Jak będą wyglądały obiekty związane z Velostradą oraz projektem rowerowym realizowanym w mieście? Tłumaczy architekt Anna Zawiła.

REKLAMA

– Przedmiotem opracowania był projekt przebudowy Placu Górników w Jaworznie wraz z z zadaszonym parkingiem rowerowym i budynkiem obsługi rowerzystów w ramach zadania „Miejskie Centrum Integracji Transportu Jaworzno”.

Projektowany obiekt – Velostop – ma być kluczowym punktem jaworznickiej Velostrady i ważnym ogniwem zintegrowanego systemu transportu w mieście.

Parking umożliwiać będzie rowerzystom bezpieczne i komfortowe pozostawienie własnego roweru pod czujnym okiem kamer i skorzystanie z szatni, a nawet natrysku przed pójściem do pracy lub wyruszeniem w dalszą drogę komunikacją publiczną. Będzie również stanowić bazę miejskiej wypożyczalni rowerów. Parking wyposażono w 88 stojaków dwustanowiskowych, co daje pojemność niemal 180 rowerów. W razie potrzeby będzie tu można nawet dokonać małej naprawy lub podpompować opony. W pobliżu budynku obsługi przewidziano również ławki umożliwiające odpoczynek lub przygotowanie do jazdy.

Parking będzie zadaszony lekkim, nowoczesnym przekryciem membranowym o designerskim, w kształcie przypominającym motyla. Zadaszenie rozpięte będzie na konstrukcji stalowej. Całość będzie oświetlona i objęta monitoringiem, przewidziano również nagłośnienie.

Niewykluczone, że w okresie zimowym, kiedy rower nie jest popularnym środkiem transportu, zadaszona i oświetlona przestrzeń Velostopu będzie gościć pod swoim dachem inne miejskie aktywności, jak np. ślizgawkę lub mały jarmark świąteczny.

Niepozorna i zaniedbana dziś uliczka dojazdowa do Urzędu Miasta przebiegająca przez Plac Górników przemieni się w ciąg pieszo-jezdny – tzw. woonerf, gdzie ruch samochodów będzie dopuszczony, lecz to piesi i rowerzyści będą gospodarzami tej przestrzeni. W projekcie zadbaliśmy o wysoką jakość zastosowanych materiałów, nowoczesne i ekologiczne oświetlenie oraz – co ważne w przestrzeni miejskiej – o zieleń i elementy małej architektury, jak np. ławki.
Mamy nadzieję, że realizacja tej pionierskiej inwestycji będzie przebiegać bez przeszkód i wkrótce pierwsi rowerzyści i ich rowery zagoszczą pod skrzydlatym zadaszeniem Velostopu.

Inwestor: Gmina Jaworzno
Architektura: Biuro Projektów ARCHAZ w składzie Anna Zawiła, Piotr Zowada, Magdalena Bijok
Generalny Projektant: NOWAPROJEKT Agnieszka Nowak
projekt: 2016
realizacja: planowana 2017

rowery1rowery2rowery3rowery4rowery5