Sposoby na utrzymanie tapicerki w czystości

REKLAMA

Ile to razy zdarzała się sytuacja, że odrobina jedzenia spadła na nasze łóżko, czy też fotel samochodowy. Niestety wtedy najczęściej robiła się brzydka plama, którą należało usunąć. Najskuteczniejszą metodą na rozwiązanie takiej sytuacji, jest wypranie tapicerki. Metody i technika zależą od tego, jaki jej rodzaj będziemy chcieli wyczyścić.

Pranie tapicerki meblowej

Fotele, krzesła, kanapy, łóżka – są to meble, na które trzeba szczególnie uważać. Niestety zdarza się, że na któryś z nich upadnie kawałek jedzenia, np. w postaci ciasta, ketchupu, bądź innej substancji. Wtedy tworzy się nieestetycznie wyglądająca plama. Nawet jeśli dość szybko się jej pozbędziemy, to zazwyczaj pozostaje po niej widoczny ślad. Najlepszym sposobem jest wtedy wypranie tapicerki.

Firmy, które zajmują się tego typu zadaniami, zazwyczaj dysponują bardzo dobrej jakości sprzętem. Jednak na samym początku dana osoba musi rozpoznać rodzaj włókna i sprawdzić jego stabilność. Dopiero dzięki temu można zdecydować się na użycie danego sprzętu. Następnie brud musi zostać rozpuszczony za pomocą presprayu. Potem jest on wcierany w głąb materiału. Można również skorzystać z różnego rodzaju odplamiaczy. W ostatniej fazie czyszczenia wszystkie zabrudzenia wypłukiwane są z tapicerki. Dodatkowo usuwane są również roztocza i alergeny.
Czyszczenie tapicerki skórzanej

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w przypadku czyszczenia tapicerki skórzanej. Powinna odbywać się ona przynajmniej raz w roku, zaś proces impregnacji raz na kwartał. Tym samym zapobiegniemy łuszczeniu się głównej warstwy. A pamiętać należy, że tego typu materiał zbiera nie tylko brud, ale wchłania pot, wilgoć itp. Do wykonania tych czynności należy użyć środków doskonałej jakości. Najczęściej tego typu zabieg polega na nałożeniu na warstwę materiału odpowiedniego środka, a w dalszej kolejności na wtarciu go w mebel.

Czyszczenie materacy

Materace są to przedmioty, które również mogą ulec zabrudzeniu. Czysty materac sprawi, że będzie się nam przyjemniej spało na naszym łóżku, a także pozbędziemy się roztoczy, wirusów i innych bakterii, które gromadzą się w brudzie. W tym przypadku tzw. metoda ekstrakcyjna będzie zdecydowanie najlepsza. Tym samym będziemy mieli gwarancję, że wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte w sposób szybki, sprawny i profesjonalny. Rozpoznanie materiału, odkurzanie, dobór odpowiednich środków, nałożenie ich na materac, a następnie jego pranie i płukanie, to wszystkie czynności składające się na metodę ekstrakcyjną.

Cennik

Wiele osób zastanawia się, jaki rachunek wystawi dana firma za tego typu usługi. Weźmy w takim razie pod lupę Górny Śląsk. Istnieje tam wiele firm, które zajmują się czynnością taką jak pranie tapicerki. Katowice – przykładowy cennik tego typu usług w tym mieście. Za czyszczenie poduszek należy zapłacić od 10, do 20 złotych. W przypadku krzesła należy liczyć się z wydatkiem między 20, a 30 złotych jeśli chcemy wyczyścić siedzisko i oparcie. Profesjonalne wyczyszczenie fotela będzie kosztowało od 30 do 90 złotych, w zależności od jego rodzaju. Wersalki, kanapy, narożniki, będą większym wydatkiem. Tutaj należy być przygotowanym na koszt pomiędzy 100, a nawet 300 złotych.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki