piątek, 19 kwietnia, 2024

Czyszczenie suchym lodem – praktyczna i ekologiczna innowacja

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneCzyszczenie suchym lodem – praktyczna i ekologiczna innowacja

Czyszczenie suchym lodem – praktyczna i ekologiczna innowacja

- Advertisement -

Tradycyjne metody czyszczenia w przemyśle czy diagnostyce samochodowej odchodzą powoli do lamusa. Ogromna ilość „chemii”, którą zawierały używane dotychczas środki czyszczące i myjące sprawiały, że proces czyszczenia był mało ekologiczny.

Jedną z bardziej innowacyjnych metod czyszczenia, jakie zaczęły być stosowane w ostatnim czasie, jest czyszczenie suchym lodem. Można tej metody używać do czyszczenia różnych powierzchni – maszyn, form czy matryc, które są często trudno dostępne, a w dodatku trzeba je wyczyścić bardzo dokładnie. Użycie tej metody nie wymaga przerywania pracy maszyn, czy w przypadku niektórych ich wychładzania, demontażu niektórych części albo przewożenia urządzeń w specjalne miejsce poza teren zakładu. Minimalizuje się w ten sposób przestoje, wydatki są mniejsze, a w dodatku wzrasta wydajność urządzenia, bo przecież sam czyszczenie jest również wpisane w cały proces użytkowania. Ta rewelacyjna metoda stosowana jest z powodzeniem np. w zakładach lakierniczych, gdzie zarówno nadwozie jak i podwozie można poddać gruntownemu czyszczeniu. Maszyny czyszczące suchym lodem, które cieszą się bardzo dobrą renomą wśród dotychczasowych klientów, oferuje firma Kärcher.

Metoda czyszczenia suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem polega na wprowadzeniu skompresowanego powietrza, przez przeznaczone do tego celu urządzenie na powierzchnię czyszczonego obiektu. Rozpędza ono zwykle 3 mm specjalnej palety suchego lodu. Dzieje się to z prędkością powyżej 150 m/s. Połączenie energii kinetycznej z niską temperaturą granulatu, a jest to -79°C – powoduje utratę elastyczności zabrudzenia. Po tym już tylko chwila, aby powłoki zanieczyszczenia zaczęły pękać i odpadać. Cząsteczki suchego lodu drążą powstałe w ten sposób szczeliny. Przechodzą w tym momencie z uprzedniego stanu stałego w gaz. Następuje błyskawicznie odrywanie się zabrudzeń. Jednocześnie nie ma żadnej obawy, że powierzchnie czyszczone zostaną uszkodzone. Dotyczy to także tych bardzo delikatnych. Metoda czyszczenia suchym lodem jest głównie polecana do czyszczenia materiałów wrażliwych na.

Jak powstaje suchy lód?

Produkowany jest on zwykle w postaci tafli, czy inaczej palet, które są wytwarzane przez rozprężenie ciekłego dwutlenku węgla, w relatywnie krótkim okresie czasu. Pod wpływem owego rozprężenia dochodzi do spadku temperatury. Dwutlenek węgla wówczas zamarza. Dzieje się to temperaturze -79°C. Powstaje najpierw coś w rodzaju „śniegu”, który jest z kolei sprężany w odpowiedniej matrycy – najpierw w pręty suchego lodu, które później dzielone są na palety wielkości 0,5-3,00 milimetra. Podstawową właściwością suchego lodu jest to, że nie topnieje on do postaci ciekłej. Zachodzi natomiast jego sublimacja bezpośrednio do postaci gazowej.

Zalety czyszczenia suchym lodem

Zalet tego procesu jest wiele. Jednak to, co najważniejsze z punktu widzenia procesów, w jakich uczestniczą, a mają być szybko i sprawnie wyczyszczone, to najważniejszym walorem jest oszczędność czasu i energii. Zarówno wszelkie maszyny, narzędzia, taśmy produkcyjne czy formy wtryskowe nie trzeba poddawać demontażowi na czas czyszczenia tą metodą strumieniową. Suchy lód dociera do najdrobniejszych szczelin i zakamarków. Brak konieczności demontażu linii produkcyjnych, przekłada się bezpośrednio na skrócenie czasu przestojów urządzeń. Pozwala to znacznie zmniejszyć użytkownikom instytucjonalnym, gównie fabrykom, koszty czyszczenia linii wytwórczych.

Nie do przecenienia jest fakt, iż jest to metoda przyjazna środowisku. A to dzięki temu, że w procesie czyszczenia nie stosuje się jakichkolwiek detergentów. Gdzie nie jest dozwolone czyszczenie wodą lub piaskowanie, wykorzystanie metody czyszczenia suchym lodem jest najlepszym rozwiązaniem, wprost ratuje sytuację. Suchy lód przechodząc w powietrzu z postaci stałej granulatu od razu do formy gazowej w procesie sublimacji, nie powoduje wytwarzania produktu ubocznego, jakim zwykle są ścieki. Nie powstaje też ścierniwo. Metoda czyszczenia suchym lodem jest zatem nie korozyjna i bardzo „czysta” .

Wytwarzanie suchego lodu we własnym zakresie

Suchy lód można kupować, ale są specjalne urządzenia, dzięki którym w przedsiębiorstwach można produkować ten surowiec do czyszczenia we własnym zakresie. Jest to dobre rozwiązanie głównie tam, gdzie czyszczenie suchym lodem jest integralną składową procesu produkcyjnego. Mogą skorzystać też na tym firmy, które świadczą innym usługi czyszczenia tą metodą.

Warto zwrócić uwagę na urządzenia do produkcji suchego lodu marki Kärcher, która oferuje ona wytwornice następujących wariantach: IP 55, IP 120 oraz IP 220. Produkują one granulat o bardzo wysokiej gęstości. Pod tą marką funkcjonują także na rynku skrzynie, dostępne w dwóch wariantach. Pierwsze to skrzynie jednorazowe, wykonanej z polistyrenu, przeznaczone do przechowywania około 25 kilogramów suchego lodu. Drugi typ, to służące do wielokrotnego użytku, wykonane ze spienionego polipropylenu i przeznaczone do 100 kilogramów suchego lodu. Producent zapewnia o ich wyjątkowo dobrej izolacji. Poza tym są lekkie i wyjątkowo trwałe.

Własna wytwornica suchego lodu daje możliwość produkcji świeżego granulatu lodowego do procesu czyszczenia w każdym momencie, kiedy jest taka konieczność bez uprzedniego zakupu i czasu na transport do danego miejsca. Surowiec ten można wyprodukować też na zapas. Zabezpieczenie suchego lodu w znacznej ilości pozwala na wzrost elastyczności działającej firmy. Oszczędność z własnej produkcją tego ośrodka może dać spore zyski w skali już niedługiego czasu. Nie do przecenienia jest fakt świeżości własnych palet lodu. Gwarantuje to wyższą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń, a to kolejne zaoszczędzone pieniądze.

Brak odpadów i szybka utylizacja

Czyszczenie suchym lodem ma niebywałą zaletę, którą jest brak występowania po nim jakichkolwiek ścieków. Po czyszczeniu pozostaje jedynie suchy brud, który po oderwaniu opada na posadzkę. Można go zmieść i proces czyszczenia jest zamknięty.

W przypadku zastosowania innych metod czyszczenia, wykorzystywane są często rozpuszczalniki, które trzeba jeszcze dodatkowo utylizować. Suchy lód nie wymaga stosowania niczego innego poza nim samym, a więc w porównaniu z innymi metodami, to czysta ekologia.

Źródło grafiki: https://www.kaercher.com/pl/professional/czyszczenie-suchym-lodem.html

- Advertisment -

Borys Budka w reakcji na manipulacje Pawła Silberta z wizytą na JOG

Minister Aktywów Państwowych odpowiedział ostro na wpis internetowy Pawła Silberta na temat przyszłości projektu budowy fabryki samochodów elektrycznych w Jaworznie. Borys Budka ostro skomentował wpis...

XVIII Zlot Food Trucków na Rynku w Jaworznie już w ten weekend

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców i gości na kolejny Zlot Food Trucków, który odbędzie się na jaworznickim Rynku! Nie przegapcie okazji, aby cieszyć się wspólnym...

Centrum Kulturalno-Społeczne w Ciężkowicach otwarte

W Jaworznie Ciężkowicach otwarto Centrum Kulturalno-Społecznego im. Mirosława Ciołczyka. Koszt inwestycji wyniósł około 5,5 mln zł. Centrum Kulturalno-Społeczne swoją siedzibę znalazło budynku dawnej noclegowni, który...