Anglicy mają w zwyczaju spotykać się wokół choinki na głównym placu Londynu w Boże Narodzenie, wspólnie wtedy kolędują. W poszukiwaniu angielskich kolęd udaliśmy się na XIX Ogólnopolski Konkurs Kolęd Angielskich.

REKLAMA

Organizatorem tego miłego przedsięwzięcia jest I LO. W Teatrze Sztuk w piątek 15 grudnia – właściwie raczej w piosenkach świątecznych niż w kolędach – zaprezentowało się ok. 30 podmiotów wykonawczych – solistów i duetów, czyli ok. 50 młodych wokalistów, w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Przyjechali ze Ślaska i z Małopolski.

Trzyosobowe jury podkreśliło, że jego wybór był jednogłośny, doceniono zarówno poprawność językową, jak i wyraz artystyczny. Trochę pogadaliśmy z konkursowiczami o kolędowaniu po angielsku. Tak więc – jak nam powiedziano – Anglicy częściej niż kolędy śpiewają piosenki świąteczne i noworoczne. My zaś bardziej jesteśmy od nich religijni i uduchowieni, oni tylko „lekko dotykają sacrum” – jak mówiła pani instruktor muzyczny z Gim. nr 4. W tym kolędowaniu po angielsku jaworznianie wypadli zupełnie dobrze – w kategorii szkoły ponadpodstawowe wyróżniono Zuzannę Gołas z I LO, w kategorii szkoły podstawowe wyróżniono Joannę Gibas, II m. nagrodzono Sargisa Davtyan z Gim. nr 4, I m. powędrowało do Joanny Pach ze SP nr 7, Grand Prix zdobyła jaworznianka Jagoda Sadziak uczennica PSM w Katowicach.

Ela Bigas

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki