piątek, 29 marca, 2024

Wysokość zarobków w województwie śląskim

Strona głównaBiznesWysokość zarobków w województwie śląskim

Wysokość zarobków w województwie śląskim

- Advertisement -

Rynek pracy na Śląsku można określić jako mocno zróżnicowany w zależności od sektorów, jednak od kilkunastu lat obserwuje się jego stały rozwój. W ty roku Regionalne Portale Pracy przeprowadziły ankietę dotyczącą warunków pracy pod względem finansowym. Na pytania o wysokość pensji, podwyżek i premii odpowiedziało blisko 1000 osób.

Znaczenie edukacji w planowaniu kariery
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak duży wpływ na rozwój zawodowy ma wyższe wykształcenie. Okazuje się, że najlepsze perspektywy mają absolwenci kierunków ścisłych. Aż 38% z nich pracuje w wyuczonym zawodzie, a 27% wykonuje prace częściowo powiązane z posiadanym wykształceniem. Co więcej, osoby które ukończyły studia techniczne, ekonomiczne lub informatyczne zarabiają powyżej 4000 złotych netto miesięcznie.
W województwie śląskim 15% dostaje pensję nie wyższą niż 1361 złotych, a 34% z nich ma średnie wykształcenie. Prawie jedna czwarta (22%) zatrudnionych zarabia od 1501 do 2000 złotych. Wyższe zarobki ma 53% pracowników. Najwyższe wynagrodzenie, powyżej 6000 złotych otrzymują bankierzy, kierownicy, pracownicy branży IT i programiści, co potwierdza, jak duży jest wpływ wykształcenia na zarobki.

Co wpływa na wysokość wynagrodzenia?
Oprócz wykształcenia, na wysokość zarobków ma wpływ wiele różnych czynników takich jak doświadczenie, wiek, płeć czy staż pracy.
Badania pokazują, że w województwie śląskim mężczyźni o 23% częściej niż kobiety zajmują stanowiska kierownicze i zarabiają więcej. Sprawdziliśmy też, jak często pracownicy otrzymują podwyżki i premie oraz co wpływa na ich wysokość. Te czynniki to przede wszystkim staż pracy, osiągnięcia zawodowe czy wykształcenie. Wśród ankietowanych 23% dostaje podwyżkę raz w roku, a 41% twierdzi, że nie otrzymało jej nigdy. Podobnie, 38% nie uzyskuje premii – mówi Gabriela Pyjas, Content Manager portalu praca-katowice.info.
Wśród mieszkańców Śląska 23% jest premiowanych raz w miesiącu, a 19% przynajmniej raz na pół roku. Najczęściej przyznawane są premie uznaniowe, dotyczy to 31% przypadków. Niektórzy pracownicy mogą też liczyć na inne benefity, Na przykład 20% posiada służbowy telefon komórkowy, a 16% laptop. Popularne są również karnety na zajęcia sportowo-rekreacyjne. Otrzymuje je 15% zatrudnionych w różnych sektorach.

Opinie pracodawców i ekspertów
W e-booku powstałym na bazie wyników ankiety znajdziemy też wiele cennych informacji dotyczących planowania kariery, czy tego, jak uzyskać podwyżkę. Eksperci odpowiedzieli też na pytanie, co ma większe znaczenie przy procesie rekrutacji – wykształcenie czy doświadczenie.
Generalnie wykształcenie dla pracodawcy oznacza, że aplikujący posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności, by, przy pomocy doświadczenia, sprawdzić się na danym stanowisku. Tego typu kompetencje są ważne, jednak nie mniej istotne niż odpowiednie cechy psychofizyczne i umiejętności społeczne. W wielu branżach podstawą jest praca z ludźmi, dlatego nieocenione pozostają takie zdolności jak praca w zespole, komunikacja czy umiejętność osiągnięcia kompromisu – komentuje Michał Bartos Prezes Goldem Sp. z o.o. – właściciela marki ergokantor.pl.

Raport zawiera też informacje cenne dla pracodawców. Okazuje się, że aż 33% badanych ma negatywny obraz swojego przełożonego, choć nie zabrakło też pozytywnych ocen. Pracownicy doceniają u swoich szefów przede wszystkim pogodę ducha. Oprócz tego w pracy ważne jest dla nich, aby wypłaty były realizowane terminowo. Cenią sobie też umowę o pracę, poczucie bezpieczeństwa, przyjazną atmosferę i możliwości rozwoju kariery.

Więcej o kreowaniu ścieżki kariery, zarobkach w poszczególnych branżach i benefitach znajdziesz w bezpłatnym e-booku: „Raport: badanie zarobków mieszkańców Śląska w 2016 roku”.

Raport w formie e-booka dostępny jest TUTAJ.

zarobki mieszkańców śląsa 2016[vc_facebook]

- Advertisment -

Do końca 2027 roku powstaną nowe drogi na wjeździe do Jaworzna

Miasto Jaworzno podpisało umowę z konsorcjum firm MIRBUD S.A. i KOBYLARNIA S.A. na budowę nowego układu drogowego na Jaworznickim Obszarze Gospodarczym oraz na drogach...

Poznać, pokochać, chronić. Źródła Kłodnicy

W kolejnym odcinku serii Poznać, pokochać, chronić, prowadzący Piotr Grzegorzek zabrał nas na spacer po Zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Źródła Kłodnicy”. Jest to teren chroniony, jednak...

Trzecia Droga Szymona Hołowni w Jaworznie popiera Michała Kirkera

Trzecia Droga, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL poparły kandydaturę Michała Kirkera na Prezydenta Miasta Jaworzna. Wczoraj, 26 marca, odbyła się konferencja prasowa...