Pilnie potrzebny żłobek miejski. Matki zbierają podpisy pod petycją

Rodzice małych dzieci z Jaworzna chcą, aby podobnie jak u naszych sąsiadów, w naszym mieście działał żłobek publiczny. Chcą również, aby miasto dofinansowało pobyt dziecka w żłobku niepublicznym lub klubie dziecięcym. Aby pokazać władzom miasta, jak bardzo potrzebne jest wsparcie dla rodziców najmłodszych dzieci, postanowili zbierać podpisy pod petycją.

REKLAMA

Bardzo chętnie wysłałabym syna do żłobka, jednak w obecnej sytuacji zwyczajnie mnie na to nie stać. Czesne w prywatnych żłobkach przekracza moje możliwości finansowe, a państwowego w Jaworznie bardzo brakuje. Biorąc przykład z władz Warszawy, dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dotacji do żłobków prywatnych. Odciążyłoby to choć trochę budżet rodziców – mówi Ela Miąsko.

Do akcji zbierania podpisów pod petycją, zapoczątkowanej przez Małgorzatę Kudrej włączyło się Stowarzyszenie Niezależni Jaworzno.

Potrzebę wsparcia rodziców najmłodszych dzieci dostrzegają władze m.in. Sosnowca i Mysłowic. Te miasta mogą pochwalić się żłobkami publicznymi, a także dofinansowaniami do pobytu dziecka w żłobku niepublicznym. W Sosnowcu działa jeden żłobek publiczny z pięcioma oddziałami. Mysłowice również prowadzą taki żłobek, w którym może zostać przyjętych ponad 90 dzieci. Także w tych dwóch miastach rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku niepublicznym – W Sosnowcu jest to kwota 500 zł, w Mysłowicach gmina dofinansowuje pobyt dziecka w kwocie 250 zł miesięcznie.

W Jaworznie na tę chwilę rodzice nie mogą liczyć na żadne wsparcie. – Również jestem za tym, aby taki żłobek powstał. Starszą córkę posyłałam do żłobka miejskiego w Tychach (gdyż tam wtedy mieszkaliśmy) i wiem jak fajnie może funkcjonować taki żłobek za 300 zł miesięcznie – mówi Aleksandra Kocoń.

ZOBACZ TAKŻE: Sosnowiec stawia na dzieci. A Jaworzno?

Nie jest tajemnicą, że posiadanie dziecka wiąże się z wysokimi kosztami. Dlatego w wielu rodzinach koniecznością jest, aby aktywni zawodowo byli obydwoje rodzice. – Widzę, że jest bardzo dużo mam, które chcą iść do pracy, ale nie mają możliwości przez drogie żłobki i brak innych pomocy np opiekuna dziennego. W innych miastach pomoce ruszają, tylko nie tutaj i zastanawiam się dlaczego – pyta pani Małgorzat Kurdej.

Temat żłobków pod dłuższego czasu porusza radny Marcin Kozik. Radny w tym temacie złożył już kilkakrotnie interpelację do prezydenta.

Rodzice mówią wprost nie każdego stać na opłacenie żłobka lub zatrudnienie niani, chociaż obydwoje rodzice pracują. Jedno i drugie wiąże się z wysokimi kosztami.

W tym momencie rodzice najmłodszych dzieci pozostawieni są sami sobie, jednak liczą, że władze miasta w końcu dostrzegą ten problem. A my mamy nadzieję, że Jaworzno, w tak ważnej dla rodziców sprawie, nie pozostanie daleko w tyle za sąsiadami.

Petycję w tej sprawie można podpisać także w redakcji gazety „Co Tydzień” i portalu jaw.pl – ul. św. Barbary 7.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement