sobota, 20 kwietnia, 2024

Mokry ekogroszek – opinia ekspertów

Strona głównaInterwencjeMokry ekogroszek - opinia ekspertów

Mokry ekogroszek – opinia ekspertów

- Advertisement -

Po emisji materiału „Mokry ekogroszek – cichy zabójca kotłów”, w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Również w komentarzach pytano nas: „A na jakiej podstawie redakcja Jaw.pl twierdzi, że stopień zawilgocenia paliwa ma wpływ na awaryjność pieców centralnego ogrzewania?” i  „gdzie usłyszeliśmy, że mokry ekogroszek jest przyczyną powstawania smogu?”

Doceniając wnikliwość i trafność uwag naszych widzów, odpowiadamy, że wiedzę czerpiemy u samego źródła. W tym wypadku – od dostawców paliw oraz specjalistów w dziedzinie systemów ogrzewania.

Zacznijmy od ekgroszku. Odwiedziliśmy jeden z najpopularniejszych składów opału w okolicy. O ekspercką opinię poprosiliśmy Pana Adama Kaszubę. Pan Adam, na przykładach opisał nam wszelkie nieprawidłowości w przygotowaniu oraz składowaniu ekogroszku. W jego opinii zima jest najgorszym czasem na uzupełnianiu zapasów węgla. Wyjaśnił nam również, dlaczego powinniśmy decydować się na paliwo zamknięte w plecionych workach.-
Wątpliwości rozwiązane. Szanujący dobro klientów sprzedawcy, mokrym ekogroszkiem nie handlują. Kropka.

Adam Kaszuba, właściciel składu opału

A co z piecami? Rdzewieją? Ich wydajność spada? Tu o pomoc zwróciliśmy się do Grzegorza Wawryna oraz Huberta Kromki – specjalistów w temacie instalacji centralnego ogrzewania. Obaj Panowie byli zgodni – zła jakość ekogroszku odpowiada za większość awarii kotłów.

Hubert Kromka, Ferryt

A co psuje się najczęściej i jak wysokie są koszty serwisowania? Rdza atakuje głównie zasobniki oraz systemy przekazujące paliwo do części paleniskowej. Największym zagrożeniem może być jednak pożar wywołany przez skorodowany systemu zapobiegający „cofaniu” ognia do zasobnika. Koszty naprawy uszkodzonego pieca oscylują od kilkuset do nawet półtora tysiąca złotych. Zdarza się jednak, że piec ulega całkowitemu zniszczeniu.

inż. Grzegorz Wawryn, AlfaProjekt

Wnioski? Bez zmian – mokry ekogroszek nie nadaje się do ogrzewania naszych domostw. Niszczy nasze piece, narażając nas na dodatkowe koszty a, co równie istotne, przyczynia się do powstawania smogu.

 

[vc_facebook]

mówiliśmy o tym:

Mokry ekogroszek – cichy zabójca kotłów – sprawca smogu

1 KOMENTARZ

  1. Końcem listopada kupiłem piec i ekogroszek paczkowany, który wydawało by się że będzie bardziej suchy. Oczywiście też jest mokry. Niby wilgoć ma być na jakimś poziomie, ale wiadomo jak jest. Cały zasobnik jest mokry a suszenie nie daje za bardzo rezultatu. W każdym razie śrubki uchwytu dekla od podajnika zaszły już rdzą, a skoro one rdzewieją to co będzie niżej. Producent znając życie wykręci się, dlatego też po sezonie będę rozbierał piec i zobaczymy jak to wygląda i co będzie do wymiany… A piec tani nie jest 13.000 piechotą nie chodzi.

- Advertisment -

Pana Andrzeja kłopotów ciąg dalszy

W materialne pt. „Człowiek śpi jak na bombie”, który ukazał się 8 kwietnia, opisywaliśmy niełatwą sytuację pana Andrzeja, mieszkańca Ciężkowic. Jego posesja od dłuższego...

Sądowa epopeja Sebastian Kusia. Wyrok coraz bliżej. Może zapaść 24. kwietnia

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie od prawie 5 lat trwa proces Sebastiana Kusia, podejrzanego o przyjmowanie łapówek, kiedy to pracował na stanowisku naczelnika biura...

Piątkowe pikniki cieszyły się sporym zainteresowaniem

Pomimo chłodu, aż dwa pikniki odbyły się w tym samym czasie w Jaworznie. Jeden zorganizowany jako „Dzień ziemi” pod płaszczką, drugi piknik na Osiedlu...