Jak urządzić funkcjonalny ogród?

REKLAMA

Ogród to miejsce, gzie spędzamy wolny czas. Możemy w nim tylko wypoczywać, ale możemy też spędzać go aktywnie pielęgnując rośliny, uprawiając grządki lub biegać po wyznaczonych alejkach.

Ogród przystosowany do potrzeb użytkowników

Nim zaczniemy urządzać ogród lepiej wcześniej zastanowić się jakim celom ma służyć, dzięki temu unikniemy zbędnych wydatków na rzeczy, które potem okażą się całkowicie bezużyteczne w ogrodzie.

W zależności od funkcji należy w ogrodzie zaplanować odpowiednie miejsca. Najczęściej są to:

  • miejsce do wypoczynku,
  • miejsce na grilla,
  • plac zabaw dla dzieci,

Miejsce do wypoczynku

To najważniejsza strefa w ogrodzie, w końcu to tu będziemy się relaksować i spędzać czas w gronie rodzinnym i przyjaciół.

Możliwości aranżacji tego miejsca jest bardzo wiele. Jedną z nich jest altanka z tradycyjnymi drewnianymi meblami ogrodowymi. To jeden z najbardziej uniwersalnych najtańszych sposobów. Drewniane meble ładnie prezentują się na tle zieleni, dodatkowo ażurowe ścianki altanki można wykorzystać jako podpory dla pnączy.

Jeżeli nie chcemy altanki to meble można ustawić pod pergolą, która będzie chroniła przed piekącym słońcem. Wyposażenie ogrodu podobnie jak inne artykuły podlega trendom mody. Od kilku lat modne jest zagospodarowanie miejsca wypoczynku a wzor salonu, a więc z dużymi kanapami, fotelami i pufami. Taka stylistyka doskonale wpisuje się w nowoczesne ogrody minimalistyczne.

Miejsce do grillowania

Najlepiej przeznaczyć na nie oddalony od domu fragment ogrodu, tak by zapachy i dym nie przenikały do wnętrz domu. Oczywiście w tej części ogrodu należy postawić grilla (bardzo bogata oferta producentów i duże zróżnicowanie cenowe) oraz meble umożliwiające spożycie przygotowanych potraw. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest długi drewniany stół oraz ławy, na których zmieści się więcej osób. Warto tutaj umieścić niewielką szafkę, w której będzie można przechowywać naczynia do grillowania. Zadaszenie miejsca na grill sprawi, że przyrządzać ulubione potrawy będzie można bez względu na pogodę.

Fot. Meble ogrodowe www.produktyogrodowe.pl/

Plac zabaw dla dzieci

Dzieci powinny dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu. Doskonale nadaje się do tego własny ogród, który zapewnia im bezpieczeństwo. Urządzenie miejsca zabaw dla dzieci uzależnione jest od wielkości ogrodu, wieku dzieci i ich upodobań.

W małych ogrodach praktycznym rozwiązaniem są domki typu wieża. Właściwie jest to 3 lub 4 w jednym. Główną część stanowi domek na słupach. Dostać się do niego można po schodach, a opuścić przy pomocy zjeżdżalni. Pod domkiem z powodzeniem można zaplanować piaskownicę, która w ten sposób będzie chroniona przed deszczem. Dla dzieci starszych na ściankach domku można zrobić ściankę wspinaczkową, liny do podciągania.

W ogrodach o większej powierzchni warto umieścić trampolinę (uwielbiają ją dzieci w każdym wieku), większy basen przenośny. Dla nastolatków można ustawić tablicę do koszykówki, zrobić małe boisko do piłki nożnej. Wariantów zagospodarowania ogrodu jest bardzo dużo, ale na etapie projektowania należy przede wszystkim brać pod uwagę czynniki wpływające na jego funkcjonalność.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki