REKLAMA

Alergia to problem, który z roku na rok dotyka coraz większej liczby Polaków. Znajdujące się otoczeniu alergeny wymagają specjalnej profilaktyki, która usprawni codzienne funkcjonowanie chorego. Szczególnie dokuczliwe jest uczulenie na roztocza, przy którym potrzebne jest nie tylko regularne sprzątanie mieszkania i stosowanie do tego zapobiegających osadzaniu się kurzu środków, ale także kupno odpowiedniej kołdry, zapewniającej zdrowy i spokojny sen.

Wszechobecne roztocza

Roztocza to mikroskopijne pasożyty z rodziny pajęczaków. Doskonale rozwijają się w ciepłych warunkach (okres od maja do sierpnia to wzmożony czas ich aktywności). To obecnie najczęściej występujący alergen w otoczeniu. Najczęściej pojawiają się w kurzu domowym, dlatego walka z nimi jest niezwykle uciążliwa i skomplikowana. Osoby uczulone na roztocza narzekają na uciążliwy kaszel (przypominający nawet kaszel astmy oskrzelowej) i katar, a także na świąd, wypryski atopowe oraz łzawienie oczu. Zalecane jest więc przede wszystkim regularne sprzątanie, wietrzenie pomieszczeń oraz minimalizm w dekorowaniu lokum – na sztucznych stroikach, ozdobach, dekoracjach i dywanach osadza się zbyt dużo kurzu.

Kołdra dla alergika

Z racji tego, że uczulające roztocza najlepiej rozwijają się w cieple, ich ulubionym miejscem jest sypialnia. Odchody tych pajęczaków można znaleźć w materacach i obiciach łózek, ale przede wszystkim w kołdrach, dlatego ich wyborowi należy poświęcić nieco więcej czasu. Dla alergików najlepsze będą kołdry i poduszki z silikonowym wypełnieniem, np. https://zasmakujradosci.pl/koldra-silikon-solo-miss-lucy-dream-line-biala-140-x-200-cm. Są miękkie i miłe w dotyku. Co więcej, można je prać w pralce, co pozwala utrzymywać je w czystości i regularnie pozbywać się alergenów. Dobrze sprawdzają się też kołdry naturalne, np. z bambusem oraz kołdry z lateksowym wypełnieniem, które nie wchłaniają kurzu. Na rynku dostępne są też specjalne pościele antyalergiczne oraz antyroztoczowe, które nie są szyte, ale klejone.

Kołdry, których alergik powinien unikać

Istnieje także indeks kołder zakazanych dla alergików. Takim rodzajem bez wątpienia jest pościel puchowa. Wiele osób uważa, że to dlatego, że znajdują się w niej naturalne pióra. Niekoniecznie! Głównym powodem jest raczej to, że puch ma tendencję do przyciągania roztoczy, które chętnie się do niego przyczepiają. Według niektórych specjalistów niebezpieczna dla osób uczulonych na roztocza może być także kołdra wykonana z włókien syntetycznych.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki