Bezpiecznie na drogach cz.1 – sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy na skrzyzowaniach z pierwszeństwem łamanym

Wzmożony ruch ulicą Grunwaldzką wciąż trwa. Jak zachować się na drodze, by poprawić bezpieczeństwo w ruchu lądowym? Odpowiedzi na nurtujące nas pytania postanowiliśmy szukać u eksperta.

REKLAMA

Pan Rafał Kaptur, wieloletni instruktor nauki oraz doskonalenia technik jazdy, wziął pod uwagę dwa obecnie najbardziej niebezpieczne miejsca w Jaworznie. W pierwszym odcinku dotyczącym poprawy bezpieczeństwa na drodze, omówimy skrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej z Lipową. Jako przykładem posłużymy się również skrzyżowaniem ulic Podwale z 11-go Listopada.

O tym, że sygnalizowanie zamiaru skrętu sprawia kierującym niemały kłopot, można zauważyć na każdym kroku.Na prezentowanych przykładach, oprócz znaku informacyjnego D-1, oznaczającego drogę z pierwszeństwem przejazdu, znaku ostrzegawczego A-7, oznaczającego potocznie „ustąp pierwszeństwa przejazdu” oraz znaku zakazu B-20, czyli popularnego STOP, znajdują się także często występujące tabliczki T-6a do T-6g . Takie tabliczki odzwierciedlają rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu. Według „nowej szkoły” taka tabliczka oznacza zmianę kierunku drogi z pierwszeństwem przejazdu. Stąd całe zamieszanie: sygnalizować zmianę kierunku jazdy, czy sygnalizować opuszczenie głównej drogi. Nie da się prosto odpowiedzieć na to pytanie. Najważniejsze jest takie sygnalizowanie, by nie wprowadzać w błąd innych użytkowników drogi. Przykład 1: poruszając się od strony Pechnika, sygnalizowanie prawym kierunkowskazem zamiaru opuszczenia głównej drogi i jazdę na wprost, może doprowadzić do nieporozumienia z jadącym od strony ul. Lipowej. Przykład 2: jadąc drogą z pierwszeństwem przejazdu, niesygnalizowanie zamiaru skrętu w lewo, może doprowadzić do nieporozumienia z jadącymi z drogi podporządkowanej od strony Gigantu.

Najważniejszy jest zatem rozsądek. Należy podkreślić – z przepisów wprost wynika, że na skrzyżowaniach musimy zachować szczególną ostrożność. Należy też wspomnieć o ograniczonym zaufaniu. Kierowcom życzymy szerokiej drogi.

Jarosław Gałecki

W drugim odcinku przyjrzymy się skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Kolejowej oraz zasadom pierwszeństwa przejazdu.

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach ? Zobacz także w części drugiej:

Bezpiecznie na drogach cz. 2 – pierwczeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ze znakiem STOP

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Na jakiej podstawie skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej z Lipową i Podwale z 11-go Listopada zostały zakwalifikowane jako „najbardziej niebezpieczne w Jaworznie”? Te skrzyżowania mają swoje wady, na pewno nie są to skrzyżowania najprzyjemniejsze dla kierowców, ale ile tam było zdarzeń z ofiarami śmiertelnymi lub rannymi?

    Przykładem niebezpiecznego skrzyżowania jest za to na pewno np. skrzyżowanie ul. Paderewskiego i Królowej Jadwigi – ten problem był zresztą opisywany w gazecie Co Tydzień 2 lata temu. W tym roku przechodzący tamtędy starszy człowiek trafił w stanie ciężkim do szpitala po uderzeniu przez samochód. Nic dziwnego, skoro są tam namnożone punkty kolizji z pieszymi z powodu nadmiaru pasów ruchu.