Racjonalizm i myślenie krytyczne w biznesie

Jak często podejmujesz pochopne decyzje lub odpowiadasz bez pomyślunku na wiadomość od klienta lub przełożonego? Często zauważamy błędy w swoim działaniu dopiero po fakcie, co może wprawiać nas w zakłopotanie, nie mówiąc o ponoszeniu konsekwencji swoich złych decyzji. Zdarza się to nawet najlepszym, jednak konieczność śledzenia źródła błędów i naprawiania ich naraża nas na niepotrzebną stratę czasu i energii.

A wiadomo – czas to pieniądz.

Jak można uniknąć oczywistych błędnych decyzji? Z pewnością warto praktykować myślenie krytyczne, o którym szczegółowo poczytacie pod linkiem. Czym jednak jest ta niezwykle cenna umiejętność? Niektórzy definiują ją jako zdolność do obserwacji zjawisk (wewnętrznych i zewnętrznych) bez ingerencji emocji, dzięki czemu, bazując na obiektywnych danych, możemy podejmować racjonalne i logiczne decyzje. Myślenie krytyczne może pomóc pracownikom gromadzić wszystkie niezbędne informacje potrzebne do przeanalizowania sytuacji, a następnie generować optymalne rozwiązania dla bieżącego problemu. Wszystko to doskonale wpływa na rozwój biznesu i środowisko, w którym pracujemy.

A co na to psychologia? Ludzie myślący krytycznie mają otwarte umysły, są pewni siebie, zdecydowani, nie polegają na aprobacie innych i są zdolni podejmować decyzje w oderwaniu od emocji. Aby zachęcić swoich podwładnych do myślenia krytycznego, warto zapytać ich, jak podejmują większość swoich decyzji. Czy robią to bazując na twardych danych czy emocjach lub przeczuciu? Czy decyzja jest poparta czymkolwiek poza emocjami, intuicją? Jeśli zapytana osoba odpowie tak, to znaczy, że jest, przynajmniej w jakimś sensie, zaangażowana w krytyczny proces myślowy.

Każdy może nauczyć się myślenia krytycznego, ale żeby nauczyć tego swoich pracowników należy przygotować się na niekoniecznie łatwą drogę. Co więcej, najpierw należałoby spojrzeć na własny proces podejmowania decyzji i określić, czy sami potrafimy podejmować merytoryczne, obiektywne, racjonalne decyzje. Psychologia jest zgodna że najlepszą bowiem strategią uczenia dobrych postaw jest przez dobry przykład.

Jeśli przełożony jest niedojrzałym lekkoduchem, który podejmuje decyzje w oparciu o nieracjonalne, egoistyczne przesłanki, wówczas będzie niezwykle ciężko próbować zaszczepić myślenie krytyczne wśród podwładnych. Dobre praktyki muszą więc iść z góry, albo – jak kto woli – od źródła.

Więcej na temat myślenia krytycznego i racjonalizmu przeczytacie w portalu czlowiek.info

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Noc w Teatrze z ATElier Kultury

"Noc w Teatrze" z ATElier Kultury można było spędzić w sobotę 18 maja. Takie wydarzenie,…

3 godziny ago

Noc w Muzeum w Jaworznie

Noc w Muzeum Miasta Jaworzna można było spędzić w sobotę 18 maja. Muzeum Miasta Jaworzna…

3 godziny ago

Słowo na niedzielę: Wierzę w Ducha Świętego

Wierzę i dzisiaj kolejny raz stawiam sobie pytania, jak tę moją wiarę pogłębić i jak…

7 godzin ago

Z perspektywy: Kim jesteś, prezydencie?

Świadomość obywatelska naszego społeczeństwa niestety nie jest w najlepszej kondycji. Niby jesteśmy już 20 lat…

8 godzin ago

Oczywista Nieoczywistość – Wojny o grody…

Przenieść się wypada do epoki średniowiecza; do jej mroków i tajemnic oraz niedopowiedzeń. To właśnie…

8 godzin ago

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

23 godziny ago