Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o związku metropolitalnym. Uroczystość odbyła się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Obecny był marszałek województwa śląskiego, wojewoda śląski, metropolita śląski, parlamentarzyści oraz samorządowcy.

REKLAMA

„Teraz czas na wytężoną pracę samych samorządowców. Bardzo chcemy włączyć w proces tworzenia metropolii samych mieszkańców” – powiedział na briefingu prasowym poprzedzającym ceremonię podpisywania ustawy poseł Marek Wójcik.

„Rozpoczyna się walka z czasem do 30 czerwca. Zrobiliśmy milowy krok, ale teraz musimy się wszyscy zastanawiać, jak nasza metropolia ma wyglądać za 10 czy 20 lat. Jestem jak najbardziej otwarty na rozmowy z prezydentami, burmistrzami i wójtami w sprawie kompetencji metropolii” – dodał Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.

Już po podpisaniu uroczystym uchwały głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda: „To bardzo specyficzny moment. Stanowi odstępstwo od reguły, że prezydent podpisuje ustawy w Pałacu Prezydenckim. W tym geście wyrażona jest pewna idea, pewne przesłanie. Ta ustawa bowiem jest tu podpisywana, bo jest tu kierowana, tu jest jej miejsce. Dziękuję wszystkim posłom i senatorom ze wszystkich stron politycznych za pracę nad tą ustawą” – powiedział.

„Dziękuję prezydentowi Polski za symboliczne nadanie temu projektowi szczególnego charakteru” – uzupełnił Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Wedle przyjętych przez Sejm (9 marca 2017 r.) przepisów metropolia śląska powstanie formalnie 1 lipca 2017 r., a zacznie działać 1 stycznia 2018 r. Związek metropolitalny (podobnie jak gwarantował to poprzedni projekt) będzie otrzymywał dochody z budżetu państwa – 5 proc. udziału w podatku PIT od osób mieszkających na obszarze związku, a więc nawet 250 mln zł rocznie. Będzie także otrzymywał składki z budżetów tworzących go gmin.

Nowa ustawa organizuje w ramach związku metropolitalnego zadania, które do tej pory były rozproszone. Związek będzie odpowiadał m.in. za politykę rozwojową, zagospodarowanie przestrzeni, drogi oraz transport publiczny. Mieszkańcy będą korzystać z jednego biletu komunikacji oraz sieci infrastruktury rowerowej.

Nowe przepisy stawiają jednak warunek – na obszarze metropolitalnym musi mieszkać 2 mln osób. Zgodnie z projektem ustawy związek metropolitalny muszą tworzyć gminy, które są już ze sobą powiązane (np. urbanizacyjnie), leżą na tym samym obszarze i są zamieszkane łącznie przez co najmniej 2 mln mieszkańców.

Chęć przystąpienia do związku wyrażają 24 gminy, w których mieszka 2,2 mln mieszkańców: 14 gmin należących do GZM, a także Knurów, Tarnowskie Góry, Wojkowice, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków.

źródło: slaskie.pl

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki