wtorek, 23 kwietnia, 2024

Zatrzymanie karty podczas płatności w sklepie. Kiedy to możliwe?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneZatrzymanie karty podczas płatności w sklepie. Kiedy to możliwe?

Zatrzymanie karty podczas płatności w sklepie. Kiedy to możliwe?

- Advertisement -

Płacenie kartą jest bardzo wygodne – dzięki niej nie musimy mieć przy sobie gotówki i dzisiaj możemy płacić w ten sposób w bardzo wielu różnych firmach. Gdy płacimy, informacja na temat transakcji wysyłana jest do banku, a następnie poddawana autoryzacji. Zdarza się jednak i tak, że bank wydaje dyspozycję zatrzymania karty. Kiedy jest to możliwe?

Żądanie zatrzymania karty znaczy, że bank, który jest jej wydawcą, ma zastrzeżenia co do płatności i nie chce jej zrealizować. W związku z tym przesyła on zwrotną informację za pośrednictwem terminala płatniczego do sprzedawcy, aby ten zatrzymał kartę. Polecenie czasami może być również wydane telefonicznie.

Karta płatnicza może być zatrzymana w następujących przypadkach:

  • nieważność karty płatniczej
  • zastrzeżenie karty płatniczej
  • niezgodność podpisu na karcie z podpisem na paragonie lub innym dokumencie obciążeniowym
  • korzystanie z karty przez osobę do tego nieuprawnioną
  • otrzymanie polecenia zatrzymania karty od agenta rozliczeniowego

Dokładne informacje można znaleźć w Ustawie z dnia 12 września 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych.

Jeżeli terminal płatniczy podczas zapłaty wyświetli polecenie „zatrzymaj kartę” i nie wiesz, jaka jest przyczyna jej zatrzymania jako jej użytkownik, w takim przypadku warto od razu skontaktować się z bankiem w celu wyjaśnienia sprawy.

Warto pamiętać o tym, że zatrzymanie karty płatniczej przez kasjera nie zawsze wyczerpuje powyżej podane przypadki. Niedawno miała miejsce awaria systemu w jednym z banków, która spowodowała, że terminale płatnicze wyświetlały informację o zatrzymaniu dla prawidłowo użytkowanych kart.

Po zatrzymaniu karty sprzedający musi postępować zgodnie z przepisami, czyli zatrzymać kartę, a następnie naciąć jej prawy róg w przypadku karty z mikroprocesorem lub też naciąć ją pomiędzy paskiem magnetycznym a paskiem do podpisu w przypadku karty z paskiem magnetycznym. Karta jest następnie wysyłana z wypełnionym protokołem zatrzymania oraz opisem zdarzenia do agenta rozliczeniowego.

- Advertisment -

Konkurs kulinarny w ZSP nr 4 w Jaworznie

Konkurs ,,Moje pasje kulinarne” odbył się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 4 w Jaworznie. Jego tematyką były zioła i kwiaty w kuchni oraz ich...

Zawodnicy klubu ,,Fighting Jaworzno” ze złotymi medalami Pucharu Polski

Złote medale podczas Pucharu Polski w Kickboxingu wywalczyli zawodnicy kluby ,,Fighting Jaworzno". 20 kwietnia 2024 roku w Płocku odbył się Puchar Polski w Kickboxingu, na...

W WSB odbyła się debata o bezpieczeństwie młodzieży

Debata społeczna ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie młodzieży” odbyła się w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Jaworznie. Inicjatorem tego wydarzenia była Komenda Miejska Policji w Jaworznie. W Wyższej...