Categories: NewsŻycie miasta

Mają pomysł na życie bez barier

W naszym mieście problem swobodnego poruszania się osób niepełnosprawnych ruchowo wciąż jest wyraźnie widoczny. Znalazł się jednak sposób na to, aby go rozwiązać. Pomysł likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w budynkach użyteczności publicznej zrodził się po odpowiedzi, jaką otrzymał poseł Paweł Bańkowski od prezydenta miasta.

W akcję zaangażowany jest także Michał Matyasik, niepełnosprawny mieszkaniec naszego miasta. Pan Michał chce złożyć, w ramach JBO 2017, projekt ogólnomiejski „Życie bez barier”.

Poseł Bankowski, który jest partnerem projektu, uważna, że konieczne jest podjęcie działań, dzięki którym osoby niepełnosprawne, szczególnie ruchowo, będą mogły w pełni korzystać z budynków użyteczności publicznej. Jego zdaniem w budżecie miasta brakuje pieniędzy na realizację istotnego zadania, jakim jest likwidacja barier.

Obecnie program likwidacji barier architektonicznych w Jaworznie nie funkcjonuje, jednak bariery są usuwane w miarę możliwości finansowych miasta.

Do tej pory udało się w 46 budynkach zlikwidować problem barier. Są to m.in. Budynek C Urzędu Miejskiego, Szpital, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy dla Dzieci Niepełnosprawnych, Urząd Pracy oraz Zespół Lecznictwa Otwartego

Natomiast w 78 budynkach nadal występują częściowe lub całkowite bariery architektoniczne. Osoby niepełnosprawne nadal mają utrudniony dostęp do m.in. Ośrodka Interwencji Kryzysowej, ZLO – przychodnia Szczakowa, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania – Biuro Obsługi Klienta, a także do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów.

W piśmie skierowanym do prezydenta poseł zapytał także o dostosowanie stron internetowych zarówno UM jak i jednostek miejskich do potrzeb osób niepełnosprawnych, zgodnie z międzynarodowym standardem WCAG 2.0. Okazuje się, że z 30 wymienionych jednostek, 13 jest w pełni dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych (np. UM, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Jadłodajnia Miejska), 12 jest w trakcie dostosowywania, reszta natomiast nie posiada stron internetowych.

Kolejne pytanie posła dotyczyło wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w UM, miejskich jednostkach organizacyjnych oraz spółkach z udziałem Gminy Miasta. Ogólna liczba zatrudnionych w tych jednostkach wynosi 170. Najwięcej osób niepełnosprawnych zatrudnia ZLO, na drugim miejscu jest MOPS.

Jeżeli pan Michał zbierze wymaganą liczbę podpisów pod swoim projektem i zostanie on wybrany głosami mieszkańców do realizacji w ramach JBO 2017, być może ta długa lista ciągle niedostosowanych budynków zmniejszy się o kilka pozycji.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Co wpływa na cenę siatki ogrodzeniowej? Porównanie kosztów

Siatki ogrodzeniowe to wielofunkcyjne elementy zagospodarowania podwórka. Mogą one służyć zarówno jako płot wyznaczający granice…

4 godziny ago

Bolewski & Tubis na scenie ATElier Kultury

Nadzwyczaj ceniony duet Radek Bolewski i Maciej Tubis zagrali bezdyskusyjnie udany koncert na scenie ATElier…

4 godziny ago

Dzień godności osób z niepełnosprawnościami w Jaworznie

Dzień godności osób z niepełnosprawnościami odbył się w hali MCKiS w dniu 22 maja. Dokładnie…

4 godziny ago

Na najbliższej Sesji Rady Miejskiej będzie głosowanie o przywróceniu głosu mieszkańców podczas obrad

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Jaworznie, która odbędzie się już w czwartek, radni pochylą…

5 godzin ago

Warsztaty pracy z oddechem w stylu Kundalini Yoga w Jaworznie – trwają zapisy

Warsztaty pracy z oddechem według praktyki jogi kundalini odbędą się w Jaworznie już 26 czerwca.…

5 godzin ago

Dzień Strażaka 2024. Miejskie obchody

Z okazji Dnia Strażaka odbyły się w Jaworznie uroczyste obchody. Zostały wręczone odznaczenia i awanse,…

8 godzin ago