Uczniowie włączyli się w akcje „Oddając krew – darujesz życie”

„Oddając krew – darujesz życie” – to hasło towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od ponad 56 lat – od czasu, gdy PCK zajął się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa oraz uświadamianiem znaczenia krwi w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego.

REKLAMA

Obecnie PCK zrzesza blisko 200.000 członków i wolontariuszy. W akcje oddawania krwi włączył się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, który zaprosił do szkoły także uczniów innych szkół ponadgimnazjalnych.

W ciągu roku w Polsce przeprowadza się około miliona transfuzji. Co minutę potrzebny jest litr krwi. Potrzebna jest każda krew, która może pomóc ofiarom wypadków oraz osobom chorym przewlekle.

Zainteresowanie akcją zaskoczyło pozytywnie organizatorów. Od rana w szkole ustawiały się kolejki uczniów, którzy chcieli oddać swoją krew.

Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują dobrą wolę podzielenia się swą płynną tkanką. Przechodzą wówczas ścisłe badania dotyczące: przebytych chorób (kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne + wywiad lekarski).

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 działa Młodzieżowy Klub Honorowych Dawców Krwi.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki