowiska palenia węglem w domowych kotłach i programów wsparcia walki z niską emisją. Zdaniem ekspertów rozwiązaniem nie jest wyłącznie zakaz opalania węglem, ale przestrzeganie norm jakości węgla i standardów emisyjnych kotłów.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

View Comments

  • Szanowni Państwo od dłuższego czasu śledzę tematy dotyczące smogu. Pragnę zauważyć, że w tym okresie spotkałem się z technologią rzekomo zmniejszającą emisję zanieczyszczeń o kilkadziesiąt procent, Niestety jest ona bezpłatna i za darmo toteż nikt nie ma ochoty jej sprawdzić, Jest to metoda palenia w piecu od góry. Oczywiście dokonałem jej sprawdzenia na swoim organiźmie, a ponieważ mój piec jest do niej standardowo przystosowany i nic to nie kosztuje to zrobiłem eksperyment. No i co mogę o tej metodzie powiedzieć wcześniej tradycyjnie z komina przy paleniu węglem leciał z komina ochydny czarny dym, który niszczył mi mój nowy dach i komin. Teraz dym jest lekko szarawy. Wydaje się, że to działa, ale czy nie wartało by zrobić kilka niedrogich eksperymentów na Politechnice Śląskiej aby uzyskać odpowiedź na pytanie- tak to prawda, lub jest to mit. Wydaje mi się, że warto nad tym się pochylić. Czyli rozpalić piec od góry i dokonać pomiaru zanieczyszczeń oraz ten sam piec rozpalić tradycyjnie. Mogę na ten cel nawet bezpłatnie udostępnić swój dom.

Recent Posts

Poznaj zalety cyfrowego druku etykiet i broszur reklamowych

Rozwój technologii poligraficznej znacząco wpłynął na sposób, w jaki firmy projektują i produkują materiały marketingowe.…

7 godzin ago

W podróży z czworonogiem – jak bezproblemowo podróżować z psem samochodem, pociągiem i samolotem?

Planowanie wspólnych wyjazdów z psem nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie,…

7 godzin ago

Worek stomijny – czym jest, jakie są jego rodzaje i jak można go zakładać?

Stomia nie jest wyrokiem – to rozwiązanie umożliwiające dalsze godne życie po ciężkiej operacji układu…

7 godzin ago

Apartamenty na sprzedaż – od luksusowych mieszkań do komfortowych domów

W dzisiejszych czasach inwestowanie w nieruchomości stało się jednym z najbardziej atrakcyjnych sposobów budowania swojego…

7 godzin ago

Pożar samochodu w Byczynie

Pożar w Jaworznie Byczynie. Palił się samochód osobowy. Do zdarzenia doszło około godz. 16.30. Dokładnie…

12 godzin ago

9. Rajd Nordic Walking w Ciężkowicach – wystartowały zapisy

Ruszyły rejestracje na 9. Rajd Nordic Walking w Ciężkowicach, który odbędzie się 18 maja. Limit…

18 godzin ago