Jak wyleczyć trądzik? Wywiad ze specjalistą – dermatolog Anitą Lewartowską Białek

Trądzik w różnych postaciach dotyka coraz to więcej osób. Coraz rzadziej spowodowany jest sposobem pielęgnacji – często wpływ na cerę ma stres, zła dieta, używki czy po prostu podłoże genetyczne.

Jak poradzić sobie z uporczywym i wstydliwym problemem, jakim jest trądzik? Rozmawiamy z dermatologiem, Anitą Lewartowską-Białek z Centrum Medycznego PROCTO-MED.pl.

Pani Doktor, czym jest trądzik z punktu widzenia dermatologii? Jakie są przyczyny choroby?

Anita Lewartowska-Białek: Trądzik to choroba gruczołów łojowych, które w wyniku działania różnych czynników zmieniają się. Rogowacieją im ujścia, co powoduje trudności w wydostawaniu wydzieliny łojowej, zamknięcie gruczołów i dołączenie stanu zapalnego, czyli powstawanie zaskórników, grudek i krostek.

Jak częsta jest to choroba i kogo przeważnie spotyka?

Trądzik to obecnie bardzo powszechne schorzenie, dotyczy nastolatków i osób dorosłych, a nawet dzieci w wieku 8 czy 9 lat. Wszystko zależy od predyspozycji genetycznych, odpowiedniej higieny i stylu życia.

Jakie są rodzaje trądziku?

Trądzik zwykły o różnym nasileniu – zaskórnikowy, grudkowy, krostkowy oraz różowaty. Wszystkie mają jednak wspólną cechę – wyglądają nieestetycznie i pogarszają naszą samoocenę, dlatego nie wolno ich bagatelizować.

Czy trądzik może pojawić się dopiero w życiu dorosłym?

Tak, obecnie dzieje się tak coraz częściej. Ogromna ilość pacjentów w wieku powyżej 25 roku życia skarży się na przewlekły trądzik, z którym nie mieli do czynienia w szkole czy na studiach.

Kiedy powinniśmy zgłosić się do dermatologa? Jakie zmiany na twarzy czy innych częściach ciała powinny nas zaniepokoić?

Wizyta konieczna jest, jeśli zmiany utrzymują się przez dłuższy czas. Wszelkiego rodzaju zmiany o charakterze grudek, krostek, głębsze cysty, zmiany pozostawiające przebarwienia, blizenki w okolicy twarzy, szyi, dekoltu i pleców – to wszystko jest sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego i należy odwiedzić lekarza specjalistę.

Trądzik jest chorobą, więc wymaga leczenia. Można podjąć próbę samodzielnego uporania się z problemem. Wówczas zalecam, aby pacjent przez 2 – 3 miesiące stosował odpowiednią pielęgnację z wykorzystaniem specjalistycznych dermokosmetyków z apteki, Jeżeli jednak nie przyniosą poprawy, konieczne jest włączenie ukierunkowanego leczenia.

Jakie są metody leczenia trądziku?

W zależności od nasilenia zmian, stosujemy leczenie zewnętrzne oraz antybiotykoterapię doustną. A w ciężkich lub opornych przypadkach, także izotretynoinę doustną.

Czy warto wspomagać leczenie zabiegami dermatologicznymi lub kosmetologicznymi?

Tak, jest to świetne uzupełnienie terapii. Trzeba jednak pamiętać, że nie w najwcześniejszym etapie leczenia. Zabiegi zapobiegają nawrotom trądziku i podtrzymują efekty leczenia.

Czy trądzik można wyleczyć, czy jedynie zaleczyć?

Trądzik, szczególnie ten w wieku dorosłym, ma dużą tendencję do nawrotów, ale przez odpowiednio długie leczenie i właściwą pielęgnację uzupełnioną o zabiegi, można uzyskać zadowalający wygląd skóry.

Czy zauważyła Pani, by trądzik miał negatywny wpływ na psychikę pacjentów? Jeśli tak, jak temu zaradzić?

Tak – często trądzik jest powodem frustracji i obniżonej samooceny. Osoby borykające się z tym problemem stają się nieśmiałe, trzymają się z boku i za wszelką cenę starają się ukryć swój problem – czy to za chustami, szalikami, czy też za grubą warstwą makijażu lub zasłaniając twarz włosami. Wszystko to może jeszcze bardziej pogłębić problem, zwłaszcza owy ciężki makijaż zatykający pory. A jak zaradzić? Leczyć trądzik! Nie wstydzić się wizyty u specjalisty i raz na zawsze zażegnać problem.

Czy dieta ma wpływ na leczenie trądziku, łagodzenie jego objawów?

Tak, coraz częściej uważa się, że niektóre produkty mogą nasilać objawy trądziku. Są to słodycze, wysoko przetworzone produkty, mleko, napoje gazowane, produkty pszenne. Eliminacja czy znaczne ograniczenie spożywania tego typu potraw może znacząco poprawić wygląd skóry.

Dziękujemy za rozmowę!

Anita Lewartowska-Białek – specjalista z zakresu dermatologii oraz medycyny estetycznej.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

View Comments

  • Witaminy z grupy B, niacyna i jeszcze raz witaminy z grupy B. Kto nie wierzy, niech wygoogluje jaki wpływ mają witaminy B na łojotok. Antybiotyki doustne to trucizna, a "pudrowanie" z wierzchu to musztarda po obiedzie, do tego może zwalczyć co najwyżej symptomy, podczas gdy cały organizm pozostanie chory.

Recent Posts

Ruszyły zapisy na półkolonie dla dzieci z MathRiders

Wakacje są tuż tuż, a Centrum Nauczania Matematyki MathRiders w Jaworznie przygotowało specjalną ofertę półkolonii…

3 godziny ago

Ogłoszono wyniki naboru w programie „Mieszkanie za remont”

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie opublikował wykaz osób uprawnionych do wynajmu lokali w ramach…

15 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 2 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 2 maja. 2…

20 godzin ago

Miasto sprzedaje działki przy ulicy Jesionowej

Miasto Jaworzno oferuje na sprzedaż działki budowlane, które znajdują się przy ul. Jesionowej. Na sprzedaż…

21 godzin ago

Oleje do ochrony podłóg zewnętrznych: Czy warto inwestować w ich zastosowanie?

Podłogi zewnętrzne narażone są na różnorodne czynniki atmosferyczne, w tym deszcz, śnieg, promieniowanie UV oraz…

21 godzin ago

Klucz do sukcesu: Jak badania rynku wpływają na rozwój twojej firmy

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów jest fundamentem skutecznego zarządzania…

21 godzin ago