VIII Miejski Konkurs Historyczny

Czy w Jaworznie była loża masońska? Wiedzą z pewnością tylko masoni. O taką wiedzę tajemną nie pytano, ale i tak było ciekawie. Muzeum Miasta Jaworzna po raz ósmy przeprowadziło Miejski Konkurs Historyczny„Z dziejów naszego miasta”.

REKLAMA

Do konkursu zgłosiło się 12 szkół podstawowych i 7 gimnazjów. Z testami zmierzyło się 44 uczniów w dwu kategoriach – kl. IV – VI i klasy gimnazjalne.

Jak mówili nauczyciele, konkursowicze to uczniowie otwarci, zainteresowani historią, a do konkursu nikt ich nie przymuszał – z zapałem zgłosili się sami. Wśród nich Kacper Pacut z kl. VI SP nr 6. W tym roku szkolnym za nim już konkurs matematyczny, przyrodniczy, konkurs o AK i religijny. Jak to jest być takim wielokrotnym konkursowiczem?

Pytania testowe pochodziły z lektur, które zaproponowano konkursowiczom. M.in. pytano o historię, życie gospodarcze i społeczne miasta, o kulturę, a tu o odświętny strój ludowy z terenu Jaworzna, nikt z konkursowiczów pewnie nie miał wątpliwości, że to strój krakowiaków zachodnich i ze śląskim nic wspólnego nie ma. Czy coś uczestników jednak w testach zaskoczyło?

Organizator jako cel konkursu wskazał m.in. umacnianie emocjonalnych związków dzieci i młodzieży z Jaworznem. Bez wątpienia takich, którzy na mieszkanie w Jaworznie kręcą nosem wśród konkursowiczów nie było. Dlaczego więc w Jaworznie dobrze się mieszka?

Rozdanie nagród 24 marca. Rośnie nam nowa jaworznicka elita.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki