sobota, 20 kwietnia, 2024

Czym jest serpentynit i gdzie można go wykorzystać?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzym jest serpentynit i gdzie można go wykorzystać?

Czym jest serpentynit i gdzie można go wykorzystać?

- Advertisement -

Serpentynit antygorytowy jest skałą metamorficzną o bardzo szerokim zastosowaniu, choć wciąż mało znaną. Przyczyn niewielkiej popularności serpentynitu należy upatrywać w niewielkim zasięgu jego występowania. Ten oryginalny kamień występuje wyłącznie w Polsce i wydobywa się go w tylko jednej kopalni. Skomplikowana struktura, nietypowa barwa oraz niewielka skala wydobycia czynią z niego kruszywo wyjątkowe i atrakcyjne.

Co wyróżnia serpentynit

Choć dziś mało znany, serpentynit na początku XIX wieku zainteresował twórcę legendarnego Kosmosu, Aleksandra von Humboldta. Ten śląski kamień zaintrygował słynnego przyrodnika swoją budową i kolorem. Właśnie falista, żyłkowata struktura w połączeniu z plamistym zabarwieniem zdeterminowały łacińską nazwę kamienia, która odnosi się bezpośrednio do węża (serpens – żmija, wąż) – wyjaśnia ekspert KOSD Wrocław.

Jak powstał serpentynit

Serpentynit jest skałą metamorficzną, czyli przeobrażoną. Powstał w wyniku wysokotemperaturowych procesów hydrotermalnych, które były elementem ukrytego metamorfizmu regionalnego. Olbrzymia różnorodność minerałów w składzie skał wyjściowych sprawiła, że serpentynit prezentuje aż tak zróżnicowaną strukturę.

Gdzie wykorzystuje się serpentynit

Serpentynit znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowlanym i ogrodnictwie. Jest z powodzeniem wykorzystywany jako kruszywo drogowe, a ze względu na ciekawą estetykę, chętnie sięgają po niego architekci krajobrazu podczas projektowania stylowych ścieżek i alejek, oczek wodnych i skalniaków zarówno do ogrodów prywatnych, jak również w przestrzeniach publicznych.

Gabiony z serpentynitem

Gabiony to stosunkowo nowy trend w architekturze przestrzeni. Są to stalowe kosze, które wypełnia się dowolnym kamieniem lub innym kruszywem. Gabiony z serpentynitem są szczególnie cenione właśnie ze względu na piękny, zielony kolor kamienia i nietypową fakturę. Z koszy stalowych wypełnionych serpentynitem buduje się nie tylko ogrodzenia – opowiada specjalista KOSD Wrocław.

Nietypowe zastosowania serpentynitu

Z jednej strony materiał budowlany, z drugiej strony… kamień dekoracyjny i ozdobny, który doskonale sprawdza się jako biżuteria. Po serpentynit chętnie sięgają artyści wielu dziedzin – może być stosowany jako blat stołu czy materiał na mozaikę podłogową, ale równie dobrze zaprezentuje się jako materiał na rzeźbę. Coraz chętniej eksperymentują z nim również rękodzielnicy, wyczarowując z serpentynitu wspaniałą biżuterię damską.

Piękno serpentynitu nie ogranicza się do jego wyglądu. Zachwycające są również jego właściwości, które pozwalają znajdować dla tego kamienia kolejne zastosowania. Serpentynit charakteryzuje się świetną zdolnością absorpcji i adsorpcji, co czyni go doskonałym sorbentem akwarystycznym. Umieszczając serpentynit w akwarium zyskujemy naturalny i piękny sposób na oczyszczanie wody.

- Advertisment -

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...

Fabryka hejtu na finale kampanii. Przekroczono granice kultury

Kampania wyborcza w Jaworznie weszła w decydującą fazę. Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, żeby przekonać do siebie niezdecydowanych wyborców. Ich działania...