REKLAMA

Choć wszystkie media donoszą, że sytuacja na rodzimym rynku pracy jest coraz lepsza, to wciąż wiele osób emigruje za granicę w poszukiwaniu zatrudnienia. Czasami wyjazdy te wynikają z braku możliwości znalezienia pracy w Polsce, a czasami z chęci uzyskiwania wyższych dochodów.

Zawód opiekunki osób starszych

Obie te sytuacje odnoszą się do zawodu opiekunek osób starszych. W naszym kraju popyt na specjalistów z tego zakresu nie jest jeszcze zbyt wysoki. Powodem jest przede wszystkim pokutujące wśród naszych rodaków przekonanie o konieczności samodzielnego zajmowania się schorowanymi rodzicami lub dalszymi krewnymi. Dodatkowo polskie rodziny są często większe niż te w Niemczech, mieszkają także bliżej siebie, a więc i możliwości podjęcia się opieki jest więcej. Problemem są także pieniądze. Polaków zwyczajnie zwykle nie stać na prywatne opłacenie opieki. Korzystają więc z – niestety bardzo nikłej – pomocy państwa.

Co więcej, opiekunki w kraju nad Wisłą zarabiają niewiele i to bez względu na to, czy pracują w specjalistycznych ośrodkach dla osób starszych, firmach świadczących usługi opiekuńcze w domach, czy też na własną rękę. Choć w Polsce wynagrodzenia w większości branż są znacznie niższe niż u naszych zachodnich sąsiadów, to w sektorze usług opiekuńczych różnica ta jest szczególnie drastyczna.

Nauka języka niemieckiego szansą na dobre zarobki

Właśnie taka sytuacja skłania wiele osób posiadających kompetencje z zakresu opieki nad osobami starszymi do poszukiwania pracy w Niemczech, a co za tym idzie – nauki języka niemieckiego. Jego perfekcyjna znajomość jest wprawdzie rzadko wymagana, ale komunikatywna to najczęściej minimum. Pomimo tego, że czasem zdarzają się ogłoszenia wymagające jedynie podstawowej znajomości języka – tych z niemieckim na wyższym poziomie jest znacznie więcej, a i zarobki są lepsze.

Warto więc niemieckiego się uczyć. Nawet jeśli na początku będzie to dla nas problem, z czasem przekonamy się, że praca w opiece w Niemczech to zajęcie na tyle intratne, że warto trochę się poświęcić. Zresztą wiele poczatkujących opiekunek wyjeżdża, nie znając języka na zbyt wysokim poziomie i szlifuje go już w pracy – choćby podczas codziennych kontaktów z podopiecznymi, wizyt w sklepach lub u lekarzy.

Przyszłość opiekunek osób starszych w Niemczech

Osoby, które rozważają rozpoczęcie kariery opiekunki osób starszych, koniecznie powinny poważnie rozważyć szybkie rozpoczęcie nauki języka niemieckiego. Wszystkie dane wskazują bowiem jednoznacznie, że sytuacja na polskim rynku pracy (w tym przede wszystkim poziom zarobków) nie ulegnie szybko diametralnej zmianie, a za to w Niemczech, z punktu widzenia potencjalnych opiekunek, będzie tylko lepiej. Społeczeństwo niemieckie należy bowiem do grupy najszybciej starzejących się i jednocześnie najdłużej żyjących. Prosta konsekwencja – wciąż powiększająca się grupa osób starszych, wymagających co najmniej pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Niemcy to także naród dobrze sytuowany, jego przedstawicieli stać więc na zapewnianie sobie domowej opieki. Są także gotowi ponieść większe koszty, jeśli potencjalna opiekunka będzie nie tylko znała się na swoim fachu, ale także biegle porozumiewała się w języku niemieckim. Co więcej, w samych Niemczech nie ma zbyt wielu osób chętnych do podjęcia tak wymagającej pracy – popyt na pracowników z zagranicy będzie nieuchronnie wzrastał. Na pewno jest to szansa dla wielu naszych rodaków.

https://carework.pl/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki