I Ogólnopolski Konkurs Młodego Skrzypka Archetti

Muzykowi nic gorszego niż wstanie lewą nogą się nie może przytrafić. Wszak muzyk musi być zrelaksowany i w dobrym nastroju, nawet jeśli gra marsza żałobnego. Dłonie wtedy są sprawne, rozluźnione i każdy muzyczny niuans utworu świetnie oddadzą. Jak tam z relaksem przed konkursem pytaliśmy nagrodzonych na I Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka Archetti.

REKLAMA

Organizator, jaworznicka Orkiestra Kameralna Archetti, skierowała konkurs do muzyków klas 5 i 6 szkół muzycznych I stopnia oraz do klas 1 i 2 szkól muzycznych II stopnia. Do konkursu zgłosiło się 19 skrzypków. Przesłuchania 27, 28 i 29 kwietnia prowadzone były w dwóch etapach. W drugim etapie, po którym wyłoniono nagrodzonych, muzycy zaprezentowali się z towarzyszeniem orkiestry Archetti. W tym etapie grało 9 muzyków. Nagrody wręczono 29 kwietnia.

Jury to grono wyśmienitych muzyków. Oceniali dwaj profesorowie z AM w Katowicach i AM w Łodzi oraz dr hab. z AM w Katowicach i AM Krakowie. Czy dostrzegli wśród młodych muzyków szczególne talenty, czy pojawił się ekscentryczny młody muzyk zaskakujący interpretacją?

Opiekę lutniczą sprawował artysta lutnik Michał Różak. Co jego zdaniem składa się na doskonały instrument i dlaczego lutnikowi Stradivariusowi tak świetnie się powiodło i dlaczego do tej pory, od ponad 360 lat nikt lepszych instrumentów nie stworzył?

Młodzi skrzypkowie zostali nagrodzeni w każdej kategorii miejscami I, II i III. Przewidziano również nagrody pozaregulaminowe – wyróżnienia i Grand Prix. Co skłoniło młodych artystów do prezentacji w konkursie? Czy to chęć porównania swych umiejętności do innych muzykujących rówieśników?

Bez wątpienia konkurs to pomysł znakomity. Mamy nadzieję, że – jak mawiają nudziarze – wpisze się na stałe w kalendarz muzycznych imprez miasta.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki