REKLAMA

Smycz i obroża to podstawowe elementy wyprawki dla psa. Na rynku jest bardzo szeroki wybór zarówno smyczy, jak i obroży dla psów. Dostępne są one w różnych rozmiarach i modelach. Wielu właścicieli czworonogów ma problem z wyborem odpowiedniej smyczy i obroży. Aby je wybrać, należy wziąć pod uwagę wielkość i wagę pupila, jego temperament, tryb życia.

Każdy pies powinien jak najwcześniej być przyzwyczajany do smyczy i obroży. Naukę chodzenia na smyczy należy rozpocząć już we wczesnym szczenięctwie. Wówczas wspólne spacery z pupilem będą bardziej komfortowe dla właściciela i zarazem bezpieczniejsze dla zwierzęcia.

Wybór smyczy dla psa

Wybierając smycz należy zwrócić uwagę na jakość materiałów, z których wykonana jest smycz oraz na solidność wykonania każdego elementu. Grubość smyczy należy dobrać do wielkości psa. Jeżeli zwierzę jest duże, nie można wybrać smyczy zbyt delikatnej, gdyż przy gwałtownym ruchu może to grozić zerwaniem się psa ze smyczy.

Smycz dla psa musi mieć odpowiednią długość, najlepiej od 1,25 do 2 metrów. Zbyt krótka smycz będzie się za bardzo napinać podczas spacerów. Z kolei smycz za długa może się plątać. Im mniejszy jest pies, tym dłuższa powinna być smycz.

Można wybrać smycz klasyczną lub automatyczną. Smycz klasyczna to jednoczęściowa smycz ze skóry, z taśmy parcianej lub z metalowego łańcucha. Wśród smyczy klasycznych znajdziemy też smycze regulowane – smycze składane zakończone karabińczykami służącymi do regulowania długości. Smycz automatyczna pozwala regulować jej długość za pomocą specjalnego mechanizmu.

Wybór obroży dla psa

Obroża musi być dostosowana do wieku psa, dopasowana do budowy ciała, wielkości oraz siły czworonoga. Obroża nie może być ani za ciasna ani za luźna. Zbyt ciasna obroża będzie podduszać psa, ze zbyt luźnej obroży pies łatwo może się zerwać. Obroża powinna być na tyle luźna, by bez problemu zmieściły się pod nią dwa palce naszej dłoni. Przy zakupie obroży należy też zwrócić uwagę na zapięcie, na uchwyt do przypinania smyczy oraz na jakość wszystkich elementów obroży.

Zbyt mocne ciągnięcie psa na obroży może powodować u zwierzęcia szereg urazów i chorób. Dlatego w większości przypadków zdecydowanie lepiej wybrać szelki dla psa. Takie obroże dla psów bardzo dobrze sprawdzą się zwłaszcza w przypadku szczeniąt. Jeśli są dobrane prawidłowo, spełniają podobne funkcje jak obroża, nie krępują ruchów psa.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ