Wilgoć w domu – jak z nią walczyć

Koniec lata to czas powrotu do domów nie tylko dla nas, ludzi, ale także dla intruzów, którzy skutecznie utrudniają nam życie. Zanim rozpalą się piece wiele budynków ulega wyziębieniu i zawilgoceniu. W pomieszczeniach, gdzie woda pojawia się na murach regularnie, na ściany powracają grzyby i pleśnie. Czynią to ze zdwojoną siłą, zajmując coraz to większe połacie i niszcząc nasze zdrowie. Jak skutecznie pozbyć się mokrego problemu?

Usuń przyczynę zamiast skutków

Skutkiem długotrwałej wilgoci w domu jest pojawienie się nieestetycznych plam, które z czasem mogą stać się siedliskiem dla pleśni i grzybów. Odnowienie powierzchni przez pokrycie jej świeżą farbą, czy tapetą nie przyniesie żadnych efektów. Tu potrzebne jest zdecydowane i kompleksowe działanie.

Porażone grzybem lub pleśnią elementy, które uległy już zniszczeniu należy usunąć. To, co pozostaje w budynku powinno być dokładnie osuszone i zabezpieczone przed ewentualnym kolejnym atakiem. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy firm specjalistycznych, które do zwalczania grzybów użyją efektywnych, a przy tym nieszkodliwych dla otoczenia preparatów chemicznych. Specjalistyczne środki stosowane przez fachowców pozwolą też uchronić mury przed dalszym zniszczeniem, a profesjonalne podejście do walki z wilgocią i grzybami daje gwarancję skutecznej eliminacji tego problemu.

Izolacja przeciwwilgociowa – jak to zrobić, gdy budynek już stoi?

Najpoważniejszą z przyczyn zawilgocenia ścian jest brak izolacji przeciwwilgociowej murów lub jej zły stan. W przypadku nowo powstających budynków izolowanie jest jednym z procesów budowy, gdy zaś dom już stoi czynność ta może wydawać się dość kłopotliwa.

Stosowane obecnie rozwiązania wychodzą naprzeciw wymaganiom właścicieli takich domów. Izolację zarówno poziomą, jak i pionową można wykonać bez okopywania murów, stosując przy tym nowoczesne i tanie metody, np. metodę hydrofobową i technologię iniekcji krystalicznej®.

Zabieg izolowania murów przebiega sprawnie, a po zabezpieczeniu budynku przez krótki czas (początkowe 2 lata) należy stosować się do określonych wymogów, by nie utrudniać procesu osuszania budowli. O tym, jak przebiega wykonanie izolacji w stojących już budynkach można przeczytać na stronie www.pawlak.zgora.pl.

Inne przyczyny pojawiania się wilgoci należą do tych mniej destrukcyjnych. Ich skutki można usunąć bez większego trudu. Należą do nich np. nieszczelne lub źle wyprowadzone rury spustowe odprowadzające wodę z budynku, czy też awarie systemów wodno – kanalizacyjnych.

Co możemy zrobić sami by chronić dom przed wilgocią

Jeżeli budynek wcześniej był zawilgocony warto poświęcić nieco uwagi temu, by zapobiegać kolejnym nawrotom tej przypadłości.

Jeśli określone miejsca w budynku są szczególnie podatne na wsiąkanie wody można zaopatrzyć się w wilgociomierz. Cena tego urządzenia to ok. 1000 do 2000zł, jednak straty, przed którymi może nas uchronić mogą okazać się znacznie wyższe. Przede wszystkim budynek powinien być regularnie wietrzony. Przy wymianie okien należy zwracać uwagę, by były one precyzyjnie obsadzone. Z pewnością warto też sprawdzić drożność ciągów wentylacyjnych. Te proste zabiegi pozwolą utrzymać mury w należytym stanie i uchronić się przed ponowną wizytą specjalistów.

 

 

 

 

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

29 minut ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

3 godziny ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

4 godziny ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

6 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

6 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

18 godzin ago