Pierwsza bezkolizyjna autostrada dla rowerów

Miasto rozwija się dla rowerzystów. Miłośnicy jednośladów będą mieli własną autostradę, strzeżony parking w centrum miasta, a także możliwość wypożyczania rowerów publicznych.

REKLAMA

Pierwsza w Polsce bezkolizyjna Velostrada powstanie w Jaworznie. Nowa dwujezdniowa droga dla rowerów i pieszych połączy Osiedle Stałe i Os. Podłęże ze Śródmieściem.
Prace nad budową Velostrady mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Urząd miejski ogłosił przetarg na budowę Miejskiego Centrum Integracji Transportu, w ramach którego ma powstać także Velostrada.

Atutem Velostrady będzie jej bezkolizyjność. Rowerzyści z autami spotkają się wyłącznie na jej początku, a potem dopiero na rondzie w centrum, gdzie dla rowerzystów będzie osoba tarcza.

Velostrada będzie miała dwie jednokierunkowe jezdnie asfaltowe o szerokości 2,25 m każda. Pomiędzy nimi powstanie pas bruku rozdzielający obie jezdnie. Przy velostradzie dla pieszych powstanie chodnik o szerokości 2 metrów.

Budowa 3,5 km odcinka będzie kosztowała około 6 milionów złotych. Większość środków na realizację tej inwestycji pochodzi z unijnej dotacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Zobacz także: Bezpłatny parking rowerowy, tanie jak bilety prysznice i nowoczesne centrum przesiadkowe

Cykliści będą mieli także do dyspozycji zadaszony i strzeżony parking dla rowerów. Ta infrastruktura powstanie na Placu Górników. Dodatkowo w mieście pojawi się także 200 rowerów, które mieszkańcy będą mogli wypożyczać w 20 miejscach.
Wartość całego projektu to około 30 mln zł, a jego planowana realizacja ma zakończyć się w 2019 roku.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki