Bartosz Warzecha uczeń II klasy Technikum Usług Fryzjerskich w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Jana Pawła II w Jaworznie już po raz trzeci w tym roku szkolnym udowodnił , że zawód fryzjera, czy jak często mówi się stylisty fryzur, niesie w sobie pierwiastek artyzmu.

REKLAMA

Bartosz może się pochwalić II miejscem w Ogólnopolskim Konkursie „Młody Mistrz Fryzjerstwa”, III miejscem w Międzynarodowym Konkursie Fryzjerskim „Wieczorowy zawrót głowy”, II miejscem w konkursie „Jesienne inspiracje”. Porozmawiałam z finalistą tak wielu konkursów.

– Skąd u młodego człowieka tak wielkie umiejętności? Zapewne, jakieś rodzinne tradycje.

– Ależ skąd- mówi Bartek. Szkołę ponadgimnazjalną wybrałam na pól roku przed zakończeniem gimnazjum. W ogóle nie miałem sprecyzowanych zainteresowań, nie miałem pomysłu, co chciałbym robić. Musiałem na coś się zdecydować, no i zostałem uczniem Technikum Usług Fryzjerskich. Nie żałuję. To był strzał w dziesiątkę.

– Powiedz , jakimi cechami powinien się odznaczać ktoś , kto pracuje w tym zawodzie?

– Cierpliwość, znajomość psychologii, delikatność, kreatywność, cierpliwość i pokora. Te wszystkie cechy gwarantują sukces w tym zawodzie. Bo trzeba tutaj wyraźnie podkreślić, że jest to zawód intuicyjny. To zawód, gdzie komputer nigdy nie zastąpi człowieka. Zadowolenie klienta wciąż zależy od zdolności manualnych, od zmysłu estetycznego fryzjera i tych cech, o których wspomniałem, a nie od rozbudowanych algorytmów maszyny.

– Jak w takim razie przygotowujesz się do konkursu?

Przygotowanie do konkursu to bardzo ciężka i długa praca. Najpierw jest analiza tematu, dobranie modelki, wstępny projekt fryzury , stylizacja ubioru i wizaż. Później następują żmudne ćwiczenia na główce treningowej i w końcu na modelce.

Modelkami Bartka są Weronika i Kamila i to także im zawdzięcza sporą część sukcesu, bo jak mówi dobra fryzura bez dobrej modelki się nie wybroni.

Kolejny etap – jak mówi Bartek- to praca nad szczegółami takimi jak czas i detale. To często trwa miesiąc i dłużej. Pomysły rodzą się najczęściej w jego głowie, często inspiruje go jego modelka i zawsze może liczyć na pomoc nauczycieli, czy to w szkole, czy w pracowni fryzjerskiej CKP, gdzie odbywają się zajęcia praktyczne.

Bartosz dodaje, że śledzi trendy fryzjerskie. Dla niego autorytetem w tej dziedzinie jest : Antoni Cierplikowski i Vidal Sassoon , a z współczesnych: Joanna Zaremba i Maciej Maniewski.

Bartosz wiąże swoja przyszłość z zawodem fryzjera, chce się rozwijać i nadal brać udział w konkursach. Mamy nadzieję, że jeszcze o nim usłyszymy.

Tymczasem gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bogusława Hałas

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki