REKLAMA

Górny Śląsk to region, który najczęściej kojarzy się z przemysłem. Nic w tym dziwnego. To tutaj w XIX w. zaczęła się eksploatacja bogatych złóż węgla kamiennego. Z biegiem lat nastąpił rozwój nie tylko górnictwa, ale także przemysłu hutniczego, energetycznego, maszynowego, koksowniczego, chemicznego oraz transportowego. Górny Śląsk to jednak nie tylko przemysł, a również długa i ciekawa historia budownictwa, tego gospodarczego i mieszkalnego.

W okresie, gdy węgiel stawał się wizytówką regionu, na Górnym Śląsku dominowało budownictwo drewniane. Najwięcej było zagród o kształcie wydłużonego prostokąta. Z upływem lat zabudowy zaczęły uzupełniać wolnostojące budynki gospodarcze, takie jak chlewy, stodoły oraz spichlerze.

W XX wieku, szczególnie po wojnie, zaczęły powstawać duże osiedla mieszkaniowe. Jednym z nich jest Osiedle Tysiąclecia, którego budowę rozpoczęto w 1961 roku. Pierwotne osiedle ukończono 21 lat później, aczkolwiek w kolejnych latach teren na północy Katowic nadal rozbudowywano o kolejne budynki mieszkalne. Jednym z najbardziej charakterystycznych są Kukurydze, czyli wieżowce naprzeciwko Parku Śląskiego. Swoją nazwę wzięły od charakterystycznego kształtu, przypominającego kolbę kukurydzy. Inspiracją do ich powstania były budynki należące do kompleksu Marina City w Chicago. Kukurydze to najwyższe budynki mieszkalne na terenie Katowic. Ze starszych budowli, które przetrwały do dziś i nadal funkcjonują, najpopularniejszy jest oczywiście popularny Spodek – kultowe miejsce wielu imprez kulturalnych.

Górny Śląsk naturalnie stale się rozbudowuje o kolejne budynki. Przy tych inwestycjach warto korzystać ze współpracy z najlepszymi firmami w branży. Taką firmą jest RIWAL Poland, która oferuje wynajem i sprzedaż podestów ruchomych i ładowarek teleskopowych. Maszyny z RIWAL zapewniają bezpieczną i wydajną pracę na wysokości. –http://www.riwalpoland.pl/pl/kontakt/oddzial-gliwice. Za współczesną wizytówkę Katowic można uznać Silesia City Center, czyli piąte pod względem powierzchni handlowej centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe na terenie Polski. Centrum wybudowano na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Gottwald”, po której zostały zabytkowe budynki wraz z szybem „Jerzym”.

Wyjeżdżając poza granice Katowic, zobaczymy wiele innych ciekawych budynków. Pierwsze po drodze to drewniana wieża nadawcza Radiostacji Gliwickiej, Opera Śląska w Bytomiu, wniesiony w 1959 roku zabrzański Dom Muzyki i Tańca czy Planetarium Śląskie w Chorzowie. Architektura Górnego Śląska skrywa wiele architektonicznych perełek. Warto je odkryć.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki