Akcja krwiodawstwa w bibliotece

Po raz kolejny w bibliotece można było oddać krew potrzebującym. Akcję prowadził jaworznicki oddział PCK wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

REKLAMA

Dla przeciętnego śmiertelnika pobieranie krwi do najprzyjemniejszych nie należy, ale krwiodawcy okazali się bardzo odważnymi osobami.

Krwiodawcą można zostać po ukończeniu 18 lat, kobiety mogą oddawać krew do ukończenia 60 roku życia, mężczyźni do ukończenia 65 roku życia. Kto spełniając warunek wieku może być krwiodawcą?

Pobieranie krwi jest dla każdego krwiodawcy najzupełniej bezpieczne, nic złego się nie może przytrafić. Ile można oddać krwi jednorazowo i jak długo organizm się po takiej akcji regeneruje?

Pobrana krew w ciągu czterech godzin powinna się znaleźć w katowickim Centrum Krwiodawstwa. Tam poddawana jest szczegółowym badaniom, które wykluczają jakiekolwiek choroby krwiodawcy. Niektórym może się wydawać, że takie oddawani krwi to niczym dawne upuszczanie krwi lub nie przymierzając stawianie pijawek. Ale czy oby na pewno?

Krwiodawcy to osoby wyjątkowo opanowane i widok krwi nie budzi w nich paniki. Wiedzą, że w ten sposób mogą uratować czyjeś życie. Pomagać jest szlachetnie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki