REKLAMA

Konsolidacja zadłużenia czyli połączenie kilku zaciągniętych kredytów finansowych w jeden pomaga osobom zadłużonym w regulowaniu ich zobowiązań finansowych. Jest rozwiązaniem mającym na celu obniżenie kosztów obsługi kredytów z zachowaniem ujednoliconej stopy procentowej. Dzięki temu przedsięwzięciu kredytobiorcy zmniejszają prawdopodobieństwo utraty płynności finansowej. Dodatkowo zaś zyskują dłuższy okres kredytowania swoich zadłużeń.

Na czym polega konsolidacja długu

Jest to metoda łączenia kredytów hipotecznych ratalnych czy gotówkowych, limitów na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym czy na kartach kredytowych w jedno zobowiązanie finansowe. Zamiast kilku rat wynikających z posiadanych zadłużeń kredytobiorca spłaca jedną comiesięczną ratę przez odpowiednio wydłużony okres kredytowania. Umowę na kredyt konsolidacyjny można podpisać w dowolnym banku, który oferuje takie zobowiązanie, nawet jeśli nie jest to instytucja, w które posiadamy aktualnie konto czy inne kredyty. Gdy posiadamy zadłużenie z tytułu zakupu nieruchomości, to możemy ubiegać się o kredyt konsolidacyjny hipoteczny, którego określona część zostanie przeznaczona na spłatę nieruchomości. Według portalu internetowego gg2010.pl, który dostarcza cennej wiedzy na temat konsolidacji zadłużenia, wysokość kredytu konsolidacyjnego hipotecznego wynosi zazwyczaj od 60 do 80% wartości nieruchomości będącej jego zabezpieczaniem. Jeśli zaś konsolidujemy kredyty i pożyczki bez hipoteki, to wysokość nowego zobowiązania finansowego będzie sięgała do 120 – 200 000 zł.

Ile kosztuje konsolidacja długów

Podobnie jak każdy kredyt lub pożyczka tak i konsolidacja zadłużenia jest obarczona określonym oprocentowaniem stanowiącym o koszcie nowego zobowiązania finansowego. Choć banki często reklamują się niskim współczynnikiem oprocentowania nominalnego czy stałego to kredytobiorców powinien szczególnie interesować parametr RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa procentowa. Są w nim bowiem ujęte wszystkie koszty kredytu i tylko RRSO dokładnie informuje ile będziemy płacić za konsolidację zadłużenia. Jednak to Roczna Stopa Procentowa (RSO) bywa zwykle wskaźnikiem wysuniętym na pierwszy plan w reklamach kredytów, również konsolidacyjnego, dlatego że jest niższa od RRSO. Musimy pamiętać, że RSO to jedynie koszt odsetek a nie całkowity koszt kredytu.

Posiłkując się na w/w parametrze strona internetowa gg2010.pl stworzyła ranking kredytów konsolidacyjnych, który zestawia oferty proponowane przez banki. W prezentowanym rankingu najkorzystniej wypada kredyt konsolidacyjny w T-Mobile Usługi Bankowe, Alior Banku i Credit Agricole.

Najlepsze oferty kredytów konsolidacyjnych

Choć T-Mobile kojarzy się głównie z telefonią komórkową, to proponuje również usługi bankowe. Klienci mogą uzyskać kredyt konsolidacyjny do kwoty 200 000 zł na okres 10 lat. W banku Credit Agricole maksymalna wysokość kredytu jest nieco niższa i może sięgać do 150 000 zł, lecz okres kredytowania jest taki sam jak w omawianym wyżej przykładzie. Z kolei Alior Bank oferuje konsolidację zobowiązań do 200 000 zł również na czas 10 lat. Korzystną propozycja dla klientów ma również Bank PKO BP, choć kwota kredytu wynosi maksymalnie 120 000 a sam okres kredytowania może sięgać 8 lat. Oczywiście banki chcąc pozyskać nowych klientów prezentują coraz dogodniejsze oferty konsolidacji kusząc konsumentów licznymi promocjami i rabatami. Należy jednak mieć na uwadze to, że kredyt konsolidacyjny to kolejne zobowiązania finansowe, które nie uchroni nas przed pętlą zadłużenia. Żeby w nią nie wpaść trzeba dokładnie przeanalizować każdą z ofert banku opierając się przede wszystkim na całkowitych kosztach kredytu.

Jak ubiegać się o kredyt konsolidacyjny

Każdy kredytobiorca, który podejmie decyzje o konsolidacji swoich zadłużeń powinien przygotować następujące dokumenty: dowód osobisty, zaświadczenie i wysokości i źródle dochodu oraz umowy kredytów i pożyczek podlegających konsolidacji oraz dowody ich regularnych spłat. Bank ponosi ryzyko, więc nie udziela konsolidacji osobom, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem rat kredytów. Wniosek o kredyt konsolidacyjny można wypełnić online na stronie internetowej wybranego banku a następnie wysłać do analizy. Osoby, które preferują kontakt bezpośredni, mogą udać się do najbliższej placówki banki i na miejscu z pomocą doradcy finansowego wypełnić wniosek oraz złożyć niezbędne dokumenty. Na decyzję w sprawie otrzymania kredytu konsolidacyjnego oczekuje się zwykle jedne dzień, w niektórych przypadkach odbywa się to w ciągu jednego pobytu w danej placówce. Po podpisaniu umowy kredytowej, uzyskujemy harmonogram spłat wraz z wysokością comiesięcznej raty.

Konsolidacja długów stanowi w istocie wsparcie dla kredytobiorców. Posiada wiele zalet i niejako odciąża konsumentów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Z drugiej strony jednak, nie jest cudownym lekiem, z którego pomocą znikną nasze długi. Podobnie jak każdy inny rodzaj zobowiązania, tak i kredyt konsolidacyjny związany jest z kosztami, które płacimy wraz ze spłatą długu. Zatem nie należy podejmować pochopnych decyzji tylko dokładnie przeanalizować swoją obecną kondycję finansową.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki