Dla kogo podrożeje woda?

Nowe prawo wodne może zwiększyć opłaty środowiskowe za pobór wody dla spółek wodociągowych. Jakie to mogą być podwyżki, kogo będą dotyczyć i kiedy wejdą w życie?

REKLAMA

Wszyscy czekają na rozporządzenie Ministerstwa Ochrony Środowiska, które szczegółowo będzie mówić o terminach i stawkach. Kiedy to nastąpi, zależy tylko od ministra. Wstępnie mówiono o wzroście opłaty za metr sześcienny z 4 groszy do 40 groszy. Wodociągowcy mają jednak nadzieję, że w rozporządzeniu ta opłata pozostanie na dotychczasowym poziomie. Jeśli tak się nie stanie wodociągi będą musiały więcej zapłacić za pobór wody ze źródła.

Zapytaliśmy w MPWiK Jaworzno o ile szacunkowo wzrosną koszty środowiskowe, jakie dziś ponosi spółka za pobór wody z jaworznickiego źródła, w związku z wprowadzeniem nowego prawa wodnego. Do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Według naszych szacunków może to być kwota około miliona złotych.

Tymczasem w rozporządzeniu wprowadzono poprawkę, która nakazuje w pierwszych dwóch latach zamrozić stawki końcowe dla mieszkańców. Skąd wtedy wysupłać te pieniądze? Trzeba ich będzie szukać albo w ograniczeniu inwestycji, albo liczyć na wsparcie miasta, albo też wysupłać z bieżącej działalności. Jeśli tak się stanie, będzie to bomba z opóźnionym zapłonem, bo po dwóch latach korekta cen wody i tak nas nie ominie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki