Categories: Życie miasta

Śląskie. Tu rozmawiamy

O tym, jak mieszkańcy postrzegają region i jak chcieliby, żeby wyglądał w przyszłości. Śląskie startuje z akcją partycypacji społecznej.

„Śląskie. Tu rozmawiamy” to kolejny etap ogłoszonej przez Zarząd Województwa Śląskiego w grudniu 2015 roku inicjatywy strategicznej „Kierunek Śląskie 3.0′ i pierwsza, zakrojona na tak dużą skalę, akcja partycypacji społecznej. To także nawiązanie do trwającej od kilku tygodni kampanii promocyjnej „Śląskie. Tu pasuję”. Celem przedsięwzięcia jest informowanie i edukowanie mieszkańców w kontekście szeroko pojętej samorządności, ale równocześnie uzyskanie od nich informacji zwrotnej o tym, jak postrzegają region i jak chcieliby się włączyć w jego dalszy rozwój.

W ramach akcji planowane są działania zlokalizowane w różnych miejscach regionu. Od sierpnia do początku października specjalny bus, wyposażony w mobilne studio filmowe, będzie parkował w miejscu najciekawszych lokalnych imprez, a animatorzy będą zapraszać ich uczestników do dzielenia się opiniami, sugestiami i pomysłami związanymi z przyszłością regionu. Bus będzie można odwiedzić już podczas najbliższego OFF Festivalu czy Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Przy każdym busie ma działać specjalna Strefa Edukacji, w której animatorzy będą udzielać informacji o regionie, kompetencjach samorządu i zachęcać mieszkańców do rozmowy. Strefa edukacji to też dobra zabawa, każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach, rozwiązać quiz o regionie czy zagrać ze znajomymi w śląskie memory.

W efekcie tych spotkań powstaną krótkie wywiady filmowe z mieszkańcami, które zostaną umieszczone na urzędowym kanale YouTube. Uzyskane opinie zostaną też wykorzystane i poddane dyskusji w trakcie kolejnego etapu procesu partycypacji – spotkań z ekspertami min. z zakresu nauki, biznesu, organizacji pozarządowych czy samorządów. Spotkania odbywać się będą w trzech etapach od września do grudnia 2016 roku i poruszą najważniejsze tematy dotyczące przyszłości województwa, od innowacyjnej gospodarki, poprzez kulturę, ekologię, po rewitalizację i rozwój kompetencji zawodowych mieszkańców. Spotkania odbywać się będą w każdym z subregionów i mają na celu uzupełnienie inicjatywy strategicznej „Kierunek Śląskie 3.0”.

Ważną częścią składową projektu „Śląskie. Tu rozmawiamy” będą także lekcje samorządowe, które zostaną przeprowadzone od września do grudnia w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w zakresie partycypacji społecznej, kompetencji samorządu regionalnego i aktywizacji w kontekście realizowania działań oddolnych. W sumie przeprowadzonych zostanie 120 lekcji, po trzy w wybranych 20 gimnazjach i 20 szkołach ponadgimnazjalnych.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Słowo na niedzielę: W niewysłowiony sposób stał się nam bardziej bliski jako Bóg, kiedy oddalił się od nas jako człowiek

Tak oto ujął jeden z aspektów wniebowstąpienia Chrystusa św. Leon Wielki (+461). Niewątpliwie ta myśl,…

3 godziny ago

Jaworzno mało znane – Wojny o grody

W dzisiejszym odcinku historyk Jarosław Sawiak zabierze Państwa do epoki średniowiecza. Opowie jednocześnie o tym,…

14 godzin ago

Motywacja – Klaudia Pietrzyk

W artykule rozwinięto szerokie spektrum podejścia do zagadnienia motywacji. Jest to dziedzina, która wymaga jeszcze…

15 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 12 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

17 godzin ago

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej

Profesjonalne usługi firmy sprzątającej Wstęp: W dzisiejszym świecie, utrzymanie czystości w miejscu pracy jest nie…

1 dzień ago

Nieoficjalne wyniki badania zanieczyszczenia powietrza w Jaworznie po pożarze składowiska chemikaliów

Jednostka Straży Pożarnej z Krakowa badała powietrze w Jaworznie. Są już nieoficjalne wyniki pomiaru jakości…

1 dzień ago