REKLAMA

Czyste powietrze i żyzna, wolna od zanieczyszczeń ziemia to wyraz troski o własne zdrowie. Zamiana aut spalinowych na elektryczne, oszczędzanie wody, segregacja odpadów i sadzenie roślin, to tylko niektóre z czynności mających pozytywny wpływ na stan środowiska.

Pięć kroków do zdrowszej ziemi i czystszego powietrza

O środowisko powinniśmy dbać każdego dnia. Wystarczy, że rozejrzymy się wokół i wprowadzimy zmiany do najbardziej podstawowych dziedzin naszego życia, np. komunikacji i zarządzania odpadami.

1. Segregacja i ponowne wykorzystanie surowców

Segregując śmieci mamy szansę na przetworzenie i ponowne wykorzystanie surowców, np. z odpadów organicznych możemy wytworzyć kompost – ekologiczny i bezpieczny dla środowiska nawóz, a z aluminiowych puszek garnki lub rowery. „Polska gospodarka odpadami wymaga prostej zmiany. Wymaga tego, żebyśmy zaczęli myśleć o bioodpadach i ich potencjale do nawożenia ziemi. I przede wszystkim ten materiał odzyskiwali”, poinformował Michał Paca, ekspert branży bioodpadów, ekolog i właściciel firmy Ziemia Polska kompostowania.

2. Więcej roślin – więcej tlenu

Rośliny zmniejszają ilość zanieczyszczeń w powietrzu. Absorbują dwutlenek węgla, przyczyniają się do zwiększenia wilgotności powietrza i produkują tlen. Jedno drzewo jest w stanie w ciągu roku wyprodukować tyle tlenu, ile zużywa człowiek w trakcie 2 lat życia.

3. Auta elektryczne zamiast spalinowych

Samochody z silnikami elektrycznymi są bardziej przyjazne środowisku niż auta spalinowe. Nie wydzielają do atmosfery zanieczyszczeń, szczególnie dwutlenku węgla i nie wymagają częstych serwisów i wymiany olejów silnikowych.

4. Ekologiczna żywność lokalna, czyli smacznie, zdrowo i w zasięgu ręki

Żywność ekologiczna jest zdrowsza i smaczniejsza. Zawiera więcej witamin, minerałów i jest wolna od genetycznych modyfikacji. Bio żywność produkowana jest na gospodarstwach, które pracują w zgodzie z rytmem natury. Kupując produkty u lokalnych przedsiębiorców, skracamy drogę transportu produktów i zmniejszamy ilości zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery.

5. Woda pod kontrolą

Każdy Polak zużywa dziennie średnio 150 litrów wody – 1-2 litry zużywamy podczas picia, a pozostała ilość trafia do kanalizacji. Myjąc zęby, naczynia lub włosy, powinniśmy zakręcać kurek z wodą (z odkręconego przez 5 minut kranu, wypływa około 50 l wody) a kąpiel w wannie zastąpić szybkim prysznicem (kąpiel pod prysznicem zużywa do 25% mniej wody).

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki