Jak wybrać roletę?

REKLAMA

Roleta stanowi specyficzny rodzaj przesłony okiennej, która w zależności od lokalizacji, może spełniać bardzo różne funkcje. W zależności od tego, czy naszym priorytetem jest zaciemnienie wnętrza i ochrona własnej prywatności, zapewnienie dobrej termoizolacji pomieszczenia, czy stworzenie efektownej aranżacji, możemy wybierać spośród tysięcy modeli i wielu rodzajów rolet oferowanych nam przez producentów i dystrybutorów. Dowiedz się jak dobrać roletę do danego pomieszczenia i poznaj wady i zalety najpopularniejszych typów rolet.

Rolety wewnętrzne

Najbardziej podstawowym kryterium podziału rolet jest oczywiście miejsce ich zamocowania. Wyróżniamy rolety wewnętrzne, mocowane na ścianie pomieszczenia, suficie lub w ramie okiennej, a także zewnętrzne, mocowane na elewacji lub pod tynkiem. Rolety różnią się między sobą także sposobem sterowania: wyróżniamy rolety sterowane ręcznie lub elektronicznie. Jednym z najchętniej wybieranych rodzajów rolety wewnętrznej jest z pewnością roleta rzymska. To klasyczna, materiałowa roleta, montowana na ścianie lub na suficie. Rolety rzymskie to bogactwo tkanin, kolorów, wzorów oraz wykończeń, dzięki czemu wybór takiej rolety zapewni nam nie tylko odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia, ale także szerokie możliwości dekoracyjne. Dzięki nim, okno w naszej sypialni, salonie czy w pokoju dziecięcym będzie prezentować się efektownie i elegancko. Wiele inspiracji znajdziesz na stronie https://oknarolety.com/.

Bardzo ciekawą alternatywą dla rolet rzymskich, są rolety dzień-noc. Dają one znacznie większe pole manewru w zakresie zaciemniania pomieszczeń i regulacji napływu światła niż rolety rzymskie. Dzięki dwóm warstwom tkaniny możemy uzyskać całkowite zaciemnienie, zasłaniając roletę, lub częściowe, przesuwając tkaninę o kilka centymetrów. Roletę dzień – noc możemy odsłonić również całkowicie, podobnie jak roletę rzymską. Na rynku znajdziemy sporo wariantów kolorystycznych, dzięki czemu dobór rolety idealnie pasującej do wystroju pomieszczenia nie będzie problemem.

Rolety zewnętrzne

Roleta zewnętrzna będzie dobrym wyborem, jeśli cenimy sobie naszą prywatność, a do tego chcemy poprawić właściwości termoizolacyjne budynku. Jej zastosowanie pozwala osiągnąć optymalny stopień zaciemnienia, jednocześnie roleta zewnętrzna ma bardzo dobre właściwości wygłuszające, znacznie ograniczając słyszalność silnych podmuchów wiatru. W zimie roleta zewnętrzna chroni dodatkowo przed chłodem, w lecie – zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń.

Współczesny rynek oferuje nam niezwykle bogatą ofertę rolet, wykraczającą daleko poza najbardziej popularne gatunki, opisane w tym artykule. Tylko od nas zależy, na jaki typ rolety się zdecydujemy.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki