225 lat mija od uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Z okazji rocznicy w Jaworznie odbyły się uroczyste obchody święta. Tuż po godzinie 10 pochód z orkiestrą górniczą na czele i pocztami sztandarowymi przemaszerował pod Pomnik Niepodległości na rynku. Przemówienie z okazji rocznicy wygłosił prezydent Paweł Silbert.

REKLAMA

Następnie odbył się krótki program artystyczny „Piękna nasza Polska cała” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 16. Po programie wręczono nagrody laureatom Międzyszkolnego Konkursu Pocztów Sztandarowych oraz Wiedzy o Polskich Symbolach i Barwach Narodowych.

Zwieńczeniem uroczystości było składanie kwiatów pod pomnikiem przez władze miasta, organizacje i stowarzyszenia, placówki edukacyjne i inne organizacje.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

30 KOMENTARZE

   • czemu hejt? Biskupi i Prymas poparli Targowicę, Papież tak samo czyli fakt historyczny. Historia ma dwie strony, czyż niektórzy nie mówią o wyzwoleniu w 1945, a niektórzy o od razu okupacji sowieckiej?
    Może wreszcie czas zacząć mówić wprost, że Kościół nie zawsze był za Polską jak to dzisiaj pięknie mówi. My Kościołowi musieliśmy zapłacić za Bieruta kiedy Kościół nam zapłaci za Carycę Katarzynę? Bo jak na razie to słowa przepraszam nawet nie było. Dobrze, że kilku biskupów za zdradę powiesili bo by bez kary całkowicie się odbyło.

    • Art Twoje informacje raczej z Mitów niż Faktów… idąc tropem Twoich żalów… oczekujesz że teraz Papież potępi partie opozycyjne w Polsce a i Kościół w Polsce też ich zgani, za dezinformacje i szerzenie anarchi?

     • AsiaN może zamiast krytykować poszukaj materiałów bo wyjdzie tak jak z „wyklętymi”. Co ma obecny Papież do działań Piusa VI? Kościół przekłada własny interes nad interes Polski i tyle.

     • Art a cóż się boisz krytyki? A może ja znam historię i rozumiem jak wtedy wyglądała sytuacja w Polsce i Europie i takie sensacyjne przeklejanki z internetowych blogów mnie nie ekscytują. A dzisiaj… jelsi oczekiwałeś od Kościoła zdecydowanej reakcji przeciw tagrgowicy, rozumiem że oczekujesz jej dzisiaj…

   • Z inspiracji Jarosława celowo to piękne święto, podobnie jak listopadowe, w tym roku niestety pozostało w cieniu. W cieniu mega obchodów „wyjątkowej” 6 rocznicy śmierci jego brata (a przy okazji pozostałych pasażerów tego lotu). Proszę, porównaj sobie słabiutką państwową oprawę i rangę tamtych patriotycznych z jego prywatnym świętem. W wielu sprawach dobrze życzę temu rządowi, ale irytuje mnie próżność prezesa i przekonanie o własnym geniuszu, wyjątkowości i wielkości. Nie trzeba być sympatykiem PO, Swetru czy KODu żeby to zauważyć. Nawet Kukiz otrzeźwiał. Nie wszyscy kontestujący ideologię prezesa są hejterami czy lewakami.

    • obyś nie miał racji, bo coraz bardziej to przypominać zaczyna, że jedynym świętem w Państwie są miesięcznice, a pozostałe Święta narodowe mają na celu podkreślenie geniuszu brata. „Mój brat w tym dniu to…”, albo „z inicjatywy mojego brata….” ewentualnie „myśl mojego brata…” jest ważniejsze niż to co zrobili w tym dniu nasi przodkowie i pokazanie historii.

    • Jeśli dla Was cały świat to tvn, GW I Newsweek to owszem… atak na Kaczyńskiego 24 na dobę więc nie dziwię się ze Wam bokiem wychodzi. A ruszylibyscie sie sprzed telewizora, poszli na obchody święta narodowego i zmienilibyscie zdanie.

     • Bokiem to zaczyna mi wychodzić telewizja publiczna… ups, narodowa. Różni rządzili tym krajem po ’89 ale takiego bełkotu i lizusostwa dla władzy jeszcze nie było. Na TVN oglądałem tylko turbo – dopóki „ktoś” nie zablokował telewizjady. Wątpię czy dzięki temu Kurskiemu wzrośnie oglądalność.

     • Asia N napisała:”Jeśli dla Was cały świat to tvn, GW I Newsweek to owszem…” lepiej to czytać lub oglądać niż TvPiS ,Trwam czy też Nasz Dziennik. Tobie ruszenie się sprzed telewizora i udział w ” uroczystościach” i tak nie pomoże, po takim praniu mózgu.

     • ESJOT co Ci wychodzi? gdybyś chociaż te propagandowe hasełka koryciarzy potrafił poprzeć faktami? Co takiego jest w TVP czego nie potrafisz oglądać? Konkretnie? Masz jakieś dane odnoście czasów antenowych? itp? Bo ja mam wiele danych na temat tego jak jednostronna była TV przed Kurskim. A Ty jakie masz argumenty… wg mnie TVP teraz wkurza bo i tak muszę patrzeć na Petrusów, Halickich, Gronkieiczową, Kijowskiego… ale za to wiem że z drugiej strony Ciebie i Tobie podobnych krzepi ich widok.. Więc mamy po równo.

     • Asiu N, jasne że nie mam dokładnych danych o czasach antenowych, nie bawię się w takie dochodzenia. Nie mam natury Antoniego. To tylko moje subiektywne odczucie. Głupi nie jestem (no może trochę) ale widzę jak publiczna telewizja sukcesywnie podporządkowuje się obsesji prezesa Twojej partii. Niestety teraz wygląda to tak, jakby dziennikarze i prezenterzy chcieli się skichać żeby się przypodobać (kiedyś renegatowi) Kurskiemu, bo to on wskazuje kciukiem. Nie robią na mnie wrażenia Twoje epitety o koryciarzach, tefałenach, niusłikach i co tam jeszcze masz w zanadrzu. Nie jestem odbiorcą tych mediów, trafiłaś kulą w płot. Wyobraź sobie, że są ludzie którzy nie kochają Tuska, widzą zagrożenie w ultra narodowcach, nie ufają bankierowi Petru, marginalizują ludowców i śmią wątpić w geniusz Jarosława. Można? Można. A np. prezydenta Andrzeja Dudę zwyczajnie lubię. Szkoda tylko, że pozwala sobie na to co z nim wyprawia Twój nieomylny strateg Jarosław.

     • No widzisz ESPOT niezależnie od Twoich upodobań i przynależności jest coś takiego jak obiektywizm. Twoje subiektywne odczucia myślę były inne gdy poprzednia TVP z żółcia na brodzie atakowała… wolę inna konwencję, cywilizowana. To że ktoś nie używa agresywnego i prostackiego języka nie znaczy że jest gorszy. Teraz już rodzice nawet uczą by dzieci w piaskownicy były cwane. Ta jak napisałam że mi się TVP nie podoba że musze patrzec na oblicza koryciarzy… ale tak właśnie powinno być… nie powinno być zadowolenia po jednej stronie. PS. Antoni to jeden z najlepszych polityków… obrzydzily go wam elyty. Jeśli chodzi o Twoje upodobania widzę że lewica jeszcze została, co?

     • No tak, mój błąd. Zapomniałem o lewicy, kukizach, korwinach, palikotach, zielonych i całej reszcie. Z nimi też się nie identyfikuje i nie należę. Wyobraź sobie świat, gdzie można nie należeć do żadnej partii czy ugrupowania, a mimo to mieć swoje zdanie. Wiem, przy Jarosławie to nie do pomyślenia. Czyli teraz , po tzw. dobrych zmianach w TVP nie ma już żółci na brodzie i agresji? Rozbawiłaś mnie, zerknij sobie na obiektywny program „W tyle wizji”. Najgorsze, że przy spadku oglądalności będziemy zmuszani do płacenia składek na tą rozgłośnie propagandową Twojego prezesa. W rzeczy samej, jak zwykł on mawiać.

     • Esjot ale W tyle wizji ??? SATYRA. a wcześniej satyra (łagodnie mówiąc) było w wiadomościach i innych programach publicystycznych. Przecież teraz będziesz płacił mniej!!! Ja płaciłam na poprzednią TV więc teraz cieszę się z obniżki. I na dowód propagandy podajesz program satyryczny… nie wyszło Ci. I czy aby nie rysujesz nieco wyidealizowanego autoportretu? Obstawiam zatem psl… oportunisci bez kręgosłupa 🙂

     • Esjot może juz dam spokój bo uświadomiłam sobie ze może i nie jesteś za jakąś konkretną partia, ale na jesteś przeciw PiS. Powszechnie wykreowana postawa przez elyty. Chyba ze przypomnisz mi podobną narrację jak pokazałeś powyżej w stosunku do innej opcji niż Pis? Czy jak Krytyka Polityczna krytykujesz tylko Pis?

     • AsiaN „przybił piątkę z Petru”… tak samo można powiedzieć, „Kaczyński przybił piątkę z Tuskiem”. Kulturalne podanie ręki to nie jest przybicie piątki i nie szerz propagandy. Bo tak PiS już zrobiło, że Kukiz sprzymierzył się z PO i Nowoczesną by nie głosować na sędziego. Niestety pomysł wyszedł od posłów Kukiza, a podchwyciła go reszta opozycji. Jak widzisz Kukiz zgłosił to o czym już od dawno pisałem, zmniejszenie kwoty wolnej od podatków dla posłów i co na to PiS? Bez reakcji bo jak tu się pozbyć tyle kasy z dochodu, a narodowi ciężko wytłumaczyć, że nas nie stać na podwyższenie…

     • Antysystemowiec działa z systemem? ja nie potrzebuję Twojej retoryki Art. Wygląda na to że system (czyt. opozycja) wykiwał Kukiza…

  • Marsz wkurzonych zupełne przeciwieństwo pamięci o historii Polski. Brak młodych patriotów. Sami obrońcy układów i ukladzikow. Pan w spódnicy. Istny cyrk. Ludzie zawsze lubili objazdowe skecze niż kulturę wyższych lotów. Może coś w ten deseń?