Z badań PwC wynika, że około 40% Polaków wykazuje znajomość serwisów, dzięki którym osoby prywatne mogą odpłatnie świadczyć różne usługi (np. BlaBlaCar czy Airbnb). Spośród nich aż 26% aktywnie korzysta z takich platform. Do tej pory w modelu sharing economy rozwijał się głównie rynek przewozów społecznościowych, wciąż zyskujący popularność. Od niedawna jednak funkcjonuje nowy serwis, działający na podobnych zasadach, ale oferujący usługi kurierskie. Z danych statystycznych serwisu wynika, że platforma może być kolejną rewolucją na polskim rynku.

Dlaczego usługi społecznościowe są lepsze?

Tradycyjne usługi zmieniają się na naszych oczach dzięki nowym i jednocześnie przełomowym technologiom. Digitalizacja i Internet sprawiły, że obecnie przestało liczyć się pośrednictwo w docieraniu do klienta. Możemy na tyle szybko dotrzeć z informacją do innej osoby bezpośrednio, że potrzebujemy jedynie systemu, który by tę komunikację usprawniał i porządkował. Taka właśnie idea przyświeca powstaniu serwisu Poyade, który jest platformą umożliwiającą oszczędzanie i zarabianie na usługach kurierskich. Właściciele aplikacji nie ingerują w działania użytkowników poprzez platformę. Ich zadaniem było stworzenie odpowiednio uporządkowanego miejsca do wymiany korzyści, zapewniając użytkownikom bezpieczeństwo usługi.

Kto na tym skorzysta?

Tym sposobem z jednej strony powracamy do modelu biznesowego sprzed stuleci, gdzie wymiana występowała w wyniku bezpośrednich kontaktów prosumentów. Jednak z drugiej strony współcześnie wymiana ta następuje bez obecności jakichkolwiek ograniczeń, ponieważ dzięki nowym narzędziom komunikacyjnym i rozwiniętej analityce, system jest w stanie błyskawicznie kojarzyć ze sobą prosumentów. Tak też działa mechanizm platformy Poyade. Wystarczy, że użytkownik doda w aplikacji paczkę (jeśli potrzebuje coś przesłać) lub trasę (jeśli chce być kierowcą), a system automatycznie dopasuje do niego odpowiednie zlecenie. Pod uwagę brane są dane na temat paczki lub trasy, proponowana cena czy lokalizacja.

Czy to rewolucja?

Platforma Poyade, podobnie jak inne serwisy działające na zasadach sharing economy lub collaborative economy, uważana jest za rewolucję w ramach rynku, na którym działa. Biorąc przykłady z już dłużej funkcjonujących platform, zaczęliśmy zadawać sobie pytania: po co nam taksówki, skoro zawsze znajdą się w mieście kierowcy posiadający samochody i wolny czas? Po co nam hotele i agencje turystyczne, skoro zawsze znajdą się osoby mające wolne mieszkania i gotowe je udostępnić? Po co firmy pożyczkowe, jeśli istnieją osoby posiadające wolne środki, które chcą nam pożyczyć? I wreszcie, po co nam firmy kurierskie, skoro zawsze znajdą się osoby, które jadą w pożądanym przez nas kierunku i mogą nam pomóc coś przewieźć?

Odpowiedzi na powyższe pytania stanowią o sukcesie sharing economy. Dajemy sobie wzajemnie korzyści. W Poyade kierowca może oszczędzić na kosztach paliwa, a nadawca na przesyłce. Bez pośredników, na własnych warunkach i o każdej porze.

Czy to bezpieczne?

System Poyade skonstruowany jest w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo weryfikacji użytkowników. Aby korzystać z aplikacji, należy podać swoje dokładne dane oraz mieć aktywny sygnał GPS. Ponadto każde działanie poprzez platformę jest rejestrowane. Dzięki tym funkcjom usługa za pośrednictwem Poyade jest bezpieczna, a system ocen innych użytkowników pozwala na naturalne wyeliminowanie osób, które źle wykonują usługę.

Więcej informacji na temat działania aplikacji znajdziecie w Regulaminie serwisu.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

View Comments

  • Hmmm no chyba niekoniecznie taki nowy... żeby pisać takie rzeczy trzeba się dobrze orientować, aby innych w błąd nie wprowadzać. Jadezabiore funkcjonuje już bardzo długo, sharing economy rozwijało sie już dużo wcześniej w tym kierunku, więc takie odkrywcze to to już nie jest, raczej oni są tutaj pionierami w kwestii przewozów np. właśnie paczek. Poza tym nawet ostatnio przy akcji z maluchem dla Toma Hanka było o nich głośno, bo mieli również tam swój udział.

Recent Posts

Ogłoszono wyniki naboru w programie „Mieszkanie za remont”

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie opublikował wykaz osób uprawnionych do wynajmu lokali w ramach…

11 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 2 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 2 maja. 2…

16 godzin ago

Miasto sprzedaje działki przy ulicy Jesionowej

Miasto Jaworzno oferuje na sprzedaż działki budowlane, które znajdują się przy ul. Jesionowej. Na sprzedaż…

16 godzin ago

Oleje do ochrony podłóg zewnętrznych: Czy warto inwestować w ich zastosowanie?

Podłogi zewnętrzne narażone są na różnorodne czynniki atmosferyczne, w tym deszcz, śnieg, promieniowanie UV oraz…

17 godzin ago

Klucz do sukcesu: Jak badania rynku wpływają na rozwój twojej firmy

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów jest fundamentem skutecznego zarządzania…

17 godzin ago

Perfumy niszowe pełne emocji. Top 5 propozycji

Luksusowe perfumy mają za zadanie uchwycić wyjątkowe chwile, aby człowiek mógł do nich stale wracać.…

17 godzin ago