Mamy radosny czas kolędowania i wystawiania jasełek. I kto by pomyślał, że tradycja jasełkowa sięga XV wieku, kiedy to do Polski jasełka przywiózł zakon franciszkanów.

REKLAMA

W jasełkach obok świętej rodziny, pasterzy i trzech królów współcześnie pojawiają się postaci jakie tylko sobie autor jasełek zażyczy. Z jakimiż to jasełkami przywędrował do Wspólnoty Betlejem chór Minstrel z MDK? Sprawdzaliśmy w piątek 13 stycznia.

Kilka skrzyń jasełkowych deklamacji i wierszy przywiózł do Krakowa w XVII wieku zakon jezuitów. Zbiór ten uchodzi za jeden z największych w Polsce. A gdzie młodzi muzycy z chóru Minstrel poszukiwali jasełkowych pastorałek?

W XVI wiecznych jasełkach pojawili się pasterze o dziwacznych imionach – Tityrus, Tyrsis, Dafnis i Damon. Na ogół były to jednak postaci z polskiego podwórka – Kuba, Jasiek, Dziad, Paliwoda czy Ryczywół. O czym śpiewał w Betlejem Minstrel?

Jasełkowe przedstawienia są opowieścią o narodzeniu Bożego Dzieciątka i powitaniu Go przez ludzi. A hołdy oddawano małemu Jezusowi w przeróżne sposoby, ot choćby tak, jak w XVI wiecznych jasełkowych tekstach: witaj nad wszelkie słodsza słodyczy rozkoszy. Prawda, że nad wyraz przepięknie.

jaselka-betlejem-9jaselka-betlejem-10jaselka-betlejem-8jaselka-betlejem-7jaselka-betlejem-6jaselka-betlejem-5jaselka-betlejem-4jaselka-betlejem-3jaselka-betlejem-2jaselka-betlejem-1

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki