Czym są oringi i jakie jest ich zastosowanie?

Zdecydowana większość urządzeń mechanicznych korzysta z elementów, które wymagają dodatkowego uszczelnienia. Niezależnie od tego, czy wynika to ze specyfiki urządzenia i troski o jego prawidłowe działanie, czy od materiałów i substancji, z jakimi dana maszyna pracuje, prawidłowe uszczelnienie techniczne jest koniecznym warunkiem bezpiecznego użytkowania wszelkich urządzeń. Oringi to niewielkie elementy, które dzięki swoim charakterystycznym cechom umożliwiają zapewnienie odpowiednich warunków roboczych i bezpieczeństwa pracy.

Cechy, jakie posiadają oringi

Oringi są gumowymi (choć nie tylko, co pokażemy w dalszej części) materiałami izolacyjnymi, posiadającymi przekrój okrągły. Charakteryzują się bardzo wysokim poziomem elastyczności, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób można je dopasować do niemal każdego urządzenia. Wyżej wspomniana cecha jest również nieoceniona przy uszczelnianiu części zarówno ruchomych, jak i stałych. W zależności od ich przeznaczenia mogą mieć inne cechy.

Rodzaje oringów

Ze względy na różnorodne właściwości, możemy wyróżnić następujące rodzaje oringów:

  • NBR – Są odporne na działanie większości rozcieńczonych kwasów przemysłowych, zasad, płynów hydraulicznych, a także smarów i olejów, takich jak mineralne, roślinne, zwierzęce, hydrauliczne i silikonowe. Zasięg termiczny ich pracy wynosi od -30 do 90 stopni Celsjusza.
  • FKM/FPM – Potocznie nazywane oringami olejoodpornymi, są przeznaczone do pracy w wyższych temperaturach, sięgających 210 stopni. Cechują się wysoką odpornością na oleje hydrauliczne, zwierzęce oraz roślinne, smary silikonowe, mineralne, węglowodory Benzenowe, a także ozon. Są również w dużym stopniu odporne na promieniowanie UV, paliwa i płyny hydrauliczne.
  • EPDM – Oringi tego typu wykazują największą skuteczność w zakresie temperatur od -20 do 150 stopni. Są odporne na działanie kwasów nieorganicznych i krótkołańcuchowych, takich jak mrówkowy, chlorowodorowy, parę, gorącą wodę, alkohole, estry, ketony, płyny hamulcowe na bazie glikolu, ozon, promieniowanie UV, a także naturalne niszczenie wskutek starości.
  • Silikonowe – Oringi silikonowe wykazują największą tolerancję termiczną, gdyż jej zasięg wynosi od -50 do nawet 300 stopni Celsjusza. Dodatkowo są najbardziej skuteczne w środowiskach wykorzystujących ozon, wodę i roztwory wody oraz soli. Dodatkowo jest to materiał zarówno hydrofobowy, jak i naturalnie izolującym elektryczność.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.uszczeltech.pl.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Stowarzyszenie ”Jeleń.Tu mieszkamy!” zaskarżyło decyzje środowiskową dotyczącą fabryki płyt w Jeleniu

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości decyzję środowiskową dla przedsięwzięcia "Budowa instalacji do produkcji płyt…

47 minut ago

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co…

20 godzin ago

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na…

20 godzin ago

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości…

20 godzin ago

Quiz TOZ Jaworzno na Światowy dzień Ziemi – nagrodzeni

Z okazji Światowego Dnia Ziemi jaworznicki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przygotował quiz, na który…

22 godziny ago

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw…

22 godziny ago