Problematyczne skrzyżowanie na Górze Piasku. Ciąg dalszy wątpliwości

Pisaliśmy ostatnio o skrzyżowaniu na Górze Piasku, które sprawia kierowcom wiele problemów.

REKLAMA

Kierowcy pytali, kto ma pierwszeństwo – czy samochód, który jedzie ulicą Górnośląską i skręca w ulicę Batorego ma pierwszeństwo przed samochodem wyjeżdżającym z ulicy Wesołej i jadącym w ulicę Batorego?

Te wątpliwości wyjaśnia nadkom. Tomasz Obarski z jaworznickiej policji. – W miejscu, w którym spotykają się samochody, czyli ulica Batorego, osoba jadąca z prawej strony ma pierwszeństwo. Wynika to z reguły prawej strony.

Z tym jednak nie zgodził się mieszkaniec naszego miasta, który w liście do redakcji tak argumentuje:

Nie zgadzam się z opinią Pan Policjanta, który moim zdaniem powinien bardziej wnikliwie przeanalizować sytuację. Osoba jadąca ul. Wesołą teoretycznie zgodnie z :

Art. 22 4 Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony. Z powyższego wynika, iż pojazd z Wesołej nie może wjechać na skrzyżowanie, jeżeli coś na nim się znajduje np. pojazd od strony Szczakowskiej.

Dodatkowo jeśli przyjąć, iż te dwa łączniki to jeden pas ruchu to obowiązuje reguła prawej ręki natomiast, jeśli potraktować to jako dwa oddzielne pasy ruchu i w przypadku kiedy na ul. Batorego znajdują się linie wyznaczające oś jezdni w/w reguła nie ma zastosowania. Jeśli na miejscu pojawi się policja wina w przypadku kolizji zapewne będzie po stronie pojazdu z Górnośląskiej, natomiast dodatkowy mandat również dostanie pojazd z Wesołej za naruszenie Art. 22 4. Jeśli ktoś będzie miał wystarczająco dużo czasu może nie przyjąć mandatu za kolizję i ze względu na pewne niewymienione dodatkowe niejednoznaczności w przepisach zapewne sprawę wygra.

Faktycznie to skrzyżowanie jest dla kierowców problematyczne. Kto ma zatem pierwszeństwo i kto ma rację? Jakie są Wasze opinie?

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ