Debata „Bezpieczeństwo seniora w Jaworznie”

O metodzie „na wnuczka” wiadomo już niemal wszystko, w mediach o niej głośno i często. Wydawać by się mogło, że żadnemu seniorowi taki „wnuczkowy” oszust nie zagraża. Tymczasem w przeciągu ostatnich paru dni oszuści wyłudzili od jaworznickich seniorów 262 tys. złotych.

REKLAMA

W ramach działań profilaktycznych Komenda Miejska Policji w Jaworznie zaprosiła seniorów do Klubu Niko w Byczynie na debatę „Bezpieczeństwo seniora w gminie Jaworzno”.

Spotkanie otworzył oficer prasowy KMP komisarz Tomasz Obarski. O sposobach działania oszustów mówili Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej podins. Jacek Sowa i profilaktyk społeczny sierż. szt. Monika Śliwińska.

Skąd bierze się naiwność seniorów, którzy tak łatwo bez analizowania sytuacji dają się oszukać?

Niektórzy psycholodzy skłonni są uważać, że taka naiwność i bezgraniczne zaufanie jest wynikiem rozluźnienia rodzinnych relacji z seniorem.

Oszuści w swej pomysłowości nie znają granic. Zmyślają niczym w filmach akcji – np. informują o tajnej akcji policji, a osoba do której dzwonią ma pomóc przekazując gotówkę. Na to też seniorzy dali się nabrać. W unikaniu takich sytuacji ma im pomóc dzielnicowy.

Ta akcja policji ważna dla społeczności seniorów będzie miała ciąg dalszy. Prewencja jest w przypadku tego typu przestępstw działaniem bardzo ważnym.

W jednej z prelekcji prowadzący policjant skwitował powody naiwności seniorów

krótko: w takich sytuacjach senior ma galimatias w głowie. Dodajmy, że poświęcając seniorowi więcej czasu z pewnością uchronimy go przed takim nieszczęściem.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki