Tak! Domek alpejski inspiracją dla najsłynniejszego architekta na świecie – Le Corbusiera!

REKLAMA

Z pewnością wiesz, że są takie góry jak Alpy.  Na 100 % widziałeś w swoim życiu przynajmniej jeden drewniany dom z ogromnym spadzistym dachem, posiadającym cechy budynków wysokogórskich. Ale czy słyszałeś o mężczyźnie, który zaczynał jako grawer inicjałów na kopertach od zegarków, a został jednym z najsłynniejszych architektów na świecie? Rzuć okiem na Jego najsłynniejsze budowle i pomyśl co mogą mieć wspólnego z domkiem alpejskim. A jeżeli nie masz pojęcia, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

źródło: Wikipedia, Pinterest, Flickr

Kto to jest Corbu?

Pieszczotliwie nazywany tak przez swoja żonę i przyjaciół. Corbu to Le Corbusier. Taki przydomek przybrał Charles Edouard Jeanneret Gris w 1920 roku. Był Szwajcarem. Rodzina zamieszkiwała w La Chaux-de-Fonds. Miejscowość słynęła z produkcji szwajcarskich zegarków. W owym czasie połowa wszystkich zegarków używanych na świecie pochodziła właśnie stamtąd! Ojciec architekta posiadał swój zakład, w którym zajmował się emaliowaniem kopert do zegarków. Matka była pianistką.
Le Corbusier nazywany jest:

 • papieżem architektury,
 • architektem jutra,
 • największym wizjonerem w budownictwie XX wieku,
 • ojcem modernistycznego budownictwa,
 • pierwszym gwiazdorem nowoczesnej architektury
 • twórcą MODULORA
 • jednym z założycieli CIAM (Międzynarodowego Kongresu Architektury) kworum, które znacząco wpłynęło na architekturę najnowszą.

Le Corbusier to jeden z największych wizjonerów architektury XX wieku. Osoba, która wyprzedziła wielu swoim podejściem do reklamy i wizerunku, matematyki w architekturze, designie, teoriach na temat sztuki. Napisał ponad 50 książek! Projektował też meble, bo uważał, że są ergonomicznym przedłużeniem kończyn. A domy nazywał jednostkami do mieszkania.

Od zegarków do sztuki

Chłopiec szybko rozpoczął naukę  grawerowania i cyzelowania w miejscowej szkole. Pokierowano jego edukacją tak, aby zajął się architekturą. Na wygląd jego pierwszych projektów –  domków alpejskich – miały wpływ wycieczki w miejscowe góry. Wędrował po Alpach ze swoim ojcem i nauczycielami. Podczas wędrówek poznawał miejscowe rośliny. Uczył się o żyjących w górach zwierzętach. Interesowały go miejscowe tradycje. Przez krótki czas pełnił nawet funkcję prezesa miejscowego klubu alpinistycznego! Znane są jego artykuły na temat osobistych doświadczeń alpinistycznych! Góry były mu bliskie.

źródło: Wikipedia, Pinterest, Flickr

Willa Falleta jak domek alpejski

Już jako 17 chłopiec wraz z Rene Chapallazem zaprojektował swój pierwszy budynek. Bogato dekorowaną willę dla grawera zegarków Louisa Falleta. Była to pierwsza realizacja architekta. W całości inspirowana lokalną przyrodą i architekturą domków alpejskich. Projekt powstał w 1906 roku. Willę wybudowano w 1907 roku. To nauczyciel Le Corbusiera wzywał swoich uczniów do tego, aby projektując inspirowali się lokalną kulturą. Willa Falleta usytuowana jest na zboczu góry na północ od miasta. Z zewnątrz nie odbiega w kształcie od tradycyjnych alpejskich domków z duża powierzchnią skośnych dachów. Ale innowacyjne jest wnętrze i elementy dekoracyjne na elewacjach! Salon i sypialnia zostały tak zaprojektowane, aby otaczały dwukondygnacyjny holl. To była nowość w kształtowaniu przestrzeni mieszkalnej i zapowiadała dalsze wizje architektoniczne architekta. Willa Falleta ma wejście umieszczone bardzo nisko, na południowej fasadzie jest znacznie więcej przestrzeni i to tam zlokalizowano balkony i loggię. Zaskakujące dla odwiedzających dom były elementy dekoracyjne, które pokrywały fasady i wewnętrzne ściany. Z jednej strony willa Falleta była tradycyjną surową, chatą alpejską, rustykalną, z elementami drewnianymi i ze spadzistym dachem, a z drugiej strony jej dekoracyjny charakter elewacji i wykończenia (np. balkony, układ i rozmieszczenie okien, przestrzenie elewacyjne) zapowiadała odejście od tradycyjnej architektury na rzecz nowoczesnej, podmiejskiej willi. Le Corbusier w dekoracjach elewacji i ścian wewnętrznych wykorzystał motyw jodły. Techniką sgrafitto wykonano stylizowane rysunki drzew i szyszek. Na ścianach pojawiły się reliefy, barwny wielokolorowy z dominacją grafitu wzór. Dbałość o szczegóły była tak wielka, że do dzisiaj badaczy i zwiedzających fascynują kute z żelaza, specjalnie zaprojektowane kołatki czy pięknie wykończone elementy drewniane zlecone miejscowej pracowni ciesielskiej.

Kariera budowniczego alpejskich willi

Mając 29 lat razem ze swoim kuzynem Pierrem Jeanneretem założył w Paryżu studio architektoniczne. Nigdy nie ukończył wyższej szkoły architektonicznej. Swoją wiedzę na temat budowania nabył podczas licznych podróży (Mediolan, Florencja, Galluzzo w Kartuzji, Siena, Bolonia, Padwa, Wenecja, Budapeszt, Wiedeń, Paryż, Lyon, Niemcy, Turcja, Grecja) oraz praktyk w pracowniach projektowych prowadzonych przez słynnych projektantów (Augusta Perreta, Tony’ego Garniera, Josefa Hoffmanna, Petera Behrensa). Poznał najsłynniejszych architektów swoich czasów Waltera Gropiusa i Miesa van der Rohe. Dbał o samowykształcenie w dziedzinie budowy miast, fascynowała go architektura klasztorna. Jego pracowitość i precyzja (jak w szwajcarskim zegarku!) doprowadziły go na sam szczyt w historii architektury.

Pięć punktów nowoczesnej architektury wg Le Corbusiera

Przechodząc drogę od fascynacji secesją, art. deco i angielskiego ruchu „Sztuk i rzemiosł” , projektując wille w oparciu o styl domków alpejskich, doszedł do koncepcji architektury nowoczesnej, założeń urbanistycznych, potrzeb mieszkaniowych człowieka XX wieku. Znawcy mówią o Le Corbusierze, że urósł do rangi symbolu. Pisze się o Nim, że był pionierem tzw. inteligentnego domu. Jego maszyna do mieszkania nie powstała jako odosobniona wizja. Był to efekt wieloletnich studiów nad historią architektury. Le Corbuser wielką wagę przykładał do dawnych mistrzów. Badał proporcje. Jak Witruwiusz, Leonardo da Vinci, Albrechta Durera czy Villuard de Honnecourt dokonywał obliczeń i obserwacji. W projektach dążył do osiągnięcia matematycznej harmonii w zgodzie z platońską koncepcją, że pewne stosunki liczbowe tkwią jako podstawa porządku wszechświata  i są źródłem piękna. Wyliczając stosunki długości poszczególnych części ciała ufał, że będzie w stanie odnieść liczby do innych dziedzin życia np. projektów pomieszczeń, w  których będzie się idealnie mieszkało. Tak w 1948 roku powstał Modulor. Idealny wzorzec, oparty na klasycznej zasadzie „złotego podziału”.  To Modulor wyznaczał wysokość pomieszczeń, poziomy pracy czy wysokość idealnego siedziska. Wierzył, że jest w stanie projektować z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik, aby mieszkania były idealnie wymierzone dla potrzeb człowieka, ergonomiczne i wręcz „uszyte na jego miarę” .

Oto co starał się wdrażać w swoich projektach:

 • Budynki oparte na słupach (konstrukcja zwana pilotis)
 • Poziome okna (często ciągnące się na całej szerokości elewacji)
 • Płaski dachy (często projektował na nich tarasy, place zabawa, ogrody)
 • Wolne plany (wolny rzut – polegający na zaprojektowaniu wnętrza nie podzielonego na zamknięte pomieszczenia)
 • Wolna elewacja (dowolność w rozmieszczeniu okien czy rezygnacja z uprzywilejowania którejkolwiek z fasad budynku).

Alpejskie domki z drewna królują

Współcześnie stal, beton i szkło coraz częściej ustępują miejsca drewnu. To właśnie ten materiał, naturalny i pierwotny staje się budulcem w pełni komfortowych i pod względem standardu – bardzo dobrej jakości domów. Domy z drewna, z bali powstają jak grzyby po deszczu i znowu, w zgodnie z tradycją, stają się elementem charakterystycznym w pejzażach górskich. Wyobraź sobie, że Le Corbusier wcale nie uwielbiał zaprojektowanej przez siebie willi, ale najchętniej każdą wolną chwilę spędzał w prymitywnym i minimalistycznym Le Petit Cabanon w Cap Martin nad Morzem Śródziemnym. Drewniana chata z bali Le Petit Cabanon (Mała Budka) została zaprojektowana przez Le Corbusiera w 1951 roku. Jest mała i ergonomiczna. Miniaturowy obiekt przypominający pudełko powstało zgodnie z jego wyliczeniami na temat proporcji człowieka. To tutaj Le Corbusier mieszkał po śmierci żony i to z tego domu wyszedł 27 sierpnia 1965 roku, aby popływać. Była to jego ostatnia kąpiel w morzu. Zmarł na zawał serca. Życie zatoczyło pętle. Pierwszy zaprojektowany przez Le Corbusiera dom to willa oparta na wzorcu alpejskiego domku, zaś ostatni, to wypoczynkowy domek z drewnianych bali, urokliwy, funkcjonalny i ergonomiczny w każdym szczególe. Uwielbiany przez Niego.

źródło: es.wikiarqiutektura.com, Flickr

Jeżeli chcesz zaznać błogiego spokoju w otoczeniu przyrody i wypocząć, to zapraszamy Cię do Domku Alpejskiego w Nowym Bystrym położonym prawie na 1000 m n.p.m. Nasz domek alpejski jest komfortowym, urządzonym zgodnie z najwyższymi standardami miejscem wytchnienia dla osób lubiących kontemplować oraz uwielbiających aktywnie spędzać czas.

źródło: http://www.domekalpejski.pl/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki