IX wytycznych stosowanych podczas optymalizacji stron internetowych

Optymalizacja stron internetowych poprzedza trudny proces zdobywania przez serwis wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest niezbędnym elementem batalii i krokiem wstępnym do dalszych działań. Zaczyna się ją wprowadzać w życie po wykonaniu audytu, który ujawnia niedociągnięcia często w wielu sferach istnienia strony.

I. Architektura strony
Zaplanowanie budowy witryny ułatwia późniejsze korzystanie z jej zasobów. Warto zadbać o standardy UI i UX. Strona powinna być przyjazna dla użytkownika i wyszukiwarek. Nigdy, tylko dla jednej grupy. Zadbajmy, aby strona była wyświetlana na wielu urządzeniach: komputery, tablety, telefony i telewizory.

II. Przyjazne adresy URL
Często używa się w stosunku do adresów internetowych epitetu przyjazny.
Co to znaczy?
Nad wyraz często można „podziwiać” adresy złożone z ciągu przypadkowych znaków przypominające groźne tasiemce przykład – nazwastrony/?7261kdhd. Przyjazne adresy powinny być złożone ze słów kojarzących się z treścią – nazwastrony/tworzenie-stron-internetowych, nazwastrony/kontakt itp.

III. Linki wewnętrzne
Dzięki umiejętnemu zaplanowaniu i realizacji komunikacji wewnętrznej można wpłynąć na ruch w obrębie witryny, co przełoży się na wyniki wyszukiwania. Linki wewnętrzne to odnośniki między artykułami na naszej stronie. Przy tworzeniu założenia schematu dobrze jest wykonać rysunek w formie grafu. W tej fazie projektowania na papierze mogą ujawnić się niedociągnięcia w postaci braku logiki planowanych połączeń. Warto zaplanować niewielką nadmiarowość linków prowadzących do jednego miejsca z kilku lokalizacji na tej samej stronie. Pamiętajmy, aby linkować mniejsze artykuły do głównego zagadnienia np. atrakcje turystyczne Warszawy linkujemy do artykułu ogólnego o Warszawie.

IV. Słowa kluczowe
W optymalizacji pod większość wyszukiwarek ważna jest orientacja na słowa kluczowe w linkowaniu wewnętrznym. Słowa i frazy kluczowe powinny być zawarte w kotwicach linków. Należy unikać grafiki w anchor. Także tytuł linka powinien zawierać słowo kluczowe. Kotwice typu „read more”, „czytaj”, „idź dalej” powinny być jak najrzadziej stosowane.

V. Optymalizacja w zgodzie z keywords
Słowo kluczowe powinno się pojawić kilkakrotnie na stronie, której dotyczy. Powinno być widoczne w hierarchii znaczników, począwszy od <h1>, aż do <h6> (oczywiście nie wszystkie muszą być użyte na jednej stronie). Treść każdej podstrony powinna być w optymalnym stopniu nasycona słowami kluczowymi użytymi w podstawowej formie (stosowanej przez użytkowników podczas wyszukiwania w przeglądarce) i ich odmianie zgodnie z zasadami stosowanego języka. Od tej zasady są jednak odstępstwa. Często internauci używają i powielają wpisy z błędami tzw. literówkami. Warto takich form używać w pozycjonowaniu, bo ich użycie jest nagminne.

VI. Naganny proceder – duplikacja
Dotyczy powielania treści w obrębie serwisu i kopiowania tekstów, będących częścią innych serwisów. Teksty na stronie muszą być niepowtarzalne, czyli unikalne. Teksty polecam zamawiać, korzystając z usług copywritera z doświadczeniem. Duplikacja treści w obrębie naszej strony lub różnych stron naraża nas na obniżenie pozycji strony w Google przez algorytm Panda.

VII. Kanibalizacja w użyciu słów kluczowych.
Dzieje się tak wtedy, gdy jedno słowo użyte jest do pozycjonowania kilku podstron w serwisie. Wtedy przeglądarka losowo wybiera stronę, którą wyświetli w wynikach wyszukiwania. Może się zdarzyć, że wyświetlona zostanie podstrona niekoniecznie najważniejsza, która w zamyśle projektanta nie była brana pod uwagę. Destabilizuje to wyniki wyszukiwania, powodując ich wahania. Tworząc kilka artykułów o atrakcjach turystycznych Warszawy, warto połączyć je linkami wewnętrznymi, aby algorytm rozumiał, który artykuł jest głównym, a który mniej ważnym. W ten sposób unikniemy kanibalizacji słów kluczowych.

VIII. Szybkość ładowania strony
Jest czynnikiem opiniotwórczym i jest podawana w niezliczonych raportach dotyczących funkcjonalności serwisu. Istnieje wiele narzędzi do testowania tego parametru. W raporcie z testu można otrzymać dodatkowo wskazówki, które mogą pomóc w modernizacji strony. Szybkość ładowania od niedawna jest czynnikiem pozycjonującym. Warto optymalizować stronę, przede wszystkim, aby użytkownik nie musiał czekać w nieskończoność. Darmowym narzędziem do oceny szybkości ładowania strony www jest Gtmetrix.

IX. Wersja mobilna
Kwestia, która w ostatnim czasie nabiera znaczenia, jest posiadanie przez serwis odpowiednika dla urządzeń mobilnych. Tendencja się umacnia, ponieważ coraz więcej zapytań do wyszukiwarek pochodzi z przenośnego sprzętu. Google opracowało nowy indeks promujący serwisy mające swoje odpowiedniki mobilne.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

2 godziny ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

4 godziny ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

5 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

7 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

7 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

19 godzin ago