Zbadaj kleszcza i upewnij się, czy nie był nosicielem groźnych chorób

Zbliża się wiosna, wraz z nią do życia budzi się nie tylko ta długo oczekiwana przyroda w postaci wiosennej trawy, kwiatów i motyli, ale także ta siejąca grozę – między innymi kleszcze. Weekendowa wyprawa w plener często przegrywa ze strachem o zdrowie. Jak się przed tym bronić?

Wiosna kontra kleszcze

Odpoczynek na świeżym powietrzu to nie tylko duża przyjemność, ale także sposób na regenerację. Zmęczeni zimą, niecierpliwie wyczekujemy pierwszych ciepłych dni, by choć na chwilę wybrać się na spacer do lasu, na łąkę, nad rzekę lub do parku. Z jednej strony chętnie udajemy się tam, gdzie dzika przyroda wygrywa z tak wszechobecnym w miastach betonem, z drugiej – nie jesteśmy szczęśliwi z obecności uciążliwych owadów. O ile komary są tylko męczące, to już osy i szerszenie mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Jednak pierwszeństwo w roznoszeniu chorób zakaźnych od lat dzierżą kleszcze.

Apogeum aktywności kleszczy

„Kleszcze nie są groźne” to mit powtarzany przez osoby, które maja z nimi do czynienia od lat. Szczególnie właściciele psów i kotów wiedzą, co to znaczy, czyścić swojego pupila z kleszczy po każdym wyjściu na dwór. Mimo to nie można twierdzić, że skoro ktoś od lat wyjmuje kleszcze z psa, a także z siebie samego, to znaczy, że owady te nie są groźne. Są i to bardzo. Jako owady, które nie mają naturalnych wrogów, są coraz liczniejszą i niestety coraz bardziej aktywną populacją. Znacznie ocieplenie klimatu w ostatnich latach sprawia, że okres aktywności kleszczy jest coraz dłuższy. Ryzyko napotkania kleszcza pojawia się na przełomie marca i kwietnia, a kończy w okolicach listopada, a jeśli jesień jest wyjątkowo ciepła, możemy natknąć się na kleszcza nawet w grudniu. Te niewielkie pajęczaki największą aktywność wykazują do południa i późnym popołudniem oraz wieczorem. Teoretycznie w godzinach 12 – 16 istnieje najmniejsze ryzyko napotkania kleszcza.

Mity związane z kleszczami

Temat kleszczy od lat wzbudza spore emocje, a tam gdzie są emocje, tam nie brak nieporozumień. Dlatego wyjaśniamy:

– Nieprawdą jest, że usunięcie kleszcza przed upływem 24 godzin jest gwarancją wyeliminowania ryzyka zakażenia jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze.

– Nieprawdą jest, że zakażenie boreliozą zawsze wiąże się z pojawieniem rumienia wędrującego.

– Nieprawdą jest, że każdy kleszcz jest nosicielem chorób. W tej chwili szacuje się, że nosicielami chorób zakaźnych (m.in. boreliozy, babesziozy, kleszczowego zakażenia mózgu) jest 30% kleszczy. Co oznacza, że średnio jeden na trzech kleszczy może być potencjalnym nosicielem.

– Nieprawdą jest, że kleszcza można wyjąć palcami.

– Nieprawdą jest, że wystarczy posmarować kleszcza tłuszczem, a sam wyjdzie.

– Nieprawdą jest, że kleszcz jest widoczny od razu po ugryzieniu. Natomiast prawdą jest, że ugryzienie przez kleszcza jest całkowicie bezbolesne, stąd może być problem z ustaleniem, kiedy faktycznie kleszcz zagnieździł się w skórze.

Kleszcz to nie wyrok – badanie kleszczy

Nie każdy kleszcz jest nosicielem choroby i można to łatwo sprawdzić. Wystarczy delikatnie wykręcić kleszcza, zapakować go w szczelny woreczek lub pojemnik i wysłać do laboratorium, które przeprowadza badanie kleszcza w Warszawie. W zależności od wybranego pakietu, kleszcz zostanie przebadany na nosicielstwo jednej, dwóch lub czterech chorób. Wynik otrzymamy maksymalnie po tygodniu. Warto dokonać takiej analizy, bo dzięki niej otrzymujemy wiarygodny wynik, mamy pewność, czy potrzebujemy drogiej antybiotykoterapii. Koszt badania jest niejednokrotnie niższy, niż koszt nie zawsze potrzebnej profilaktycznej kuracji.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw…

43 minuty ago

IX Dyktando Żonkilowe jaworznickiego Hospicjum

W czwartkowe słoneczne popołudnie 25 kwietnia uczniowie jaworznickich szkół podstawowych zmierzyli się z zawiłością pisowni…

2 godziny ago

Siódme spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”

Muzeum Miasta Jaworzna zaprasza na siódme spotkanie z cyklu „Z Historią na Ty”, pod tytułem…

2 godziny ago

Poznaj zalety cyfrowego druku etykiet i broszur reklamowych

Rozwój technologii poligraficznej znacząco wpłynął na sposób, w jaki firmy projektują i produkują materiały marketingowe.…

14 godzin ago

W podróży z czworonogiem – jak bezproblemowo podróżować z psem samochodem, pociągiem i samolotem?

Planowanie wspólnych wyjazdów z psem nie musi być trudne. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie,…

14 godzin ago

Worek stomijny – czym jest, jakie są jego rodzaje i jak można go zakładać?

Stomia nie jest wyrokiem – to rozwiązanie umożliwiające dalsze godne życie po ciężkiej operacji układu…

14 godzin ago