62 lat temu, dokładnie 26 sierpnia 1954 roku, 18 górników upadowej „Danuta” z kopalni „Jan Kanty” straciło życie. To tragiczne wydarzenie w historii jaworznickiego górnictwach co roku upamiętniane jest przez mieszkańców miasta.

REKLAMA

Około godziny 11:00 całe wyrobisko pochłonęła woda i w tragiczny sposób zabrała życie górnikom. O uczczeniu pamięci o zmarłych górnikach co roku pamięta major rezerwy Stanisław Pakuła.

pomnik ŁubowiecJak co roku 26 sierpnia mieszkańcy Jaworzna spotkali się pod Pomnikiem Poległych Górników na Łubowcu, gdzie najpierw orkiestra górnicza odegrała hymn państwowy oraz górniczy. Następnie zostały złożone kwiaty, zapalono znicze i odbyła się krótka modlitwa.

pomnik Łubowiec4W intencji zmarłych Apel Pamięci odczytał porucznik Marcin Urbaniak z 34. śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Uroczystości uświetniła Salwa Honorowa w wykonaniu Kompanii Honorowej 34. śląskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Następnie zgromadzeni udali się na uroczystą mszę św.

pomnik Łubowiec3

pomnik Łubowiec1

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki