Categories: Życie miasta

Co wiedzą pszczoły – wyjaśnia pszczelarz Piotr Bader

Pszczoła to wbrew pozorom skomplikowane stworzonko, a główkę ma nie od parady. O tym co wiedzą pszczoły opowiadał nam pszczelarz Piotr Bader. Pszczelarstwem zajmuje się od 6 lat, tajemnice pszczół poznał dogłębnie, wszak pszczelarstwo to jego autentyczna pasja. Zamiłowanie pana Piotra do przyrody zaczęło się w dzieciństwie od hodowli rybek akwariowych. Teraz to opieka nad 25 ulami czyli tysiącami tych pracowitych owadów.

Hodowcy od lat dokonują tak zwanej selekcji pozytywnej. Eliminują rodziny agresywne, pozostają do hodowli pszczoły silne. Uznaje się , że rasy pszczół idą w setki. Za najlepsze do hodowli uchodzą w naszych warunkach trzy rasy: środkowoeuropejska, kaukaska i kraińska. Pszczoła środkowoeuropejska nie ma wielkiej skłonnością do rojenia, ale gdy już rojenie się rozpocznie ginie w rodzinie – jak mawiają pszczelarze – nastrój roboczy. Pszczoła kaukaska zaś ma skłonność do rabunku czyli napaści na sąsiadujące ule.

Zobacz także pozostałe materiały filmowe o hodowcach pszczół – kliknij TUTAJ.

Gdy pszczoła wywiadowca odnajdzie pożytek powraca do ula i informuje o znalezionych pożytkach. Wykonuje wtedy tzw. taniec. Jeśli pożytek rośnie do 100 metrów od ula pszczoła wykonuje taniec okrężny, jeśli dalej – zatacza koła tworzące ósemkę z centralną linią prostą. Wtedy pszczoły lecą z ula do pożytku niczym po linijce, ul – pożytek, pożytek – ul i tak kilkadziesiąt razy dziennie.

Pan Piotr ma pasiekę wędrowną, tzn. w odpowiednich porach roku wywozi pszczoły do miejsc w których rośliny kwitną intensywnie. Pan Piotr uważa, że wbrew pozorom Śląsk to największa baza pożytków w Polsce. Pan Piotr wywozi swe pszczoły w okolice Gliwic.

W słoiku miodu znajdują się, jak wszyscy wiedzą, same dobroci – związki, które pozytywnie wpływają na człowieka, hamują starzenie organizmu i przyśpieszają zdrowienie. Kto wie, że w miodzie znajduje się też stężona woda utleniona, którą pszczoły wytwarzają w trakcie trawienia. Istotne jest też to, że w miodzie żadnych toksyn że środowiska się nie odnajdzie.

Któż by pomyślał, że wyprawa do pasieki może być tak pouczająca, jedno jest pewne rozwścieczona pszczoła bzyczy groźniej niż ta radośnie fruwająca po okolicy, o czym informujemy po osobistych doznaniach.

[vc_facebook]

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co…

5 godzin ago

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na…

5 godzin ago

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości…

6 godzin ago

Quiz TOZ Jaworzno na Światowy dzień Ziemi – nagrodzeni

Z okazji Światowego Dnia Ziemi jaworznicki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przygotował quiz, na który…

7 godzin ago

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw…

8 godzin ago

IX Dyktando Żonkilowe jaworznickiego Hospicjum

W czwartkowe słoneczne popołudnie 25 kwietnia uczniowie jaworznickich szkół podstawowych zmierzyli się z zawiłością pisowni…

9 godzin ago