Znamy pierwsze konkrety proponowanych zmian w sieci szkół w Jaworznie.

REKLAMA

O sytuacji na sesji informował prezydent Paweł Silbert:

Reforma oświaty stwarza nam trochę trudności. Musimy wykonać zapisy ustawy w taki sposób, aby ewentualne „straty” były jak najmniejsze, jeżeli chodzi o komfort uczniów, rodziców, środowiska nauczycielskiego, związków zawodowych. Przedstawimy siatkę szkół wówczas, gdy będziemy w większym niż mniejszym stopniu pewni, że kuratorium zaakceptuje nasze propozycje. Największym problemem są te miejsca, w których szkoły znajdują się bardzo blisko siebie – tak jak w Śródmieściu i Podłężu.

Dawna SP 6 dzisiaj dzieli budynek z gimnazjum. Tu nie występuje problem, ponieważ łatwo przekształcić je w jedną szkołę z klasami od 1 do 8. Ale już SP 7 i ZSO na Towarowej, jest problematyczne, bo „siódemka” nie jest organizacyjnie przygotowana do tego, żeby uczyć dzieci starsze, a z kolei gimnazjum przy Towarowej, żeby uczyć dzieci młodsze. Chcemy zrobić to w ten sposób, aby w tym miejscu utworzyć zespół szkół, w którym  nauczanie w młodszych klasach wciąż będzie odbywało się w dzisiejszej „siódemce”, natomiast starsze klasy uczyłyby się w dzisiejszym gimnazjum przy ul. Towarowej. Obydwie szkoły są do tego świetnie przygotowane.

Naturalnym jest, że na przykład w Ciężkowicach szkoła będzie nauczała w klasach od 1 do 8. Ośmioletnią edukację będzie prowadziła pewnie również szkoła w Jeziorkach. Ze względu na budowę nowego osiedla w okolicy Góry Piasku, chcemy dać szansę rozwoju małej Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Batorego.

Na dzisiaj problematyczne jest również Osiedle Stałe, gdzie chcielibyśmy zrobić szkołę muzyczną z pełnym cyklem kształcenia i połączyć dzisiejsze gimnazjum ze szkołą podstawową. Pozostaje tylko kwestia budynku i ewentualne stanowisko Ministra Kultury o wyrażeniu zgody na prowadzenie pełnej edukacji.

Nasze działania mają zracjonalizować sieć w największym możliwym stopniu. Chcę, żeby odbyło się to spokojnie, bez nerwów oraz bez uszczerbku dla pracowników i edukacji dzieci. Nikomu z nas nie przyszło do głowy, żeby wykorzystać sytuację i zlikwidować którąś szkołę czy też zwalniać ludzi z pracy. Uspokajam – nie mieliśmy i nie mamy takiego zamiaru. Wszystkie budynki, które dzisiaj pełnią funkcje oświatowe dalej będą ją pełnić. Wszystkie! 

Komentarz Ewy Zuber – przewodniczącej komisji edukacji:

– Rady gmin mają obowiązek uchwalić sieć szkół do 31 marca, więc na tym etapie mamy tylko przygotowania i uważam, że prace postępują właściwie. Będziemy kolejno informowani o dalszych poczynaniach. Na przyszły tydzień jesteśmy zaproszeni na spotkanie z prezydentem Kaczmarkiem, jako Komisja Edukacji, ale i pozostali radni, w celu dyskusji na temat sieci szkół w Jaworznie.

 

Komentarz radnej Renaty Chmielewskiej

 

Jest bardzo prawdopodobne, że radni JMM i PiS zostali poinformowani o nowych rozwiązaniach dotyczących   sieci szkół w Jaworznie. Natomiast my, jako opozycja, nie uzyskaliśmy żadnych informacji na ten temat. Takie informacje są przed nami ukrywane nawet na komisji edukacji. Zastępca Prezydenta Tadeusz Kaczmarek nie odpowiadał konkretnie na pytania, które zadawałam. Wygląda na to, że najpierw przedstawi się  plan sieci szkół wojewodzie, kuratorowi, a następnie, jak już będą zatwierdzone, poinformuje się nauczycieli i  mieszkańców. Dyskutuje się we własnym gronie,  radnych PiS i JMM nie zapraszając do rozmów o siatkach szkół w dzielnicach opozycyjnych  radnych.

W miastach ościennych: Mysłowicach, Sosnowcu, Chrzanowie, czy  Krakowie o tym się rozmawia, debatuje i wypracowuje wspólnie rozwiązania. W naszym mieście robione jest to w wielkiej tajemnicy, brakuje dyskusji i informacji. Brak w naszym mieście jawności informacji  rodzi wiele pytań nauczycieli i budzi niepokój w śród pracowników oświaty.

Komentarz radnego Marcina Kozika, który pytał ilu nauczycieli i pracowników obsługi straci pracę.

Wystąpienie Pawła Silberta na sesji RM na temat reformy edukacji w Jaworznie:

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki