O matematyce mawiają, że jest królową nauk. I nie ma w tym nic dziwnego. Liczby są bowiem wszędzie a matematyka niepodzielnie rządzi światem. Tę, jedną z najstarszych, dziedzin nauki napotkamy w każdej sferze ludzkiego życia. Opierają się na niej także inne dziedziny nauki. Bez dedukcji i logiki, tak nieodłącznie powiązanych ze sztuką matematyczną, trudno by było dokonywać kolejnych naukowych odkryć. Matematyka jest też katalizatorem cywilizacji – to na niej opieramy postęp cywilizacyjny, techniczne nowinki i rozwój ludzkości. Ułatwia pojmowanie Świata i rozumowanie, a także uczy ludzkie umysły logicznego myślenia. Mimo tego wszystkiego, matematyka nie cieszy się zbytnią estymą. Szczególnie małym poważaniem cieszy się wśród uczniów szkół zarówno podstawowych, gimnazjów jak i liceów. Matematyka jest zdecydowanie na czele listy nielubianych przedmiotów na każdym niemal etapie polskiej edukacji.

Problemy w polskich szkołach

Mało jest polskich uczniów, którzy wiążą swoją przyszłość z matematyką lub innymi przedmiotami ścisłymi (chemia i fizyka także bardzo często są wymieniane pośród najbardziej znienawidzonych przedmiotów szkolnych). Mało tego, przeciętny uczeń klasy maturalnej nie jest w stanie wykonać obliczeń na poziomie podstawowym, a wykonywanie obliczeń bez kalkulatora nastręcza im wiele problemów. Przyczynia się do tego coraz to mniejsza ilość obowiązkowych godzin lekcyjnych z tych przedmiotów. Uczniowie nie są w żaden sposób zachęcani do nauki i pogłębiania wiedzy w zakresie przedmiotów ścisłych, a braki powstają już na poziomie szkół podstawowych. Nauczyciele często uczą w sposób schematyczny i rutynowy. Przy zmniejszonej licznie godzin w liceach i szkołach ponadgimnazjalnych nie są w stanie nadrobić braków z lat poprzednich a materiał realizowany jest w pośpiechu. Coraz częściej okrajana jest także podstawa programowa, która skonstruowana jest w sposób, który nie pozwala uczniom na samodzielne znajdowanie rozwiązań problemów matematycznych. Niełatwo tez mają uczniowie wykazujący się ponad przeciętnymi predyspozycjami w kierunku przedmiotów ścisłych. Nauczycielom często brakuje czasu i wiedzy jak ukierunkować i wykorzystać ich talent.

Inżynierowie pilnie potrzebni

Inżynierowie są w Polsce potrzebni. To ostatnie nie ulega najmniejszej wątpliwości. Mało jest wykwalifikowanych osób o wykształceniu wyższym technicznym. Inżynierowie od dobrych kilku lat są najtrudniejszym wakatem do obsadzenia. Mimo tworzenia, zgodnie z dyrektywami poprzedniego rządu, nowych kierunków i miejsc na kierunkach technicznych, liczba wykwalifikowanych inżynierów nie rośnie. Wielu maturzystów nadal decyduje się związać swoją zawodową przyszłość z kierunkami humanistycznymi a Ci, którzy wybiorą karierę inżyniera, nierzadko mają kłopoty z opanowaniem zagadnień matematycznych na poziomie wyższym. Uczniowie opuszczający liceum nie są często w stanie nadążyć za materiałem szkół wyższych, mają częste braki oraz problemy z usystematyzowaniem swojej wiedzy. Eksperci, za taki stan rzeczy, winią nieudane reformy edukacji.

Obecna polityka rządu ma na celu zmianę takiego stanu rzeczy. Stopniowo zwiększane są liczby godzin szkolnych matematyki oraz innych przedmiotów ścisłych. Przywiązuje się też coraz większą wagę do matury z matematyki. Zanim jednak wdrażane w systemie nauczania zmiany przyniosą wymierny skutek minie sporo czasu. Do tego momentu uczniowie i rodzicie, a także nauczyciele, wykładowcy uniwersyteccy oraz pracodawcy muszą radzić sobie sami. Pomocne okazują się być programy grantowe.

Granty dla uczniów

Grant to nic innego jak rodzaj pewnego wsparcia finansowego. Wsparcie takie udzielane jest zazwyczaj dla osób lub organizacji na ściśle określone cele – zazwyczaj są to cele naukowe artystyczne i społeczne.

Programy grantowe mogą być udzielane przez organizacje rządowe, osoby fizyczne, a także podmioty gospodarcze, domy kultury a nawet szkoły oraz nieformalne grupy. Coraz częściej wdrażaniem szkolnych programów grantowych zajmują się techniczne uczelnie wyższe lub instytucje finansowe. Takie programy skierowane są zazwyczaj dla uczniów, którzy pragną pogłębiać swoją wiedzę z zakresu matematyki, fizyki bądź chemii oraz biologii. Zadaniem programów grantowych dla szkół jest często zapoznanie uczniów z naukami ścisłymi i odkrycie przed nimi nowych możliwości. Programy te odgrywają sporą rolę w zapoznawaniu młodych ludzi z naukami ścisłymi, zaszczepianiu oraz pogłębianiu w nich pasji do nauki. Podnoszą poziom edukacji i zwiększają zainteresowanie poszczególnymi zagadnieniami nauki.

Wiele z tych programów (na przykład program grantowy dla szkół „mPotęga”: http://mpotega.pl/o-programie) ma za zadanie podnieść poziom edukacji matematycznej w polskim społeczeństwie i zainspirować nie tylko uczniów ale także uczniów oraz nauczycieli do przełamania rutyny i skończeniu ze schematami.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Domy modułowe wakacyjne – odpoczynek na własnych zasadach!

Czy można połączyć wypoczynek blisko natury, jednocześnie zachowując pełen komfort i wygodę? W takim przypadku…

2 godziny ago

Jakie możliwości dają drzwi ukryte?

Drzwi ukryte, znane również jako drzwi tajemnicze lub kamuflowane, są projektowane tak, aby harmonijnie wtapiały…

2 godziny ago

Jak wybrać odpowiedniego psychologa online? Poradnik dla początkujących

Wybór odpowiedniego psychologa online może wydawać się wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy…

2 godziny ago

Regeneracja dla sportowców w saunie lub jacuzzi

Regeneracja jest nieodłącznym elementem treningu każdego sportowca. Pomaga ona w przywracaniu sił po intensywnym wysiłku…

2 godziny ago

Jak przechowywać wiśnie, aby zachowały świeżość

Niezależnie od tego, czy są kwaśne, czy słodkie, wiśnie są pyszne w deserach, napojach i…

2 godziny ago

Jakie są korzyści z założenia firmy w Niemczech ?

Osoby zarabiające na terenie Niemiec często stają przed problemem założenia własnej firmy w tym kraju.…

2 godziny ago