REKLAMA

Kotły centralnego ogrzewania są urządzeniami trwałymi, mimo to jednak wymagają wymiany co kilka lub kilkanaście lat. Dla techniki grzewczej to bardzo długi okres, w którym dokonano wielu udoskonaleń kotłów centralnego ogrzewania.

Dlaczego warto zmienić kocioł?

Ogrzewanie domu w zimie to spore wydatki związane z zakupem opału na cały sezon, czasami także z koniecznością jego uzupełnienia w trakcie sezonu. Nowoczesne piece dzięki sterowaniu procesem spalania są znacznie oszczędniejsze i do ogrzania tej samej kubatury zużywają mniej paliwa stałego. Powoduje to nie tylko oszczędności w budżecie domowym, ale ma także znaczący wpływ na ochronę środowiska. To właśnie troska o jakość powietrza powoduje, że na producentów kotłów centralnego ogrzewania nakładane są wymogi spełniania norm czystego spalania. Obecnie zarówno tradycyjne kotły zasypowe, jak i nowoczesne kotły z podajnikiem są kotłami przyjaznymi dla środowiska i dla budżetów domowych.

Zalety i wady kotłów zasypowych

Kotły zasypowe to najczęściej spotykane urządzenia w domowych kotłowniach. To przede wszystkim efekt niskich kosztów zakupu i uniwersalności. Poza paliwem podstawowym zalecanym przez producenta (najczęściej węgiel orzech), dostosowane są do spalania także drewna, biomasy, koksu lub miału. Daje to użytkownikom znacznie większe możliwości zakupu opału, w zależności od cen i dostępności. Prawidłowo obsługiwane kotły zasypowe nie powodują dymienia i zanieczyszczenia środowiska.

Największą wadą kotłów zasypowych jest ich obsługa. Niestety wymagają dosypywania opału co kilkanaście godzin, a więc rano i wieczorem trzeba pamiętać o wizycie w kotłowni i odpowiednio zarezerwować sobie czas.

Fot. Kotły www.kotly-bialek.pl/grzewcze-weglowe-piece-kotly-co-sklep-internetowy

Zalety i wady kotłów z podajnikiem

Kotły centralnego ogrzewania to przede wszystkim rozwiązanie bardzo wygodne i ekonomiczne. Cały proces spalania jest sterowany automatycznie co minimalizuje zużycie paliwa i tym samym przynosi wymierne korzyści ekonomiczne. Piece z podajnikiem są właściwie bezobsługowe. Wystarczy zaprogramować żądaną temperaturę i raz na kilkanaście dni uzupełnić podajnik. Opał będzie odpowiednio dozowany przez system sterujący. Taki system gwarantuje nie tylko mniejszą ilość pracy, ale także zdecydowanie mniejsze zużycie opału. Kotły z podajnikiem<

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement